Rap sanatçılarının en büyük düşmanlarından biri: Konfor!

J. Cole’un yeni albümü The Off-Season için yayınlamış olduğu belgeselden yola çıkarak kafamda oluşan düşünceleri yazıya dökmek istedim.

Öncelikle izlemeyenler için şöyle bir link bırakayım. Cole’u sevenlerin izlemesi gerektiğini düşünüyorum ben. Zaten 12 dakikalık bir belgesel ancak oldukça ilham verici bir 12 dakika. Belgeselden benim çekip çıkardığım ve bu yazıda üstüne fikirler inşa etmek istediğim konu ise “konfor”.

J. Cole, büyük ihtimalle 2016 yılında yayınladığı 4 Your Eyez Only albümü sonrası dönemi kast ederek son 5 senedeki en büyük düşmanının konfor olduğunu söylüyor. Bunu söylerken de belgeselde arkada dönen görüntüler Cole’un arabadan inip özel jetine bindiği ve sonrasında da binlercesi içinden yaptığı ayakkabı seçimi. Böylesine bir farkındalık gerçekten çok hoş Amerika’daki bir rapçiye göre. 2016 yılına yapılan flashback ile de J. Cole’un 5 yılda gerçekten konfor açısından seviye atladığını görüyorsunuz. Elbette ki 2016’da albüm öncesi fakir bir insan değildi. Zaten hali hazırda 3 stüdyo albümü yayınlamış biriydi ve oldukça da popülerdi. Ancak demek ki mali açıdan 2016 sonrası eli fazlasıyla rahatlamış olacak ki böyle görüntüler eşliğinde böyle laflar ediyor.

Cole’un buradaki derdi nedir diye soruyorsanız, kendisi bu konforun ona ister istemez bir tembellik ve beraberinde de iş performasında düşüş getirdiğine inanıyor. 2016 yılındaki Cole, henüz ailesini kurmamış birisi olduğu için stüdyoya gününün 12 saatini ayırabiliyor. Günümüzdeki Cole ise gününün bir bölümünü eşine ve çocuklarına ayırmak durumunda. Bu nedenle evinin alt katına da bir stüdyo kurmuş zaten.

“Rahat batıyor” şeklinde düşünenler olacaktır elbette ama Türkçe sözlü rap müzikte de bu durumun bir benzerini yaşıyoruz bana kalırsa. Sanatçıların en iyi işlerini genellikle zor zamanlarında yaptığı sanatın kendisi kadar eski bir düşünce belki de. Bunu yeniden keşfediyormuş gibi lanse etmeye gerek yok ancak örnekleriyle düşününce daha da iyi oturuyor akıllarda.

Mesela Karma. Şehinşah sonrasında hiç mi iyi şarkı yapmadı? Yaptı elbette ancak o yaşanmışlığı tekrardan alabilen var mıdır bir başka şarkısından, ben sanmıyorum açıkçası. Kendisi de almıyordur zaten büyük ihtimalle.

Keza Ezhel de güzel örneklerden. Her ne kadar Bedel ile durumu değiştirecek şans elinde olsa dahi, şu anlık Müptezhel’deki rüzgarı asla yakalayamayacak gibime geliyor benim ve birçok kişinin -ki son işi Sakatat’ı beğenen biri olarak söylüyorum bunu. Tabii ki ülkeden çıkan en kaliteli müziklerden birini icra ediyor hâlâ ama anlaşabiliyoruzdur umarım.

Bu konuda farklı görüşler de yok değil. Maalesef nerede gördüğümü hatırlamıyorum ancak Tepki bir röportajında “Rapçiler geçim dertleri olmadığı zaman istedikleri müziği yapacakları için en iyi işlerini çıkarırlar.” gibi bir şey söylemişti. Belki de doğru olabilir bu önerme bazı isimler adına. Anıl Piyancı için öyle olmadı. Kendisi de Şükran Albayrak’ın sunduğu Atan Alır isimli programda İzmir albümü için “Bu albümde kariyerimde ilk defa daha iyisi olsun kaygısı olmadan istediğim müziği yaptım.” benzeri şeyler söylerken mali anlamda rahatta olduğunu ve canının istediği yaptığını söylemişti. Şahsen geri dönüp baktığımda Piyancı’nın en zayıf stüdyo albümünü dinledim ben kendi adıma.

J. Cole’a dönecek olursak; belgeselde bu konfordan çıkmak için 2016 yılındaki gibi bir döneme girdiğini ve bir süre hayatının büyük bölümünü müziğine ayırdığını söylüyor. Normalde düet yapmaya pek yanaşmayan Cole, 2019 yılındaki inanılmaz düet serisini de buna bağlıyor. Bir noktada gelen birçok düet teklifine evet demeye karar vermiş. The Off-Season albümü için stüdyoya ayırdığı zamanı arttıran ve kendi tanımladığı konforu bozmak için elinden geleni yaptığını söyleyen Cole’un nasıl bir iş çıkardığını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Toparlamak gerekirse; konfor gerçek anlamda her insanın düşmanı aslında dikkatli idare edilmezse. Sanatçılar için bu durum çok daha bariz. Türkçe Rap’in tepesindeki isimlerin de böyle bir dönemden geçtiği düşünüyorum. Amerika’daki piyasa paralelinde bu durum aşılacaktır bence ama nasıl ve ne zaman olacağını hep beraber göreceğiz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

DA POET'in yeni albümü KENDİNİ BUL nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

Sonraki İçerik

YENİ ÇIKANLAR: 14 Mayıs 2021 | J. COLE, ŞANIŞER, NICKI MINAJ, KEZZO ve çok daha fazlası!

İlgili İçerikler