Vio – Yanyol, Vol. 2 | Birinci Bölüm (Albüm İncelemesi)

Vio’nun ölümünün ardından çıkan ikinci albümü Yanyol, Vol. 2, 29 Mayıs’ta dinleyicilerle buluştu. Yanyol projesi, Vio’nun geride bıraktığı kayıtlarıyla ünlü MC’lerin yazdıkları verse’leri bir araya getiriyor ve bu şekilde Vio’nun yarım kayıtları tamamlanmış bir şarkı haline geliyor ve Vio’nun ismi çok daha geniş kitlelere ulaşıyor.

29 Mayıs’ta çıkan bölüm 4 parçadan oluşuyor. Yanyol, Vol. 2’nin ilk part’ı yani. İkinci part’ı iki part’a bölmeleri benim pek hoşuma giden bir fikir değil açıkçası. Ancak sonuçta biz bu işin yayın tarafında değiliz, eğer Vio’nun kayıtları böyle bir stratejiyle daha fazla insana ulaşacaksa ben bundan mutluluk duyarım. Sadece bir dinleyici olarak beğenmediğimi belirtiyorum.

Bu bölümde dediğim gibi 4 parça var. Rüzgar‘ın tek başına söylediği Alışması Çok Zor isimli intro, Ezhel‘in eşlik ettiği İz Bırak, DJ Artz‘ın prodüktörlüğünü yaptığı Onun Adı V ve de Tepki‘nin eşlik ettiği Kızım Biliyorsun parçası bu bölümde dinleyicilerle buluştu. Şimdi tek tek her parça hakkında yorum yapacağım ve en son genel fikrimi belirtip puanlandırmaya geçeceğim. En sonda albüm yayınlanırken yaşananlardan da bahsedeceğim.

 

Rüzgar – Alışması Çok Zor (Intro)

Rüzgar’ın seslendirdiği Alışması Çok Zor isimli intro, bence gereksiz bir parça. Rüzgar’ın Vio’daki yeri ayrı olabilir, bu parça onun için özel olabilir ancak ben bu kadar kısa olan bir albümde Vio’nun hiç sesinin olmadığı bir intro dinlemek istemezdim açıkçası. Rüzgar’ın şarkının girişinde söylediği ilk birkaç cümle, Vio’nun Motive’yle seslendirdiği “Sen Nedir Bilir Misin?” parçasındaki V’nin sözlerinden alıntı. Böyle bir atıfta bulunması benim hoşuma gitti, daha önce Motive de bu sözleri kullanmıştı Bir Yolunu Bul isimli parçasında. Ancak dediğim gibi mesela Vio’nun o parçadaki sözleri derinden gelen bir sesle bu introya eklense ya da mesela Vio’nun bir Instagram canlı yayınında yaptığı konuşmalardan alınan güzel bir kesit belirli düzenlemelerle bu parçaya eklense çok daha güzel ve değerli olurdu benim nezdimde. Bunun dışında parçanın ilk olarak YouTube’a “Vio feat. Rüzgar” şeklinde yüklenmesi de büyük hataydı. Sonradan düzelttiler. Hata diyorum çünkü içinde Vio’nun olmadığı bir şarkıya Vio’nun adı yazıldığı zaman “Şarkılarınız dinlensin diye Vio’nun adını kullanıyorsunuz” tarzında saçma sapan eleştiriler yapan tayfanın ağzına laf verilmiş oluyor.

Vio feat. Ezhel – İz Bırak

Vio’nun bu şarkıdaki verse’ü ve sözleri gerçekten etkileyici. Vio bakımından harika buldum şarkıyı. Artz ve Bugy de prodüksiyon tarafında çok iyi iş çıkarmış gerçekten. Ancak gelelim Ezhel’in verse’üne… Ezhel’i çok severim ama neden böyle bir şey yaptın be abi? Vio’nun bu albümleri, V’nin büyük kitlelere ulaşması için yapılıyor. Yani kaliteli ancak mainstream işler yapılmalı burada. Ezhel ise daha önce kendisinden hiç duymadığımız ilginç bir söyleme tarzı denemiş parçada. Bu parça kesinlikle ve kesinlikle yeni şeyler denemeye uygun bir parça değil. Çok fazla Ezhel’in bu okuma tarzının irite edici olduğunu söyleyen insan gördüm. Bu yorumların hiç gelmemesi gereken bir parçaydı bu. Söz anlamında da çok başarılı bulmadım. Vio’nun Ceza’yla olan düeti seviyesinde bir şey bekliyordum ama maalesef çok çok altında kalmış. Ezhel bunu başka bir yerde yapsa hoşuma giderdi ve severek dinlerdim. Ha, insan burada da dinledikçe alışıyor ve daha fazla seviyor o ayrı konu. Ancak eminim ki ilk seferde beğenmeyip bir daha dinlemeyecek insanlar vardır.

Gelelim İz Bırak parçası için çekilen klibe. O nasıl bir kliptir? Tek kelimeyle MUHTEŞEM. Zaten Hakan Yılmaz sevdiğim bir oyuncudur, şov yapmış adeta. Klibin yönetmeni Murat Joker de harika bir iş çıkarmış. Zaten Hakan Yılmaz, Murat Joker’in çocukluk arkadaşıymış, sanırım onun vasıtasıyla projede yer almış. Şarkıda bahsedilenleri gerçekten müthiş biçimde hissettirdi klip bana.

