Şam – Vehim EP (Albüm İncelemesi)

Şam, 8 Nisan 2020 tarihinde Vehim isimli 4 şarkılık yeni EP’sini yayınladı. Bilmeyenler ve unutanlar için ufaktan hatırlatayım: Şam, 2019 yılında psikoz krizi geçirmişti ve bu olay Türkçe Rap alemine bomba gibi düşmüştü. Psikoz, düşünce ve duyunun ağır oranda bozulduğu bir beyin hastalığı. Psikozun şizofreni, halüsinasyon görme gibi birçok etkisi var. Şam o dönem Kadıköy Acil ve İstanbul Trip ekibinin kendisini öldürmek istediği gibi şeyler söylüyordu. Ekipteki birçok kişiye de suçlamalar yöneltmişti. Tedavi olduktan sonra bunların psikozdan kaynaklandığını ve hepsiyle aralarının eskisi gibi iyi olduğunu belirtti. Zaten şu an projelerini İstanbul Trip ile çıkartıyor ve hala ekiple birlikte.

Aslında biz Şam’ın P.O.P mixtape’inden sonra P.İ.Ç mixtape’inin gelmesini bekliyorduk ve bu mixtape’in saf hiphop olacağını söylemişti. Tabii yaşadığı problemlerden dolayı o albüm askıya alınmış oldu. Şimdi Vehim isimli EP’yi çıkardı ve bize rap’iyle anlattı başından geçenleri. Vehim, “olmayacak bir şeyin olacağı sanısına kapılma, yersiz ve yanlış sanı” anlamına gelen bir kelime. Yani tam da Şam’ın yaşadığı durum.

Albüm; Dikenli Gül, Tarumar, Psikoz ve Kör Kurşun isimli 4 şarkıdan oluşuyor ve toplamda 10 dakika sürüyor. Albüm tamamen Şam’ın derdini anlatmak üzere yaptığı bir albüm. Eminim ki çok veya az dinlenmesi umurunda değildir. İnsanlara başından geçenleri anlatmak için hazırlamış tüm şarkıları.

Albüm kapağında ünlü ressam Van Gogh yer alıyor. Van Gogh, hayatının son yıllarında sürekli tekrar eden bir psikozdan mustarip olmuştu. Van Gogh’un ölüm sebebi intihar olarak biliniyor.

Şam da yaşadığı bu süreçte intiharı düşündüğünü sözleriyle belli ediyor. Yaşadıklarına inanmayanlara, prim yaptığını düşünenlere özellikle Kör Kurşun şarkısında net bir cevap vermiş:

“Aklımı kaybettim istersen ‘prim’ de. Bu çok mu s*kimde?”

Kör Kurşun parçasından bahsetmişken klibini de şuraya bırakayım, izleyin. Azer Bülbül‘ün aynı isimli albümünden ilham alan parçanın klibinde de fazlasıyla Azer Bülbül referansı var.

Klip Huawei Mate 20 Pro ile çekilmiş. Ancak o kadar güzel bir edit yapılmış ki çok kalite bir iş ortaya çıkmış. Bu klibin mimarı Yeiid‘i tebrik etmek lazım. Çekim açılarını pek beğenmedim ama bütününe baktığımızda güzel iş. Şam’ın daha önce Kader ve Oyunlar şarkısı da iPhone’la çekilmişti. Şam, narkotik tarafından “uyuşturucuya özendirme” iddiasıyla alınıp sonrasında serbest kalmıştı 2019’da. Annesinin önünde kelepçeyi eline takıp evinden alındığını da şarkıda anlatıyor.

EP’de en beğendiğim şarkılar Psikoz ve Kör Kurşun oldu. Ben rap’te hikaye anlatımı yapılmasını çok seviyorum. Bu şarkılar da neredeyse tamamen hikaye anlatıcılığı sonucunda ortaya çıkmış ve gerçekten bir bütünlük var. Her bar’da farklı bir konudan bahsetmiyor kesinlikle. Bu yüzden ben bayıldım EP’ye. Zaten Şam’ı çok başarılı buluyorum. İnsanlar Türkçe Rap camiasında birkaç kişiye takmışlar, yaşı genç olan sağlam kalemlere değer vermiyorlar maalesef. Şam’ın yaşadığı sürece internet üzerinden de olsa şahit olan biri olarak ben şahit olduğum bir hikayenin anlatılarak şarkılar yapılmasını dinlemekten büyük bir keyif aldım. Kesinlikle dinleyin, çok iyi bir albüm. P.İ.Ç albümünü de merakla bekliyorum. Şam’ın bir daha böyle bir süreçten geçmemesini diliyorum, kendisine de geçmiş olsun demiş olalım.

Siz de Şam’ın Vehim isimli EP’sini dinledikten sonra düşüncelerinizi yorum atarak bizimle paylaşmayı unutmayın.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

MAESTRO, gelecek solo projelerini duyurdu ve yeni İSTANBUL TRİP albümü müjdesini verdi!

Sonraki İçerik

ANIL PİYANCI'dan sert tepki: "Yeni şarkım POWER TÜRK hariç tüm platformlarda"

İlgili İçerikler