Şam’dan Şehinşah ve Uzi’ye sürpriz DISS

Hiç kimsenin beklemediği anda ağırlıklı olarak Şehinşah olmak üzere birçok kişiye laf değdirdiği SIK EM UP isimli diss şarkısını yayınladı ve yer yerinden oynadı. Bu yazı yazılırken, şarkı YouTube trend videolar arasında 1. sırada. Şarkının aşağısındaki yorumlar, sosyal medya, bolsözlük gibi yerlere şöyle bir göz atınca da benim gördüğüm neredeyse herkes şarkıyı beğenmiş ve Şam’ın eleştirilerini haklı bulmuş.

Yazının intro’sunu hallettiğime göre artık tamamen subjektif olmaya başlıyorum. Öncelikle şunu sormak istiyorum sizlere: “ÇOK İYİ BİR DİSS DEĞİL MİYDİ?” Abartmıyorum, son 5 yılı baz alırsak Türkçe rap’te yazılmış en iyi diss parçasıydı bence. 5 yılı da hatırladığım kadarıyla söylüyorum, yoksa çok daha fazlası olabilir. Öyle üstü kapalı, göndermeli, “aman çok da arayı bozmayalım, ne olur ne olmaz” gibi düşünmeden direkt olarak aklındakileri kalemine yansıtmış Şam.

Bir de tabii şöyle bir konu var. Son dönemdeki diss’lere bakıldığı zaman trap sound’ları ile ve autotune kullanılarak yapılıyordu. Yapılamaz mı? Tabii ki yapılabilir, ancak bu şekilde çok daha etkili olduğu aşikar. Mesela örnek vermek gerekirse, Travis Scott bir diss parçası yapsa autotune kullanarak ve melodiyi arka plana atmadan yapardı. Ama örneğin Hidra bunu yaptığında eğreti kaçıyor bence, kariyerini de düşündüğüm zaman. Hidra diss yaptığı zaman inanılma sert bir iş bekliyor insan. Neyse, konudan çok da sapmayalım. Şam gerçekten öyle laflar etmiş ki, ben Şehinşah veya Uzi‘nin cevap vereceğini düşünmüyorum ama verseler bile bunun üstüne çıkmaları epey zor.

Şarkıdaki bazı göndermelerden bahsedelim şimdi. İsim zaten direkt anlayacağınız gibi 2Pac‘ın en ünlü diss şarkılarından Hit ‘Em Up‘a bir gönderme. Şam şarkıda bolca eleştirmiş ama ben burada Şehinşah’ın özel hayatına çok girme taraftarı değilim. Şöyle bir eleştiriye ise katılırım ki; bir insan eski eşi ve çocuğunun annesi ile Twitter üzerinden o denli gündemi meşgul etmemeli, o kadar fazla tweet atmamalı bu konuda. Şam daha sonra Şehinşah’ın Kadıköy Acil ve Selo‘nun arkasına sığındığını söylüyor, ki son Uzi olayında bunun çok da yanlış olmadığını gördük. Şehinşah’ın Twitter kullanımı, son dönemdeki hal ve hareketleri ile eleştirdiği Khontkar‘dan farksız olduğunu söylüyor Şam ve bence burda da çok haksız sayılmaz.

Şarkının outro bölümünde ise Şam rap yapmayı bırakıyor ve Uzi için rap bile yapmayacağını belirtip düz şekilde konuşmaya başlıyor. Eleştirdiği kişiye sana rap bile yapmıyorum deyip düz şekilde konuşarak diss atmak çok zekice, öncelikle bunu söyleyeyim. Şam’ın buradaki eleştirileri hakkında fazla yorum yapmayacağım, çünkü her ne kadar Uzi hakkında “fake gangsta” söylemleri fazla olsa da dışarıdan bunu %100 doğru şekilde yorumlayamayız.

Sonuç olarak; Şam bence son yıllarda dinlediğimiz en iyi diss parçasına imza attı. Şehinşah ve Uzi, şarkı hakkında birkaç tweet attı ancak şarkının yanında bu tweet’lere cevap demek zor. Son zamanlarda iyiden iyiye tekdüze hale gelen Türkçe rap içerisinde tercih ettiği altyapılar ve lirikler ile aradan net şekilde sıyrılan Şam, bu diss ile de ne kadar farklı bir yerde olduğunu bir kez daha kanıtladı diye düşünüyorum. Siz bu diss parçası ve Şam hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorum yapmaktan kaçınmayın lütfen.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

46. Pantene Altın Kelebek Ödülleri'nde EN İYİ rap sanatçısı CEZA seçildi!

Sonraki İçerik

YENİ ÇIKANLAR #12 | MOB MIXTAPE, JUICE WRLD, LIL ZEY, KID CUDI ve çok daha fazlası!

İlgili İçerikler