Son olarak popüler kültürün etkisinden bahsetmek istiyorum biraz bu parçayla ilgili. Bütün rapçiler sorsanız popüler kültüre karşı. Hem kaliteli hem popüler olduklarını falan söylerler. Ancak Yanyol, Vol. 1 çıktığında hiçbir paylaşım yapmayan bir sürü rapçi bu parçayı sırf Ezhel eşlik ediyor diye paylaştı. Biliyorum, ünlü MC’lerin albümde yer almalarındaki amaç zaten bu ancak bu kadar sağduyulu olmaları gereken bir konuda bile Ezhel’in eşlik etmesini beklemeleri beni rahatsız etti ve belirtmek istedim.

Vio feat. Tepki – Kızım Biliyorsun

Bu parçada Vio’nun yalnızca nakaratı yer alıyor. Tepki ise ilk verse’de kendi hikayesini, ikinci verse’de Vio’nun hikayesini anlatmış. Sözler gerçekten tatmin edici. Tepki zaten Vio’yla ilgili her işte içten hissettiklerini döküyor kağıda. Kimileri Tepki’nin artık Vio’nun şarkılarında yer almaması gerektiğini söylüyor ancak kimse onun kadar kalpten yazamıyor bu konuda. O yüzden ben severek dinliyorum Tepki’nin V ile ilgili verse’lerini. Vio’nun bu şarkısına da, başka birçok şarkısına ilham olan kız arkadaşından bahsediyor Tepki ikinci verse’de. Vio’nun duygularıyla oynadığını, şöhreti ve parası için onunla birlikte olduğunu söylüyor.

Vio feat. DJ Artz – Onun Adı V

Geldik Onun Adı V isimli, albümün tek solo şarkısına. DJ Artz’la başlamak istiyorum, prodüksiyonda harika bir iş çıkarmış gerçekten. En sonda da efsane bir gitar solosu giriyor ki, gerçekten duyguyu yansıtma açısından müthiş. O gitarı da sanırım Serhat Utku İnan çalmış. Çok iyi gerçekten.

Bu şarkı, birçok kişinin Ketamin ismiyle bildiği bir şarkı aslında. Ancak sanırım şarkılar Vio’nun bilgisayarındaki isimlerle çıkıyor, belki de o yüzden Onun Adı V şeklinde çıktı. Daha önce dinlediğimiz demo versiyonunda Onun Adı V ibaresi yanlış hatırlamıyorsam 1 kez geçiyordu ama bu halinde büyük bir yer verilmiş. Benim albümün ilk bölümünde en beğendiğim şarkı bu oldu sanırım. Vio’nun lirikleri ve flow’u zaten iyi, bir de üstüne DJ Artz mükemmel bir beat yapınca tadından yenmeyecek bir parça olmuş. Albümün kalitesi yükselmiş.

 

Genel Yorumum

Albümün yayınlanma süreci bir faciaydı. Saat 00.00 oldu, bilgisayar başında bekliyoruz, albüm gelmiyor. Bekliyoruz, bekliyoruz, gelmiyor. YouTube’a herhalde 1 saat falan geç geldi, Spotify’a da sabah olunca anca gelmişti. Hem sinirlendim hem üzüldüm. Bu hatayı kimse bana açıklayamaz. Arka planda yaşanan sıkıntılar da bir dinleyici olarak beni ilgilendirmez. Bu kadar önemli bir albümde böyle bir hataya kesinlikle yer yok. En amatör sanatçılar bile tarihi belirleyip albümlerini zamanlıyorlar ve o saat geldiğinde otomatik yayınlanıyor. Bir de bu hatalar yetmezmiş gibi albümün ismini yanlış yazmışlar. Yanyol, Vol. 2 olması gerekirken Yanyol 2 yazıyor Spotify’da. Bu hataları kimisi umursamaz ama ben böyle önemli projelerde görmek istemiyorum bu tarz şeyleri. Bir de gün içerisinde Tepki, Motive ve Uzi’nin birbirlerini takipten çıkması var. Olacak iş değil. Böyle bir günde farklı gündem oluşmaması lazım, kavga etseler bile bunu dinleyicilere -en azından V’nin albümünün çıkacağı gün- yansıtmamaları gerekiyordu. Tepki’ye Vio’nun hatırasını yaşatması anlamında sonuna kadar güveniyorum ve stratejilerini de beğeniyorum ancak doğru bulmadığımıza şeylere de yanlış deriz. “Eleştirin Beni” diye boşuna demiyor Tep 🙂

Parçalara gelelim. Geneliyle bakarsam, bu kısım benim için bir hayal kırıklığı. Çok yetersiz buldum ancak Yanyol, Vol. 2’nin ikinci bölümü asıl beklentimin yüksek olduğu yer. Oradaki parçaların gerçekten çok iyi olacağını düşünüyorum. Albümün bu kısmının bendeki yeri aslında Hakan Yılmaz’ın oynadığı kliple biraz yükseldi.

Yanyol, Vol. 2’nin birinci bölümü hakkında benim düşüncelerim bu şekilde. İkinci bölüm, 5 Haziran’da çıkacak. Siz ne diyorsunuz?

Başarıyorsun V, yazdıklarınla milyonlara ilham oluyorsun! #VioÇekmecedenYıldızlara

Total
0
Shares
1 Yorum
  1. ben de hemen hemen bu şekilde düşünüyorum ezhel’in bu tarzı bu parçada denemesi bana hiç hoş gelmedi ve daha güzel bir diksiyon kullanımıyla daha güzel bir versele akılda kalıcı bir parça bırakabilirdi 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

EMINEM'in canlı sohbetinden geriye kalanlar: Bu sıralar en sevdiği albüm hangisi? Karantinada neler izliyor?

Sonraki İçerik

TEMMUZDA PATRON'DAN YENİ ALBÜM GELİYOR!

İlgili İçerikler