Tarihin en iyi debut rap albümlerinden GET RICH OR DIE TRYIN’ 19 yaşında!

6 Şubat 2003’te G-Unit Records, Shady Records, Aftermath Entertainment ve Interscope Records etiketleriyle yayınlanan Get Rich or Die Tryin’, adıyla (Zengin ol ya da denerken öl) dahi ilerde ikonik bir albüm olmak için yapıldığını belli ediyordu.

Bu yazının yazıldığı günde 19. yaşını kutlayan bu harika albümün öncesi, sonrası ve 50 Cent‘in kariyerindeki önemi hakkında bir şeyler karaladım.

Curtis James Jackson III veya onu tanıdığımız adıyla 50 Cent, 24 Mayıs 2000’de bacakları, elleri, kolları, yüzü ve göğsü olmak üzere 9 yerinden vuruldu. 50, mucizevi şekilde bu olaydan kurtulmayı başarsa da o dönem bünyesinde yer aldığı Columbia Records’tan kovuldu. Columbia Records, tabiri caizse bir serseriyi şirkette istemiyordu. Burada şu soruyu sormak gerekiyor: Acaba 50 Cent’in özellikle Get Rich or Die Tryin’ ve sonrasında bir bir çıktığı başarı basamaklarını o günden bilebilselerdi yine de bu kararı alırlar mıydı?

İlk mixtape’i ve Eminem tarafından keşfedilmesi

50 Cent & Eminem

Columbia Records’la yaptığı sözleşme fesh edilmeden önce 50 Cent, ilk stüdyo albümü Power of the Dollar üzerinde çalışıyordu. Bu albüm hiçbir zaman piyasaya sürülemedi. 9 kurşun ve şirketten kovulma olayları sonrası elbette pes etmeyen 50 Cent, 2 yıl sonra 21 Mayıs 2002’de “Guess Who’s Back?” yani (Bilin Bakalım Kim Döndü?) adını verdiği mixtape’ini yayınladı. Tam da bu dönemler 50 Cent’in avukatı ile Eminem’in menajeri Paul Rosenberg’in tanıştığı bilgisini vermeliyim. Bahsettiğim bu avukat, 50’nin “Guess Who’s Back?” isimli mixtape’ini Paul Rosenberg’e iletti, bu şekilde mixtape’i Eminem de dinledi. Mixtape’ten oldukça etkilenen Eminem, 50 Cent’i Los Angeles’a Dr. Dre ile tanışmaya çağırdı. Dr. Dre’nin şirketi Aftermath Entertainment ve Eminem’in şirketi Shady Records ile bir anlaşma yapan 50 Cent, kendi grubu G-Unit’le birlikte hazırlamış oldukları “No Mercy, No Fear” isimli mixtape’i bu 2 şirket çatısı altında çıkardı.

Kendini sonunda istediği gibi bir ortama getiren 50 Cent için 3 yıl önce yapamadığını yapma vakti gelmişti. Eminem ve Dr. Dre ile beraber hemen ilk stüdyo albümü için çalışmalara başladılar. Dr. Dre ile 5 gün stüdyoya kapanan 50 Cent, 5 günde tamı tamına 7 şarkı bitirmişti. Bitirdiği bu 7 şarkıdan bir tanesi de albümün ilk single’ı ve aynı zamanda 50’nin kariyerinin en önemli şarkılarından In Da Club’tı. Şarkı dünyanın birçok ülkesinde 1 numaradan giriş yapmış ve haftalarca da listelerin tepesinden inmemişti. In Da Club, sonraki sene 50 Cent’e Grammy’de En İyi Solo Rap Performansı ve En İyi Rap Şarkısı adaylıklaırnı da getirmişti.

12 milyon kopya satan albüm

50 Cent, MTV’nin Total Request Live programında. (2003)

Nate Dogg düetli 21 Questions isimli şarkının da ikinci single olarak yayınlanmasından sonra artık 50 Cent’in ilk stüdyo albümü Get Rich or Die Tryin’ dinleyici karşısına çıkmaya hazırdı. 6 Şubat 2003’te Patiently Waiting (Eminem düetli), Many Men (Wish Death), In Da Club, P.I.M.P., 21 Questions gibi şarkılarla albüm yayınlandı. İlk haftasında 872 bin ve ikinci haftasında da 822 bin kopya satılan albüm 2003 yılının dünya genelinde en çok satılan albümüydü. Yıl bittiğinde albüm toplamda tam olarak 12 MİLYON satışa ulaşmıştı. 50 Cent’in gangsta rap ile popüler kültürü aynı potada harika bir şekilde eritmesi, gangsta rap’i gerçekten de duruşu ve hareketleri yansıtması insanlara tam da onun hayal ettiği gibi geçmişti.

Albüm sonrası 50 Cent’in kariyeri

Debut albümü Get Rich or Die Tryin’ ile yaşadığı başarı sonrası bir anda tüm dünyanın tanıdığı birisi ve rap sahnesinin bir numaralı ismi haline gelen 50 Cent, sonraki 2 albümü olan The Massacre ve Curtis ile de güzel satış sayılarına ulaşsa da Get Rich or Die Tryin’ dönemindeki şaşasına ve yarattığı etkiye hiçbir zaman ulaşamadı. Özellikle Curtis albümü sırasında Kanye West ile yaşadıkları rekabet, bu rekabetin “Gangsta Rap vs. Yeni Sound Rap” şeklinde bir kıyasa dönüşmesi ve 50’nin bu yarışmayı kaybetmesi, onun kariyerinin artık düşüşe geçeceği yerdi.

Daha sonra da albümler, şarkılar yapsa da yakın tarihe geldiğimizde 50 Cent artık televizyon ve filmlerle daha çok ilgilenen ve enerjisinin büyük bölümünü o sektöre ayıran biri haline geldi. Zaten son bir albüm yapıp artık tamamen yapımcı olarak hayatını sürdüreceğini söylemişti.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

KANYE WEST ve KIM KARDASHIAN arasındaki gerilim artıyor!

Sonraki İçerik

Gelen yoğun tepki sonrası RODDY RICCH, sosyal medya hesaplarını kapattı!

İlgili İçerikler