HIP HOP modasının en önemli figürlerinden CUBAN LINK nedir?

Özellikle 70’li yılların sonundan itibaren fazlaca kullanılmaya başlanan ve o günden beri hip hop modasının takı tarafında en çok tercih edilen zincir türlerinden biri olan Cuban Link, birçok kişi tarafından da zaten hip hop modasının ana elementi olarak görülüyor.

Aşırı derecede tercih edilen bir zincir olduğu Amerikan rap’inde bu kadar yer almasından da rahatça anlaşılıyor. Birazdan örnek vererek detaylandıracağız o durumu. Ama önce Cuban Link’in tarihine ve ne olduğuna girelim biraz.

1970’li yılların sonunda ilk kez görülmeye başlanan Cuban Link, aynı zamanda Miami Cuban Link olarak da bilinir. Bunun nedeni Miami’nin Kübalı insanların ağırlıklı yaşadığı mahallelerinde ortaya çıkmasıdır. Modacılar ve hip hop sanatçılarının etkisiyle günden güne ivmesini arttıran Cuban Link, özellikle 2010’lu yıllarda en çok tercih edilen modeller arasında kendisine yer kazanmıştır.

Cuban Link, bir halat üzerinde birleşen oval şekillerden oluşur. Bu şekiller bir araya geldiğinde ise kablo benzeri bir görünüm elde edilir ve bu da onu özel yapan şeydir aslında. Tabii ki yıllar geçtikçe kendi içinde evrildi. İlk zamanlar çok daha kalın şekilde tercih edilirken, günümüze yaklaştıkça kolyeler gittikçe inceldi.

Jay-Z kalın ve altın bir Cuban Link ile.
Travis Scott ince ve elmas Cuban Link’ler ile.

Cuban Link’in tarihçesini kısaca açıkladığımıza göre artık şarkılardan örnekler vererek yazıyı daha eğlenceli bir hale getirelim diyorum.

Türkçe rap’ten çok fazla örnek yok elimizde doğal olarak. Motive’nin son albümü Makaveli’de yer alan Zgt şarkısında şöyle bir satırda geçiyor: “Kutsanır Cuban link’ler, basketbol oynarken kopmasın diye birisi.”

Grogi’nin Khontkar düetli şarkısı Gelemem’de Khontkar şöyle diyor: “Cuban Link’ten farklısına gelemem.”

Ezhel ve Ufo361’in şarkısı Kendini Kaybet’te Ufo: “Cuban Link Chain um mein’ neck, ja (Ja)”

Amerika’ya gelince… Abartmadan söylüyorum: Bundan sonra sadece içinde Cuban Link geçen şarkıları dinleyin, fazlasını aramazsınız. O kadar fazla ki. 5 tane rastgele örnek verip, içeriği kapatalım o nedenle.

 

YNW Melly: “Hundred thirty K on a Cuban link, ayy!”

 

Future: “Cuban link hang off my neck, to your nip from my neck.”

 

Kodak Black: “Big Cuban link, don’t need no pendant.”

 

Rick Ross: “Cuban links, diamonds drippin’ and the newest minks.”

 

Nas: “I rock a vest prestigious, Cuban link flooded Jesus.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

UZI'nin yeni albümü "KAN"ın TRACKLIST'i belli oldu!

Sonraki İçerik

2. APPLE MÜZİK ÖDÜLLERİ'ne RODDY RICCH ve LIL BABY damgası!

İlgili İçerikler
Daha Fazla Oku

Acapella Nedir?

Rap şarkısının arka planda herhangi bir beat kullanmadan, müziksiz olarak söylenmesine acapella denir. Konserlerde uygulanan bu metot, genellikle…