KID CUDI’nin ENTERGALACTIC isimli albümü ve animasyonu nasıl olmuş?

Kid Cudi, geçtiğimiz gün Entergalactic isimli projesini sonunda yayınlandı. Cudi’nin 2019 yılında ilk kez duyurduğu bu proje Netflix’te yayınlanacak yetişkinlere yönelik bir animasyon filmini ve aynı isimli albümü kapsıyordu.

Kid Cudi projeyi anlatırken “Albüm, animasyonun hikayesini anlatacak.” şeklinde özetlemişti. Cidden de öyle oldu.

Entergalactic (Bir Netflix animasyon filmi)

İlk olarak animasyonu yorumlamakla başlamak istiyorum. Zira Cudi de ilk olarak filmin izlenmesini, daha sonra albümün dinlenmesini tavsiye etti. Animasyon basitçe Jabari isimli bir sokak sanatçısının New York’ta hayatının yeni bir safhasına geçişini anlatıyor. Bu yolculuk sırasında Jabari gerçek aşkını arıyor. Filmde Jabari karakterini aynı zamanda projenin de fikrini bulan Scott Mescudi yani Kid Cudi seslendiriyor. Zaten karakteri de biraz Cudi’ye benzer şekilde çizmişler. Bunun dışında Meadow karakterini Jessica Williams, Jimmy karakterini Timothée Chalamet, Ky karakterini Ty Dolla $ign, Carmen karakterini Laura Harrier, Karina karakterini Vanessa Hudgens, Reed karakterini Christopher Abbott, Nadia karakterini 070 Shake, Jordan karakterini Jaden Smith, boks koçunu Teyana Taylor, Len karakterini Arturo Castro, Downtown Pat karakterini Macaulay Culkin, Ellie karakterini Maisha Mescudi, Sydnie karakterini Francesca Reale ve Huge Mover karakterini de Luis Guzmán seslendirmiş.

1 saat 32 dakikadan oluşan film, açıkçası senaryo olarak öyle inanılmaz kompleks bir yapıya sahip değil. Ama özellikle Kid Cudi’nin Entergalactic albümünde yer alan şarkıların filmdeki sahnelere göre hazırlanmış olması ve Cudi’nin bu fikri medyaya anlatırken ortaya koyduğu motivasyon gerçekten günümüz rap dünyası için oldukça etkileyici.

Entergalactic (Kid Cudi’nin 8. stüdyo albümü)

Entergalactic, ilk stüdyo albümünü 2009’da (Man on the Moon: The End of Day) yayınlayan Kid Cudi’nin 8. stüdyo albümü olmuş oldu. Bu farklı kelimeye ilk kez ilk albümünde ‘Enter Galactic (Love Connection Part I)‘ adıyla yer veren Cudi, yıllar içinde bu ismi 2022 yılının sonlarında izlemekte/dinlemekte olduğumuz bu projeye dönüştürdü. Ty Dolla $ign, 2 Chainz, Don Toliver, Steve Aoki ve Dot da Genius düetlerini içeren bu albüm, 15 şarkıdan oluşuyor.

Kid Cudi, özellikle 2020 yılında yayınladığı Man on the Moon III: The Chosen isimli albümüyle bana kalırsa biraz kendi iyi olduğu alanın dışına çıkmış ve kemik kitlesinin ağzında buruk bir tat bırakmıştı. Entergalactic gibi konsept bir işin içindeyse ondan beklenen atmosferin ağır bastığı ve farklı sound’ların birbiri içine girdiği şarkıların olduğu bir albüm ortaya çıkarmış.


UYARI: Yazının bundan sonraki kısmı özellikle filmden SPOILER içermektedir.


Film ve albümün birleşmesi

Entergalactic, tek başına dinlendiğinde de gayet başarılı bir albüm olmuş ve Cudi’nin tavsiyesine uyup önce filmi izlemek şarkıları çok daha anlamlı kılıyor. Örnek vermek gerekirse; Entergalactic Theme isimli intro parçasından sonra tracklist’te New Mode (Yeni Mod) isimli şarkı geliyor. Bu şarkının anlarda ana karakterimiz Jabari, hayatının yeni bir evresine adım atıyor. Sonraki şarkı Do What I Want’ta (İstediğimi Yaparım) da arkadaşlarıyla New York’ta eğlenceli bir gece geçirip yarın yokmuşcasına eğleniyor. Angel (Melek) isimli parçada da komşusu ve sonradanda da sevgilisi olacak Meadow ile karşılaşıyor. Albüm ve film arasındaki bağlantı aşağı yukarı bu şekilde ilerliyor.

Cudi bir kez daha sıradan bir rapçi olmadığını, yaptığı işin bir sanat olduğunu kanıtladı.

 

Cudi’nin projeyi açıklama şekli ve bundan sonraki kariyeri

Kid Cudi, albüm ve film yayınlanmadan 1 gün önce ABD’nin en çok takip edilen talk show programlarından The Tonight Show Starring Jimmy Fallon’a konuk oldu. Bu programda Jimmy Fallon’a filmin hikayesini albümle anlatma motivasyonunu şöyle özetledi:

“Yıllardır albümlerle alakalı aynı şeyleri yapmaktan sıkılmıştım. Albümü yayınlarsın, sonra da 2-3 müzik video yayınlarsın ve her şey biter. Bu kez daha önce hiç yapılmayan bir şeyi yapıp albümü bir filmin hikayesini anlatır şekilde hazırlamak istedim.”

Cudi, albüm sonrası Apple Music’te Zane Lowe’un konuğu oldu ve bu röportajında da kariyerinin bundan sonraki evresi için bazı doneler verdi. Adeta hayranları için bir veda konuşması olan röportajın bu bölümünde Kid Cudi özetle şunları söyledi:

“Hayatımın Kid Cudi evresini kapattım gibi görünüyor. Entergalactic’i de zaten bu yüzden yapmıştım. Artık albüm yapıp sonra 2-3 müzik video çekme döngüsünden sıkıldım. Zamanımı yatırmak istediğim çok başka alanlar var. TV programları, animasyonlar yapmak istiyorum, daha çok yapımcılık yapmak istiyorum. Aynı zamanda bir kıyafet markası kurdum. Ocak ayında Paris Moda Haftası’nda lansmanını yapacağız. Bütün bunların yanında da kızıma artık daha fazla vakit ayırmak istiyorum. Elbette bir daha hiçbir zaman müzik yapmayacağımı söylemiyorum. Her zaman stüdyoyla aramda bir bağ olacak ama oturup da bir albüm hazırlamayı, sonra da turneye çıkmayı düşünmüyorum. Bunu yapacak isteği içimde hissetmiyorum.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

EMINEM, XXL'in 25. yılına özel bir röportaj verdi: "Tek amacım en iyi rapçi olmak!"

Sonraki İçerik

Kanye West ve Diddy'nin White Lives Matter kavgası: "Adres ver!"

İlgili İçerikler