BEGE’nin çıkış albümü BEGEFENDİ nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

BEGE, uzun süredir beklenen ve üzerine tartışılan albümü BEGEFENDİ‘yi geçtiğimiz cuma yayınladı. Albümü incelemek için gerçek anlamda sömürmek istedim öncelikle. Çıktığından beri yeterli sayıda baştan sona döndürüp değerlendirme yapacak kıvama geldim.

Albüme girişmeden önce Berkcan’ın geçmişten bugüne taşıdığı algı ve kendi gelişimi hakkında biraz konuşmak istiyorum. Influencer, YouTuber veya nasıl adlandırıyorsanız; bu insanların tamamını aynı kategoride değerlendirmek çok yanlış. Mesela her futbolcu aynı mı veya her doktor? Şu an direkt isim vermeye gerek yok ama rap müziğe merak salan tek influencer BEGE değil. Diğerleri rap popülaritesini kaybettiği an buraları terk edecek, Berkcan için ise -en azından uzaktan gördüğüm kadarıyla- bu durum böyle değil. Eskiden beri ilgisinin olduğunu biliyorum az çok ve bir hobisini biraz daha profesyonel hâle getirmek istedi. Kaliteli iş yaptıktan sonra gerisi çok da ilgilendirmiyor beni. Kalite demişken de albüm değerlendirmesine geçelim artık.

Albümü ilk dinledikten sonra bir düşünceye kapıldım ve hâlâ da o şekilde düşünüyorum. Bana kalırsa hype şarkılara kıyasla vibe denebilecek, görece chill şarkıları daha iyi kotarmış BEGE. Zaten albüm içinden yayınlanan 3 single HARMAN, NAZAR ve EKSİ arasından da en beğendiğim NAZAR olmuştu.

Yazının sonlarına bırakmadan prodüksiyon övmek isterim. Bugy, DJ Artz, Emir Taha, Mr. Chopin, justsayin, SAMIH, 4nghts, CANDYCHYLD, Bodi, Stoopid Lou ve Oscar Zulu albümde isimleri yer alan prodüktörler. Özellikle albümün executive producer’ı Özcan Sayın (justsayin) ‘ı ayrı bir tebrik etmek istiyorum. Altyapılar konusunda eksi yok diyebilirim. En beğendiğim altyapılar PEŞİMDE BELA ile MEYDEY oldu, başka evrenlere götürdüler beni.

Albüm ilk 3 şarkı sonrasında NAZAR ile beraber bahsettiğim chill moda giriyor. Yani burada chill derken tamamen slow şarkılardan bahsetmiyorum, yanlış anlaşılmasın. Ancak karşılaştırma yaparsam HARMAN gibi böyle gaz parçalar, yerini sizi vibe’lar arası gezdirecek işlere bırakıyor. Arada NERDEYİM ALO? ve BALON FREESTYLE bu bahsettiğim moddan çıkıyor biraz. NERDEYİM ALO? gayet iyi parça, hatta albümün en iyilerden belki de. Altyapı tek başına taşımış zaten neredeyse. BALON FREESTYLE’a çok gerek var mıydı emin değilim açıkçası. Yapılmak istenen şeyi anlayabiliyorum, şarkının sonundaki scratch’ler de gayet iyiydi. Özlemişiz scratch duymayı ancak bilemedim sanki biraz bozmuş genel gidişatı.

Toparlamam gerekirse; BEGE-vibe ikilisini başarılı buldum ve albümün yarısı da bu şekilde hazırlandığı için ben bir süre dinlerim gibime geliyor. Mesela GECELERİN DERDİ‘ne değinmeden bitirmeyeyim yazıyı. Berkcan’ın böyle sözler yazabileceğini düşünmüyordum, dürüst olmam gerekirse. Berkcan’ın söz yazımını geliştirdiği bir gerçek, ancak tabii ki daha çok uzun bir yolu var o konuda. Kafasında nasıl bir gelecek planı bilmiyorum Berkcan’ın ancak böyle vibe yüklü şarkılarla devam ederse bence daha doğru bir iş yapar.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YENİ ÇIKANLAR: 29 Ocak 2021 | BEGE, RICH THE KID, KEZZO, BONES ve çok daha fazlası!

Sonraki İçerik

TEPKİ ile SAGOPA KAJMER arasında yaşanan gerginliğin özeti

İlgili İçerikler