Kanye West ve Diddy’nin White Lives Matter kavgası: “Adres ver!”

Hip-hop için içerek üreten platformların -buna biz de dahiliz- en çok manşetlere taşıdığı isim Kanye West. Zira kendisi yaptığı açıklamalar, katıldığı etkinliklerdeki hareketleri, sosyal medya kullanımıyla bir şekilde gündeme geliyor. Kanye West gibi biri böyle hareketler yapınca kayıtsız kalamıyor insan.

Son 1 haftadır da Kanye West’in Paris Moda Haftası’nda giydiği tişört hararetli bir şekilde tartışılıyor Amerika’da. Tişörtte “White Lives Matter” yazıyordu ve özellikle siyahi insanlar bunu 2020’de yaşanan George Floyd olayıyla beraber yeniden yükselen “Black Lives Matter” hareketine tepki olarak gördü. Üstüne bir de Kanye “Black Lives Matter hareketi bir dolandırıcılıktır. Bana şükredin çünkü artık bu olay bitti.” deyince ortalık karıştı.

Tepkilerin gelmeye başladığı ilk birkaç gün Kanye West tarafından öyle alışagelen büyük açıklamalar gelmedi. Ancak özellikle Kanye West’in dün yayınlanan Clique röportajında konuyla alakalı geri adım atmaması ve kendi inandıklarını anlatmasıyla tepkiler büyüdü, işler farklı yerlere gitmeye başladı.

Röportajda konuyla alakalı söylediklerini şöyle özetleyebilirim:

“Bir noktada fark ettim ki beyaz insanlar ‘Black Lives Matter’ tişörtü giyip bana hayatımın değerli olduğunu hissettirmeye çalışıyor, sanki bilmiyormuşum gibi. Ben de düşündüm ki ‘White Lives Matter’ tişörtü giyerek onlara teşekkür etmeli ve onların da hayatının değerli olduğunu hissettirmeliyim.”

Daha sonra dün ve bugüne (6 ve 7 Ekim) geldiğimizde Kanye West, Instagram hesabından enteresan paylaşımlarla karşımıza çıktı.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ye (@kanyewest)’in paylaştığı bir gönderi

Burada ekran görüntüsünü paylaştığı mesajlaşmada babası Kanye’ye White Lives Matter yazan bir tişört giydiği için gülüyor. Kanye de babasına bu durumun komik olacağını düşündüğünü söyleyip onun fikirlerini soruyor. Babası da “Siyahi bir adamın olan neyse onu deklare ettiğini görüyorum.” şeklinde cevap veriyor.

Paylaşımın caption kısmında da Kanye West şöyle diyor: “45 yıldır ilk defa iyi eğitilmiş eski Black Panther üyesi babamı gururlandırdım. Ayrıca beni eleştirmeye çalışan bir NPC (bot olarak çevirebiliriz) var. Ne yapmalıyım baba?”

Ve daha sonra Kanye West’in paylaştığı başka bir ekran görüntüsüyle anladık ki Diddy, White Lives Matter olayına sinirlenip Kanye’yi aramış. Detaylara yine ekran görüntüleri eşliğinde bakalım.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ye (@kanyewest)’in paylaştığı bir gönderi

Kanye, Diddy ile telefonda konuşup telefonu kapattıktan sonra ona bu mesajları göndermiş: “Görüşmemizden hiç memnun kalmadım Ben bu tişörtleri satacağım Kimse ben ve param arasına giremez. Şu an sana mesaj atan benim dedem. Benimle aynı fikirde değilsen bir daha asla böyle saçmalıklar için beni arama. Çünkü o tişörtü kim giyerse Kanye West’tir. Benim için ifade ettiklerine saygımdan dolayı sessiz kalacağım, aynı Virgil gibi. Ama görüyorum ki insanların damarına basmaya başladım. Böyle tehditleri severim. Haydi, şimdi lütfen gel ve bana illegal bir şeyler yap lütfeeeeeeeeeen.”

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ye (@kanyewest)’in paylaştığı bir gönderi

Burada da Kanye West kendi hayranlarına şu şekilde sesleniyor: “İşte bu yüzden bir liderim. Bu 2 adamı da az önce güvenliğim yaptım. Çünkü bana bir şey olursa siz görgü şahidisiniz. White Lives Matter tişörtlerini bugün, ilerleyen saatlerde satışa çıkaracağım.”

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ye (@kanyewest)’in paylaştığı bir gönderi

Sonra Diddy’den Kanye West’e mesaj geliyor: “Uçaktan indiğim an seninle yüz yüze görüşeceğiz!!! Adres gönder.” Kanye ise Diddy’nin bu mesajına küfürle cevap veriyor.

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ye (@kanyewest)’in paylaştığı bir gönderi

Kanye ve Diddy mesajlaşmaya, Kanye de bu konuşmaları Instagram hesabından paylaşmaya devam ediyor: “Adres gönder. Bu internet oyunlarını bırak. Ayrıca tehdit edilmiş gibi de hissetme. İyi olacaksın. Sadece sevgi.”

Kanye şöyle yanıtlıyor: “Bu bir oyun değil. Seni, beni aramanı söyleyen Yahudiler’e karşı bir örnek olarak kullanacağım. Kimse beni tehdit edemez ya da etkileyemez. Bunun bir savaş olduğunu söylemiştim. Şimdi biraz ‘business’ öğreneceksin.”

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Ye (@kanyewest)’in paylaştığı bir gönderi

Kanye’nin son olarak paylaştığı gönderide de Diddy şunu söylüyor: “Seninle sadece siyahi bir adam olarak konuşmaya çalışıyorum. Seninle konuşuyorum çünkü bu durum insanlarımızın canını yakıyor. Dur artık.”

Kanye de şöyle cevap veriyor: “Gönderdiğin her mesajı gönderi olarak paylaşacağım. Seni seviyorum. Ve asıl siz benim kalbimi kırıyorsunuz. Hemen özür dilersen kabul ederim.”

 

Kanye West, son yıllarda toplum nezdinde “garip” olarak nitelendirilen bir çok şeye imza attı ama White Lives Matter konusunda işin dozunu arttırsa olay cidden farklı yerlere gidebilir. Bakalım olaylar bizi nereye götürecek? Hep beraber göreceğiz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

KID CUDI'nin ENTERGALACTIC isimli albümü ve animasyonu nasıl olmuş?

Sonraki İçerik

Şehinşah ve Artz'ın ARKADAŞ şarkısının başında yer alan skit'in arka planında yatan hikaye!

İlgili İçerikler