“MOB, A$AP; ViO, Yams gibi!” A$AP Rocky ve A$AP Ferg’ü yaratan adam A$AP Yams kimdir?

Modd‘un 18 Aralık 2020’de yayınlanan debut albümü Toxic‘te yer alan şarkılardan Frisbee‘de “MOB, A$AP; ViO, Yams gibi!” şeklinde bir satır yer alıyor. A$AP Rocky ve A$AP Ferg’ü birçok kişi tanıyor belki ama onların başarısı ve ününün arkasındaki kişi A$AP Yams‘in özellikle Türkiye’de o kadar da tanınmadığını düşünüyorum.

Hazır Modd da ViO ile Yams’i benzetmişken, A$AP Yams’in nasıl biri olduğunu ve A$AP Rocky ile A$AP Ferg üzerindeki etkisini yazmak istedim.

A$AP Yams veya gerçek adıyla Steven Rodriguez, 13 Kasım 1988’de Porto Rikolu bir baba ve Dominik bir annenin çocuğu olarak Harlem, New York’ta dünyaya gelir. Harlem gibi bir yerde doğduğundan dolayı, çevresinin de etkisiyle henüz 12 yaşındayken kokain satarak para kazanmaya ve kendisine pahalı kıyafetler almaya başlar.

Yams büyüdükçe çevresindeki diğer insanlardan ayrılan müzik zevki ile dikkatleri üzerine çeker ve kendi mahallesinde bile A&R’lık benzeri görevler üstlenir. Edindiği bu misyonlar onu önce 16 yaşında Diplomat Records’a, daha sonra da Asylum Records’ta stajyerliğe götürür.Lokal rapçilerin kendilerini parlatmasına ve prodüktörlerin de yaptıkları beat’leri rapçilerle buluşturmasına yardım eden Yams, 2005 yılında 17 yaşındayken yakın arkadaşları A$AP Bari ve A$AP Illz ile birlikte A$AP Mob’ı kurar. Always Strive and Prosper yani Her Zaman Çabala ve İşleri Yoluna Sok anlamına gelen A$AP, Yams için de önemli bir mottodur.

A$AP Mob, daha çok tasarımcı, graffiti sanatçıları, prodüktörlerden oluşurken A$AP Yams, 2008 yılında Rakim Nakache Mayers yani A$AP Rocky ile tanışır. Böylece A$AP Mob, müzik dalına daha fazla eğilebilecektir.

O dönem günlük şekilde Tumblr’a yazılar yazan Yams, aynı zamanda stüdyoda Rocky için yeni bir sound ve farklı bir tarz yaratmakla meşguldür. 2011 yılında A$AP Rocky’nin Purple Swag şarkısı yayınlanır ve şarkı, Yams’in Tumblr hesabı yardımıyla patlar. Kısa süre sonra Peso şarkısı ve Live. Love. A$AP isimli mixtape’ini de yayınlayan Rocky, DEA Records’tan aldığı sözleşme teklifi ile bir yıldız olma yoluna girer. Gerisini biliyorsunuz zaten.A$AP Ferg için de benzer bir durum geçerli. A$AP Yams, Rocky ve Ferg’ün mentoru hatta abartılı olmayacaksa yaratıcısı konumunda anlayacağınız. Zaten, A$AP Rocky ve A$AP Ferg de bu durumu birçok kez kabul etmiş ve “O bize yardım etmeseydi bugünkü durumuzda olmazdık.” şeklinde konuşmuşlardır. Zaten A$AP Mob’un onun 2015 yılındaki ölümünden sonra asla aynı durumda olmamasından da ne kadar birleştirici ve önemli bir figür olduğu rahatça anlaşılıyor.

Modd’a dönersek; Modd da Frisbee şarkısında “MOB, A$AP; ViO, Yams gibi!” derken Yams’i ViO’ya benzeterek, ondan bolca ilham aldığını ve onunla geliştirdiği arkadaşlık/kardeşlik ilişkisi olmasa bugünkü gibi rap yapamayacağını belirtiyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YENİ ÇIKANLAR (25 Aralık 2020) | PLAYBOI CARTI, TEPKİ, LIL DURK, ALBA ve çok daha fazlası!

Sonraki İçerik

RAPERTUAR YILIN ENLERİ 2020 | HIP-HOP'ın bu yıl Türkiye'deki en iyilerini seçtik!

İlgili İçerikler