ASTROWORLD, 2018 yılının en iyi albümüydü!

Tarih 3 Ağustos 2020. Travis Scott‘ın onu Houston şehrinin anahtarına kadar götüren albümü ASTROWORLD‘ün 2. yıl dönümü.

Bugün uyandığımda ne var ne yok diye bülteni karıştırırken bu haberi gördüm ve bir zaman farkındalığı yaşadım. 2 yıl ne ara geçti ya sahi?

Travis’in o muhteşem ASTROWORLD tanıtımını daha dün gibi hatırlıyorum.

Şahsen benim de çok sevdiğim bir albümdü. Dedim madem 2 yıl geçmiş üzerinden, DÜŞÜNÜ-YORUM başlığını atıp dibine kadar subjektif bir yazı yazmalıyım. Önce adet yerini bulsun diye albümün teknik özelliklerini aktarıyım çok uzatmadan.

ASTROWORLD, Travis Scott’ın 3. stüdyo albümü olma özelliğini taşıyor. Albümün düet ve prodüksiyon kısmında çok kıymetli sanatçılar yer aldı. Vokalleriyle Frank Ocean, Drake, Swae Lee, Philip Bailey, Wind&Fire, James Blake, Sheck Wes, Tame Impala, The Weeknd, 21 Savage, Gunna, Don Toliver, Quavo, Takeoff, Big Tuck, Big Hawk, Kid Cudi, BJ The Chicago Kid, Juice WRLD, Pharrell Williams, NAV ve prodüksiyon kısmında Mike Dean, Stevie Wonder, John Mayer, Sheldon Ferguson, Nineteen85, Isaiah Gage, Tim Suby, Stephen Feigenbaum, Jimmy Cash, Jon Sher, Ben Sedano, Sean Solymor, Zach Steele, Skyler McLean, Shin Kamiyama, Thomas Cullison ve Blake Harden gibi isimler Travis Scott’ın bu albümü hazırlamasında katkıda bulundu.

Albüm, ismini Travis Scott’ın çocukluğunda büyük etkisi olan ve 2005 yılında kapatılan Six Flags AstroWorld adındaki eğlence parkından alıyor. ASTROWORLD konseptli bir albüm aslında Travis için çok daha eskiye dayanıyor ama doğru zamanı bekleyip 2018 yılında çok istediği bu albümü yayınladı.

“Daha fazla apartman alanı inşa etmek için AstroWorld’ü yıktılar. Çocukların elinden çok güzel bir eğlence parkını aldılar. Geri istiyoruz. AstroWorld’ü geri istiyoruz. Bu albümü de bu yüzden yapıyorum. Şehrin eğlencesini öldürdüler.”

Travis Scott, ASTROWORLD albümünü yapma nedenini bu şekilde açıklıyor. Netflix‘te yayınlanan Travis Scott: Look Mom I Can Fly isimli belgeseli izleyenler bu durumu çok daha iyi anlayacaktır.

ASTROWORLD; American Music Awards, BET Hip Hop Awards, Billboard Music Awards, Juno Awards ve Grammy Müzik Ödülleri’nde Yılın Albümü‘ne aday gösterildi ama sadece BET Hip Hop Awards’ta istediğini alabildi. Özellikle Grammy’de Cardi B’ye yenilmek Travis için yıkıcıydı. Ancak hala çoğu hip-hop dinleyicisine sorulduğunda 2018 yılının en iyi rap albümü olarak ASTROWORLD’ü gösteriyor.

Keza benim için de öyle. Travis Scott için “bir sürü iyi prodüktör tanıdığı var, hip-hop dünyası tarafından üstlere çıkartılıyor, imkanı çok fazla” gibi eleştiriler okuyoruz, duyuyoruz. Bir çoğu da doğru, katılmamak elde değil. Ama şöyle de bir şey var ki, bu ve benzeri imkanlar daha önce bir sürü sanatçının eline verildi. Bunu doğru kullanmak da önemli bence günümüz müzik dünyasında. Müzik artık sadece saf yetenekten çok daha fazlasına evrildi. Bunu beğenin veya beğenmeyin. Kliplerde kullanılan efektlerin kalitesinden, sosyal medya kullanımına kadar bir sanatçının dikkat etmesi ve belirli bir sanat potasında eritmesi gereken çok fazla element var. Travis Scott, şimdilik bunları çok iyi idare ediyor bence, buralarda olmasının bunda büyük etkisi olduğu görüşündeyim.

Son olarak; ASTROWORLD, 2018 yılının en iyi rap albümüdür!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Aspova kimdir?

Sonraki İçerik

RAVEND ile RÖPORTAJ! Kimdir, rap'e nasıl başladı, en çok dinlenen şarkısının Feyzullah olması hakkında ne düşünüyor?

İlgili İçerikler