COLE BENNETT veya LYRICAL LEMONADE kimdir?

Kimdir? kategorimizde hip-hop’ın çeşitli alanlarından insanların hayatlarını ve müzik kariyerlerini sizler için özetliyoruz.

Kategorimizin bu seferki konuğu daha önce yer vermediğimiz bir alandan geliyor: Müzik video yönetmenliği.

Cole Bennett, 14 Mayıs 1996 tarihinde Illinois eyaletinin Plano kentinde dünyaya geldi. Çocukluğundan itibaren hip-hop kültürüne ilgi duyan Bennett, lise okuduğu yıllarda Lyrical Lemonade isimli bir hip-hop blogu kurdu. Blog bugünlerde YouTube’da 7.8 milyara yakın izlenme ve 17.4 milyon aboneye sahip bir multimedya şirketine dönüşmüş durumda.

Annesinin bulmuş olduğu Lyrical Lemonade ismi ve yine annesinden aldığı kamera ile 2013 yılında videographer olma hayalinin ilk adımını atan Cole Bennett, kariyerinin ilk somut işlerini Chicago’nun o dönemki yerel rapçileri Vic Mensa ve Chance the Rapper’ın abisi Taylor Bennett için video düzenleyerek atmıştı. Cole ile Taylor arasında herhangi bir bağ olmadığı notunu düşelim.

Bir yandan da Roy French, Spenzo, Lou Era gibi underground rapçilerinin müzik videolarını yöneten Bennett, ilk patlamasını 2016 yılında SoundCloud Rap Era olarak anılan ve mumble rap’in altın çağını yaşadığı dönemin alevlenmesiyle yaptı.

2016 yılında yönettiği müzik videolar henüz milyonu görmemiş olan Cole Bennett, Smokepurpp’ün Ski Mask isimli şarkısıyla adını piyasada biraz olsun duyurmuştu. Ski Mask şarkısının bu yazı yazılırken 17 milyonluk bir izlenmesi bulunuyor.

Juice WRLD & Cole Bennett

Bu şarkıyla beraber o dönemin yükselen isimleri Famous Dex, Lil Yachty, Ski Mask Slump God gibi rapçilerle çalışan Cole Bennett, asıl yükselişini ise Lil Pump’ın en çok bilinen şarkılarından olan D Rose (200 milyon izlenme) ile başlattı. O günden beri kariyerine her zaman artan bir grafikle devam eden Cole Bennett, Lyrical Lemonade’yi de yalnızca bir blog veya YouTube kanalından çok bir multimedya şirketi ve kreatif bir üretim merkezine dönüştürdü.

Cole Bennett’in yönetmen olarak çalıştığı bazı rapçiler: Juice WRLD, Lil Tracy, Trippie Redd, Wiz Khalifa, JID, YNW Melly, Eminem, Lil Skies, Jack Harlow, NLE Choppa, YoungBoy Never Broke Again, Polo G, Blueface, Lil Durk, Cordae, The Kid LAROI, Rich The Kid, YG, Lil Mosey, Lil Tecca, Kevin Gates.

Cole Bennett, sahip olduğu şirketi çeşitli iş kollarıyla destekleyerek büyütmeye devam ediyor. Lisedeyken annesi tarafından bulunan Lyrical Lemonade isminin de hakkını gerçek anlamda vererek limonata üretip satmaya başladı bir süre önce.

Lyrical Lemonade markalı limonatalar

Limonatanın yanı sıra zaman zaman ayakkabı, sweatshirt, şapka gibi ürünlerle desteklediği merch’ler de şirketin son dönemde faaliyet gösterdiği alanlardan.

Cole Bennett’in yönettiği en çok izlenen 5 müzik videoyu paylaşmadan önce Lyrical Lemonade YouTube kanalının “Hakkında” kısmında yer alan ifadeler:

  • Müzik videoları, canlı etkinlikler, özel içerik, ürünler ve daha pek çok konuda uzmanlaşmış bir multimedya şirketi.
  • Yenilikçi ve yaratıcı içerikler yaratmaya çabalamak.

Sizin desteğiniz ‘her şey’ demek.

Cole Bennett.

 

 

 

 

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

LOGIC emeklilikten MADLIB ile beraber döndü: MADGIC!

Sonraki İçerik

BILLBOARD MÜZİK ÖDÜLLERİ'nde finalistler belli oldu: THE WEEKND tepede!

İlgili İçerikler