Nas ve Tupac ilişkisi: DEATH ROW EAST nedir?

Nas, geçen yıl yayınlanan albümü King’s Disease’in devamı niteliğindeki 14. stüdyo albümü King’s Disease II‘yi geçtiğimiz ay yayınladı.

Albümün isim bakımından en dikkat çeken şarkılarından biri de Death Row East oldu. Nas’ın Tupac Shakur ile arasında geçen bazı olaylara ışık tutan şarkı, önümüzdeki dönemde adından çokça söz ettirecek gibi görünüyor.

2Pac ile ölümüne yakın araları feci şekilde bozulan Nas, daha sonra Pac hayattayken onunla barışmadığı için pişman olduğunu söylemişti. Pac’ın ölüm haberini konserde alan Nas, konserde 1 dakika boyunca saygı duruşuna geçmişti. Zaten bu kısım da şarkının outro’su olarak kullanılmış. Peki şarkıya adını veren Death Row East nedir?

Bildiğiniz üzere Death Row Records; Suge Knight, Dr. Dre, The D.O.C. ve Dick Griffey tarafından 1992 yılında kurulan, ilk yıllarında Dre ve Snoop Dogg gibi isimlerle, 1995 yılından itibaren de Tupac Shakur’un katılımıyla 90’ların en başarılı plak şirketlerinden biri haline gelen oluşumdur. Tupac’ın hapishaneden çıkıp Death Row’a katılmasıyla iyice alevlenen East Coast/West Coast kavgasının başını batı yakasında Death Row Records, doğu yakasında ise Diddy ve The Notorious B.I.G.’yi bünyesinde barındıran Bad Boy Records çekiyordu. Suge ve Pac, kendi plak şirketlerinin bu kavgadan büyük olduğunu göstermek adına Death Row East’i kurarak Big Daddy Kane, Wu-Tang Clan, Eric B., K-Solo gibi isimleri Death Row’a katmak istiyordu. Bir bakıma Death Row Records’un doğu yakası şubesini oluşturacak bu fikir, Tupac Shakur’un 13 Eylül 1996’da gelen ani ölümüyle beraber gerçeğe dönüşemeden rafa kalktı.

Şarkıya dönecek olursak; Nas, o dönem yaşanan birçok farklı olaya parmak basıyor. Suge ile tanışmaları, East Coast/West Coast kavgasının en yoğun yaşandığı dönemde denenen Death Row East girişimi, Tupac’ın vurulma olayının Pac’ın arkadaşı Stretch tarafından organize edilmediği vs.

Şarkının sonlarında ise Nas, Street Dreams şarkısının müzik videosunu çekmek ve Pac ile iletişime geçip bu kavgaya bir son vermek için Las Vegas’a gittiğini söylüyor. Ancak onunla buluşamadan Pac vuruluyor ve hayatını kaybediyor. Nas da efsane için şarkıda “Rest In Power” sözünü sarf ediyor. Şarkının outro kısmı ise Nas’ın 13 Eylül 1996’da yani Tupac Shakur’un hayatını kaybettiği günde verdiği konserden alınmış. Nas, Pac’ın ölüm haberini konser sırasında alıyor ve araları kötü de olsa 1 dakika boyunca konsere ara veriyor ve Pac için saygı duruşuna geçiyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Rap şarkılarında sürekli olarak bahsedilen AUDEMARS PIGUET veya AP nedir?

Sonraki İçerik

G-Eazy'den yeni albüm duyurusu: THESE THINGS HAPPEN TOO

İlgili İçerikler