YENİ ÇIKANLAR #12 | MOB MIXTAPE, JUICE WRLD, LIL ZEY, KID CUDI ve çok daha fazlası!

Özellikle M.O.B Entertainment tarafından 20 şarkılık bir mixtape gelmesiyle çok yoğun bir geceyi geride bıraktık yeni çıkan işler adına.

Konuşacak çok şey var, lafı fazla uzatmadan başlayalım.

 

M.O.B Mixtape, Vol. 1

M.O.B Entertainment oluşumu başladığından beri böyle bir işin gelmesini bekleyenlerden biriydim ben açıkçası. Bence geç bile kalındı. Piyasaya yeni çıkan isimlerin kendini duyurması için en müsait projeler böyle projeler oluyor genelde. Böylesine uzun bir projeyi burda kısaca incelemek zor. Önümüzdeki günlerde sitede bu albüm için ayrı bir inceleme gelecek. Şimdilik sanatçılar üzerinden bir değerlendirme yapalım. UZI‘yi çok başarılı bulmadım ben, son 2 teklisine göre geride kalmış bence. Motive‘yi dinlemek her zaman ayrı bir keyif, Yüce Aşk sonrasında arayı çok soğutmadan ondan yeni işler duymak iyi geldi. Albümün çıkış parçası da Motive’nin Nwa isimli parçası seçilmiş. Jefe, albümün yıldızıydı bence. West Coast sound’unu iliklerime kadar hissettim onu dinlerken. Modd da bu ekip arasında ve Türkçe rap’te farklı bulduğum seslerden. Naber ve Sesler sonrası ondan daha iyi işler bekliyordum ancak yine de üzmedi. Tuhan, son teklisi dahil olmak üzere farklı bir şeyler deniyor ama ne kadar başarıyor tartışılır. Onun hakkında incelememde daha detaylı konuşacağım. Güneş, alışık olduğumuz Güneş’ti. Doğuştan gelen güzel sesini vokaline yedirerek temiz bir iş çıkarmış. Akdeniz Coast ekibi bana hiç hitap etmediğinden yorum yapmama taraftarıyım onlar hakkında. BTC, onlardan beklenen bir şarkı yapmış. Fena değil ama açıp tekrar dinlemem sanırım. Tepki‘nin şarkısı albümün en iyilerindendi. Ruby hala ondan beklenen seviyede değil bence. Furkan‘ı ilk kez duyduk. Kürtçe rap yapıyor. Farklı bir lezzet ama anlamadığım bir dil üzerinden herhangi bir yorum yapamayacağım. Rüzgar fena değildi ancak ondan daha fazlasını bekliyorum ben. Aksan da albümün yıldızlarındandı. Özellikle Belalar 2, belki de içlerindeki en iyi şarkı olabilir. İlk bakışım bu şekilde, dediğim gibi albümün detaylı bir incelemesini iyice sindirdikten sonra siteye yazıyor olacağım.

 

Juice WRLD – Legends Never Die

Juice WRLD, Amerikan piyasasında son dönemde en sevdiğim sanatçılardan biriydi. Gereğinden fazla dinliyordum onu ölene kadar. Öldüğünü öğrenince baya şok olmuştum. Yaşasaydı çok büyük işler başaracağı da neredeyse kesindi bana kalırsa. Ardında 2000’e yakın kayıt bıraktığı söyleniyor. Ne kadar doğrudur bilemiyorum ama umarım öyledir de onun yeni işlerini uzun yıllar dinlemeye devam ederiz. Ölümünden sonraki ilk albümü Legends Never Die, bu hafta içinde sürpriz şekilde duyuruldu ve dün gece de yayınlandı. Daha önce yayınlanan teklilerden özellikle Righteous’u çok beğenmiştim. Albüm de keza onu sevenleri üzmeyecektir diye düşünüyorum, başarılı olmuş. Nipsey Hussle anısına yazdığı Can’t Die şarkısı da ayrı bir üzdü beni.

 

Lil Zey & Kozmos – Eskisi Gibi

Lil Zey ilk çıktığında kadın MC’ler arasında farklı ve başarılı bulmuştum. Ancak artık biraz aynı şarkıyı dinliyor gibi oluyorum bunu söylemek lazım. Kozmos ise bir süredir düetlerle mainstream’e atmaya çalışıyor sanki kendini. Böyle devam ederse başarılı olur o konuda. Çünkü bu şarkı Spotify Türkçe Rap listesinin en tepesinde ve Lil Zey de kapakta mesela.

 

Kid Cudi – The Adventures of Moon Man & Slim Shady (feat. Eminem)

Kid Cudi ve Eminem sürpriz şekilde kariyerlerinin bu döneminde ilk kez bir şarkıda bir araya geldi. Aynı jenerasyonun 2 efsane denebilecek rap sanatçısının ilk kez bu kadar geç düet yapması da enteresan oldu. Şarkı daha açmadan başarılıydı neredeyse benim için, çünkü çok severim ikisini de. Keza beklediğim gibi güzel bir iş çıkmış ortaya. Kid Cudi kendi verse’ünde daha çok iç dünyasını ziyaret ederken, Eminem ise COVID-19 pandemisi ve Amerika’da son zamanlarda yaşanan polis şiddetiyle alakalı konuşuyor.

 

Metth – METFLIX (Deluxe)

Metth‘in son albümü METFLIX‘in üzerinden birkaç ay geçti ve şimdi de Deluxe versiyonu ile karşımızda. Özellikle Amerikan piyasasında albümlerin Deluxe versiyonlarını çıkarmak çok normal olsa da ben ülkemizde çok fazla örneğini hatırlamıyorum. Kesinlikle ilklerden biri, hatta belki de ilki. Deluxe versiyon çıkarmanın nedenlerini daha önce konuşmuştuk bu sitede. METFLIX Deluxe’de 3’ü remix ve 4’ü yeni olmak üzere 7 şarkı dinledik. Özellikle “yeni” diye bahsettiklerim beni oldukça şaşırttı diyebilirim. Sound olarak hiç beklemediğim tarzlar kullanılmış ve çok yakışmış. GRKM, KÖK$VL ve Bixi Blake’in eşlik ettiği Son Bulmadan, Simülasyon ve Khontkar’ın eşlik ettiği Gözüm Kara, Kaan Boşnak’ın eşlik ettiği Bu Sefer Başka ve Ceren İdil’in eşlik ettiği Aklın Nerde? şarkılarını şiddetle tavsiye ediyorum.

 

Lia Shine – Aden P2

Gecenin beğendiğim işlerinden biriydi Aden P2. Lia Shine‘ın geçmiş şarkılarına nazaran kendini nasıl geliştirdiğine birebir şahit oluyoruz. Mix-mastering anlamında zaten her şarkıda bir iyileşme var ancak özellikle Aden’in ilk versiyonu ile kıyaslandığında da vokalinde rahatlıkla fark edilir gelişmeler olduğu aşikar.

 

Lil Skies – Red & Yellow (From Road To Fast 9 Mixtape)

Lil Skies‘ın Hızlı ve Öfkeli 9‘un şarkılarının yer alacağı albümde olacağını öğrendiğimiz şarkısını dinleyebildik dün gece. Klasik bir Lil Skies sound’u. Onu sevenler için başarılı bir şarkı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Şam'dan Şehinşah ve Uzi'ye sürpriz DISS

Sonraki İçerik

MOB ENTERTAINMENT'tan tam kadro albüm: M.O.B MIXTAPE, Vol. 1 (Albüm İncelemesi)

İlgili İçerikler