Adını çok duyacaksınız: YEAT KİMDİR?

Yeat, Amerikan rap sahnesinin son dönemde çıkardığı yepyeni bir yıldız adayı. Adını yavaş yavaş duymaya, piyasanın bilindik isimleriyle işbirliklerine şahit olmaya başladık bile.

22 yaşında olan Yeat, henüz kariyerinin ilk basamaklarını çıkıyor. Yeni albümü 2 Alivë‘ı çıkarmışken onun hikayesine hep beraber bakalım.

Yazıya başlamadan; KİMDİR? serimizi uzunca bir süredir yapıyoruz ve artık güzel bir arşiv oluştu o tarafta. Buraya tıklayarak tümüne ulaşabilirsiniz.

Doğumu, çocukluk yılları ve müziğe başlaması

Noah Oliver Smith, 26 Şubat 2000’de Romen bir anne ve Meksikalı bir babanın çocuğu olarak Irvine, California’da dünyaya geldi. 13 yaşında ailesiyle birlikte Portland’a taşındı ve burada Lakeridge Lisesi’nde eğitim hayatına devam etti. Liseyi bitirdikten sonra müzik dünyasına daha rahat atılmak adına New York’a taşındı. 15 yaşındayken Portland’da bazı müzik denemeleri yapan ve Lil Yeat adıyla birkaç şarkı yayınlasa da daha sonra bu işlerini sildi. 2016 yılının sonlarında artık gerçekten müziğe odaklandı ve Yeat adıyla ilk şarkısı olan Br!nk’i YouTube kanalı üzerinden yayınladı.

Ona sahne adının anlamı sorulduğunda “Dürüst olmak gerekirse kafam iyiydi. Sahne adımın 1 kelime olmasını istedim ve sadece insanların aşina olacağı bir kelime bulmaya çalıştım.” diyor. Yani çok da büyük bir anlamı yok aslında.

İlham aldığı isimler

Yeat, ilham aldığı isimler arasında T-Pain’i ayrı bir yere koyuyor. Vokalini ve müziğinin temelini autotune üzerine kuran biri için de aslında sürpriz değil bu seçim. T-Pain, autotune’u rap müzik içinde en doğru ve en istikrarlı şekilde deneyen isimlerden olmuş ve Kanye West de T-Pain’in müziğine bakarak 808s & Heartbreak isimli albümünü ortaya çıkarmıştı. Bu albüm birçok otorite tarafından autotune’u mainstream hale getiren proje olarak kabul ediliyor. Yani Yeat’in veya birçok genç rap sanatçısının T-Pain’i idol olarak görmesi oldukça olağan.

Bunun dışında elbette birçok yaşıtı gibi o da Future ve Young Thug’ın adını anmadan geçmiyor. Günümüz trap sahnesinde müzik yapıp da bu 2 isimden etkilenmeyen neredeyse yok. Yeat, şanslı olanlardan çünkü ilham aldığı sanatçılar arasında saydığı Young Thug’ı 2 Alivë isimli albümünde ağırlama fırsatı yakaladı.

Çalışma etiği ve beyaz rapçi olmak

Yeat, her gün müzik yaptığını ve bazen günde 15 şarkı dahi yaptığını söylüyor. Olduğu günden 2 yıl sonrasına dahi müzik hazırladığını söyleyen Yeat, bazen hangi şarkıları yayınlamaya karar vermenin dahi zor olduğunu söylüyor. Beyaz bir rapçi olan Yeat, müziği açısından ise kendini farklı bir konumlandırmak istiyor. Beyaz rapçilerin genellikle anlamı olmayan kelimeleri sırf kafiye olsun diye kullandığını söylüyor ve böyle olmak istemediğini de belirtiyor.

Yeat & Drake

Diskografisi

İlk uzun projesini 4 yıl önce yayınlayan birine göre Yeat’in aslında kalabalık sayılabilecek bir diskografisi var. 2018 yılında ilk mixtape’i Deep Blue Strips’i yayınladı. 2019 yılında 1 EP ve 1 mixtape, 2020 yılında ise 2 EP ve 1 mixtape yayınlayan Yeat, özellikle 2021 yılının başında yayınladığı 4L isimli mixtape’iyle TikTok’ta viral olmaya başladı. Mixtape’de yer alan şarkılarından Sorry Bout That ve Money Twërk, Yeat’in bir sonraki adımı atması için yardımcı olan basamaklardı.

Aldığı ivmeyi yavaşlatmak istemeyen Yeat, Ağustos 2021’de Trëndi adındaki EP’sini yayınladı. Yine Ağustos ayında Gët Busy şarkısının snippet’ini paylaşan Yeat, snippet için doğal bir beklenti yaratmayı başardı. Beklenti bir yerden sonra sosyal medyada ve forumlarda öyle yerlere ulaştı ki, Drake ve Lil Yachty de şarkının snippet’inde yer alan sözleri paylaştı.

Bu aşamadan sonra Yeat her adımını yukarıya doğru atmaya başladı. Interscope Records’la 1 albümlük anlaşma yapan genç rapçi, ilk stüdyo albümü Up 2 Më’yi 10 Eylül 2021’de piyasaya sürdü. Albüm, Billboard 200 listesininin 183. sırasında kendine yer buldu. Seri üretime devam eden Yeat, yeni albümü 2 Alivë’ı şubat ortasında yayınlayacağını duyurdu.

Böylece 18 Şubat’ta Young Thug, Gunna gibi bilindik düetleriyle Yeat’in 2. stüdyo albümü 2 Alivë, Geffen Records etiketiyle yayınlandı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

GÖZDEN KAÇMASIN: İstanbul ve Tel Aviv'den 14 sanatçı REMOTELY CLOSE'u ortaya çıkardı

Sonraki İçerik

Red Bull BC One'ın 2022 Finali, hip-hop'ın doğduğu yer olan New York'ta yapılacak!

İlgili İçerikler