NORMAL RAP ile TRAP arasındaki fark nedir?

Herkesin de bildiği gibi Türkiye’de şu sıralar bir Trap furyası var. Tabii ki ilk yapan o değildir ancak bu kadar popüler hale gelmesinin başlangıcı, Ezhel‘in Müptezhel albümü oldu. Trap sayesinde Türkçe Sözlü Rap Müzik şu anda mainstream hale geliyor. Bir de Trap’e düşman olanlar var ki, aşırı yanlış bir bakış açısı. Trap, daha melodik oluşuyla, alışkın olduğumuz Rap’ten ayrılıyor aslında. Bu yüzden de ülkemizde daha fazla insana hitap etti.

Kültürün oluşumu itibarıyla, Rap müzik sürekli evriliyor. Yıllara göre şekillenebilen bir tür olması zaten güzel yanı. Bundan 5-10 yıl sonra belki de Trap’i hiç duymayacağız.

En baştan söyleyelim ki, aslında bu içeriğin başlığı bir tık yanlış oldu. Ancak insanların gözünde böyle olduğu için biz de başlığı böyle yazmak istedik. Doğru olanı burada anlatacağız.

Aslında “normal rap” diye bir şey yok. Trap müzik, rap müziğin bir dalı. Rap’in çok fazla dalı var. Boom Bap Rap, Gangsta Rap, Hardcore Rap, Rap Rock, Country-Rap… Saymakla bitmez. Trap müziğin bile bir sürü dalı var.

Bundan dolayı biz bu içerikte Trap’in farkını, Trap’in ne olduğunu biraz açıklayacağız.

 

Trap Müzik Nedir?

Trap House diye bir kavram var. 1990’ların Atlanta’sında illegal işler yapan abilerimiz bu evlerde toplanarak çoğu işi hallediyordu. Herkes satışlardan kazandıklarını toplayıp bu evlere getiriyordu. Tür, ismini bu evlerden alıyor. Trap beat’leri; baterinin kick, hi-hat kısımlarının bol kullanıldığı, bass’ı yoğun hissettiğiniz ve enstrümantal kısım için synthesizer kullanılan beat’ler oluyor.

Trap, genellemek gerekirse elektronik bir tür. Auto-tune’un yoğun olarak kullanıldığı bir tür. Ancak şunu bilmekte fayda var ki, Trap ile auto-tune’u bir tutmak yanlış. Her auto-tune duyduğunuz şarkı trap değilken, her Trap şarkısında da auto-tune kullanılmıyor. Mesela Ezhel, Trap müziğin ruhunu yansıtmak için auto-tune kullanılması gerektiğini düşünüyor.

Trap’te auto-tune’un çok fazla kullanılmasının sebeplerinden biri de, Trap’in melodik olması. Vokal kısımlarının daha düzenli olmasını sağlıyor auto-tune. Fazla kullanımının kulak tırmaladığı da kaçınılmaz bir gerçek.

Trap, günümüzde rap müziğin tartışmasız şekilde en popüler dalı. T.I. ve Gucci Mane gibi isimlerin popüler hale getirdiği bu türde en çok bahsedilen konularsa uyuşturucu, çete olayları, illegal işler ve seks. Bu yüzden de henüz trap bu denli popüler değilken, bu konuların dışına çıkanlar birtakım eleştirilere maruz kalabiliyordu. Şu anda ise her türlü konunun anlatıldığı, her duygu durumunda dinlenecek trap şarkılar bulmak mümkün.

 

Trap müziğin ve Trap beat’lerinin çok fazla teknik detayı var ancak biz bu içerikte biraz daha yüzeysel olarak anlatmak istedik. Sadece akıllarda oluşan yanlışları düzeltmek ve genel olarak ne olduğunu anlatmayı amaçladık.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Acapella Nedir?

Sonraki İçerik

DISS nedir? RAP müzikte DISS ATMAK ne anlama geliyor?

İlgili İçerikler
Daha Fazla Oku

Beat Nedir?

Beat, rap şarkılarında arka planda çalan ritmik müzikal altyapıya denir. Beat, şarkının temposunu belirleyen etmendir. Şarkının duygusunu hissetmemiz…