Rota’nın gözaltı olayı

Bugünkü konumuz sizin de başlıktan gördüğünüz üzere Rota’nın son günlerdeki gözaltına alınma, pardon alınmama olayı. Olay çok karışık ve kendi fikirlerimi paylaşmak istiyorum biraz. Buradaki yorumların tamamı subjektif olacak, onu baştan söyleyeyim. Bunlar tamamen benim öznel fikirlerim yani, Rotaile beni linç etmesin sonra.

Rota’nın Instagram hikayesini ilk gördüğümde bunun net bir şekilde gözaltı olduğunu düşündüm. Çünkü öyle bir ev basmanın basit bir şey olabilmesi zor. Tabii sokağa çıkmanın da, şehir dışına çıkmanın da yasak olduğu bir günde neden kaçabilme ihtimali olan birini alıyormuş gibi evi bastıklarına anlam veremedim ama ülkemizde bugüne kadar yaşadığımız birçok olay bunu da normal karşılamamı sağladı.

Tabii Rota ne için geldiklerini, suçunun ne olduğunu vs. söylemedi. Zaten hemen bir hikaye attı ve polisler tarafından götürüldü, diye düşündük. Diğer rapçiler de bir anda #FreeRota hashtagleri atmaya başlayınca bunun bir gözaltı olduğunu anladık. Çünkü diğer rapçilerde büyük ihtimalle Rota’nın telefon numarası var ve kendisine ulaşamıyorlar ki böyle bir kampanya başlatıyorlar.

Rota ve Tepki.

Sonrasında Rota’yı tanıyan tanımayan, rap dünyasının içinde olan olmayan herkes destek vermeye başladı bu kampanyaya. Aşırı basit ve eve bu şekilde gelinmesini gerektirmeyen bir eylemdi çünkü Rota’nın işlediği iddia edilen suç.

Aradan saatler geçti, sabah oldu, öğlen oldu ve bu zamana kadar Rota’ya inanılmaz bir destek gelmişti her yerden. İçinde suç unsuru olduğu iddia edilen, son şarkısı Ağla’nın izlenmesi de katlanarak artıyordu haliyle. Akşama doğru yaklaşırken İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gelen basın duyurusuyla Rota’nın gözaltına alınmadığını öğrendik. Tam o sıralarda da Rota her şeyin yolunda olduğunu söyleyen bir Instagram hikayesi attı. Bir anda herkes Rota’ya küfürler savurmaya başladı. Bunun tamamen PR için yapmış olduğu bir kurgu olduğu düşünüldü çünkü olay Başsavcılığın açıklama yapacağı kadar büyük bir noktaya gelmişti. Rota’yı sadece basit bir ifadeye çağırdılar ve saldılarsa, neden hiçbir açıklama yapmamıştı?

Hem sevenleri hem de rapçiler çok sinirlendi ona. Çünkü bu hem binlerce insanı aynı yöne kanalize edip endişelendirmekti hem de bundan sonra gerçekten gözaltına alınan bir rapçi olursa ona inanılmamasını sağlamaktı. Açıkçası ben Rota’nın böyle bir şey yapacağını düşünmek istemedim. Bu yüzden yine de resmi açıklama bekledim. Ama bir türlü o açıklama gelmedi. Sadece kendisini önce destekleyen, Başsavcılık açıklaması sonrası küfür eden Gazapizm’e “dur bir eve gidelim ikiyüzlü” diye tweet attı. Bir türlü gidemedi o eve. Bekledik, bekledik açıklama yok. Sadece avukatından “şu anda müvekkilimin özgürlüğüyle ilgili bir problem yok” diye açıklama geldi. Yav, onu zaten biliyoruz, Rota da söyledi, sen bir önceki gece özgürlüğüyle ilgili bir problem oldu mu, bize bunu söyle.

Uyuduk, uyandık, Rota’dan olayları hiç aydınlatmayan ve “yaşananları sadece o an benimle olan 4 arkadaşım bilecek” minvalinde bir açıklama gördük. Ardından kendisini konserlerinde kulise davet edecek kadar samimi olduğu Ezhel dahil Şehinşah, Ben Fero, Anıl Piyancı, Hidra, Gazapizm hatta son dönemlerde bayağı samimi olduğu Tepki bile takipten çıkardı. Çok detaylı bakmadım, tahminen takipten çıkaran çok daha fazla rapçi vardır. Bu kadar samimi olduğu insanlar onu arayıp olayı sorabilirler, bana bu olayın kurgu olduğunu inandıran da bu. Bu kadar insan Rota’yı takipten çıkartıyorsa gerçekten sinirlenmişler ona.

Rota ve Ezhel, Ezhel’in konserinden önce kulisteler.

Olay kurgu olmasa bile Rota özellikle açıklama yapmadı ve bu kampanyanın büyüyerek kendisine fayda sağlamasını bekledi gibi görünüyor. Kusura bakmasın, bizlere bunu düşündürten tamamen kendisi oldu. En azından avukatı bir şey diyebilirdi, bu kadar zor olduğunu düşünmüyorum ufak bir açıklama yapmanın.

Sadede gelelim. Rota ne olursa olsun hem kendine hem de Türkçe Rap’e bu hareketiyle büyük bir zarar verdi. Sadece ifadeye çağrıldıysa bunu açıklaması gerekirdi. Eğer sadece 4 arkadaşı yaşananları bilecekse de bunu Instagram hikayesine koyarak yüz binlerce insana duyurmaması gerekirdi. Daha önce defalarca kez ifade veren birçok rapçi bunları bize söylemedi bile. Çünkü bu, onlar için sesini çıkaracak, tepki gösterecek insanların iyi niyetini suistimal etmek olurdu. Sürekli olarak rapçilere ses çıkarmamız gerekse, emin olun buna alışılır ve çıkan ses azalır. Aynı, eskiden 1 askerimizin şehit olduğunu gördüğümüzde ülke ayağa kalkarken şimdi insanların hangi gün kaç şehit haberi geldiğinden haberinin bile olmaması gibi. Artık biri “düşünce suçu”ndan dolayı gözaltına alınırsa, kanaat önderi sayabileceğimiz MC’ler de dahil olmak üzere herkes tepki göstermeden önce 2 kez düşünecek. Rota gerçekten polisler tarafından götürüldüyse ve sadece ifadesini almak için böyle bir muameleyle karşı karşı kaldıysa bile binlerce insanı açıklama yapmadan saatlerce bekletmesi onun en büyük suçu. Bunu n’olursa olsun açıklayamaz.

Benim olay hakkındaki yorumum bu şekilde. Siz de düşündüklerinizi yorum atarak paylaşırsanız birlikte değerlendirmiş oluruz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

TEMMUZDA PATRON'DAN YENİ ALBÜM GELİYOR!

Sonraki İçerik

EMINEM’den KENDRICK LAMAR’a: Bugüne kadar Grammy’de EN İYİ RAP ALBÜMÜ ödülünü kazanan tüm albümler!

İlgili İçerikler