EPİDEMİK FRESHMAN CYPHER nasıldı? (Detaylı İnceleme)

Detaylarını ilk kez sitemizde duyurduğumuz, 3 bölümden oluşan Epidemik Freshman Cypher‘ın son bölümü de geçen cuma yayınlandı. Son bölümü de birkaç kez dinleyip iyice sindirdikten sonra masa başına oturup inceleme zamanı gelmişti.

Öncelikle Epidemik Yapım‘ı, Server Uraz‘ı ve projenin oluşmasında emeği geçen herkesi tebrik etmek lazım. En azından kağıt üzerinde inovatif ve bundan sonrası için kapı açabilecek bir işti. Sıkıntıları mı yok muydu projenin? Elbette ki vardı, birazdan geleceğiz onlara da. Ancak Freshman Cypher modelinin bir şekilde ülkemize girmesi gerekiyordu artık. Detaylı incelememize geçelim şimdi.

 

Epidemik Freshman Cypher 2020 (1/3): Alba, Forsa, Yiğit Taşcılar, Fuego88, Neocastro

3 cypher arasından 2. sıraya koyuyorum ben ilkini. Sıra sıra gitmek gerekirse; Alba favorim oldu bu 5 kişi arasından. Zaten cypher öncesi de bazı işlerini dinlediğim bir isimdi. Burda da beklentilerimi boşa çıkarmamış oldu. Ardından gelen Forsa‘nın flow’u ve sesini kullanma şekli başta farklı gelse de dinledikçe ısındım. Başarılı ve farklı olması da onu ayrı bir yere koyuyor. Yorumlara baktığımda Yiğit Taşcılar‘ın çok beğenildiğini gördüm ancak ben o kadar da iyi bulmadım şahsen. Fena değildi, geliştirilebilir bir seviyede ancak burada o kadar da beğenemedim. Fuego88 için de benzer düşünceler içerisindeyim. Hatta cypher formatına çok uyduramadım onu, bir tık daha aşağıda kalmış bence. Neocastro ise bu 5’li arasında en beğenmediğim isim oldu. Farklı ses tonları ve flow’lar kullanmış ama olmamış bence.

 

Epidemik Freshman Cypher 2020 (2/3): Crony, Smoky, Aristokares, Vasi, Evre

Geldik cypher’lar arasından benim favorime. Burada Evre dışında herkesin gelecek vadettiğini düşünüyorum. Evre de çok kötü değildi ancak sıradandı bence verse’ü. Crony ile başlayalım. Matematik ve delivery kısmında iyi bence ama fazla bağırıyor, yine de fena değildi. Smoky en beğendiğim isimler arasında genel 15 kişi arasında. Özellikle teybi alıp boombap’e geçişi güzel bir sekanstı, old school manyağı bir insan olmamama rağmen. Smoky daha önce demolarına denk geldiğim bir isimdi, bence geleceği parlak. Berkay Duman‘a da bir selam çakalım boombap’e geçiş derken. 3 cypher’ın da altyapısı onun elinden çıktı bildiğiniz gibi. Tertemiz bir iş çıkarmış bence. Smoky’den sonra Aristokares‘e geliyoruz. Türkiye’de örneği çok az olan bir tür tercih ediyor: Trap metal. Bu cypher’da çok bağırmış bence ama kendini rahatlıkla geliştirip iyi yerlere gelebileceğini düşünüyorum. Vasi, Vasi, Vasi! Fazla mı yükseliyorum bilmiyorum ama sanırım 15 kişi arasından en beğendiğim o oldu. Farklı ses tonları, inanılmaz farklı flow’lar, alışılagelmedik tarzı, yani daha nasıl övsem bilmiyorum. Bugüne kadar duymadığım için pişmanım. Evre için sıradan diyebiliyorum sadece, üzerine çok da konuşulacak bir verse değil bence.

 

Epidemik Freshman Cypher 2020 (3/3): Rooster, İhtiyar, Yusuf Altınlar, Mass, Mithat Dalgıç

En düşük bulduğum cypher bu oldu. Şöyle ki; içlerinden en beğendiğim isim Mass oldu ancak onu bile ilk 5’e alır mıyım emin değilim. İlk giren Rooster fena girmemiş, onun hakkında olumlu konuşabilirim. İhtiyar ve Yusuf Altınlar biraz sıradan geldi açıkçası. İhtiyar’ın ses tonunu beğendim ama. Daha oturaklı lirikler ile fena olmayan işler çıkarabilir. Mass dediğim gibi burada en beğendiğim isimdi, geleceği olabilir bence. Mithat Dalgıç‘ın buradaki performansını ise beğenmedim ben.

 

Genel Değerlendirme

Proje kağıt üzerinde güzel dediğim gibi. Freshman konseptinin ülkemize gelmesi güzel oldu, bundan sonra artacaktır ve her yıl olacaktır bence. Berkay Duman’ı kutluyorum bir kez daha. İşini layıkıyla yerine getirmiş, altyapılar başarılıydı.

Şöyle bir eleştirim olmak zorunda konsept hakkında: MC’lerin canlı söylememesi ve aututone kullanması cypher özelinde hoşuma gitmedi benim. Birçok kişi için de durum aynıdır bence. Autotune’u nasıl kullandıklarını da görmemiz adına belki böyle bir karar verilmiştir bilemiyorum ama cypher dendi mi saf ses ve vokal duymak beni daha memnun ediyor.

15 MC’den sadece 4’ünü aşırı beğendiğimi söyleyebilirim. Arada sırıtmayanlar vardı, zaten detaylı eleştirimde onlardan bahsettim. Bu 4 isim Alba, Forsa, Vasi ve Smoky şeklinde. 4/15 yetersiz bir oran. Keşke daha fazla beğenebilseydim ancak benim görüşlerim bu şekilde.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YENİ ÇIKANLAR (4 Eylül 2020) | BIG SEAN, 6IX9INE, RÜZGAR, ZEN-G ve çok daha fazlası!

Sonraki İçerik

MELİH KİBAR için 5 parçalık EP geliyor: 1 şarkı da CEZA'dan!

İlgili İçerikler