ONE-HIT WONDER kavramı nedir, kimler için söylenir?

One-hit wonder, en basit haliyle tek bir şarkı ile inanılmaz dinlenmelere, global çapta bir üne kavuşup daha sonra bu yaptıklarının yanına bile yaklaşamayan sanatçılar için kullanılan bir terimdir. Tabii ki sadece rap müzikte yer alan bir terim değil ancak bizim ilgilendiğimiz kısım elbette rap ile sınırlı kalacak.

Şöhret neye göre ölçülüp karar veriliyor derseniz, Amerika’da Billboard gibi bir platform var bildiğiniz üzere. Hot 100 isimli listeleri ilk kez 1958 yılında yayınlandı ve o günden beri ülkedeki müziğin başarı kıstasını belirliyor. Genellikle Hot 100’e girenler bazen de Hot 100’ün ilk 40 sırasında yer alan isimler hit yapmış kabul ediliyor. Daha sonra listeye giremez veya bu konuda istikrar sağlayamazsanız, tebrikler çünkü artık bir one-hit wonder‘sınız. Biraz subjektif görünüyor kağıt üzerinde ve örneklendirilmediği sürece öyle görünecek. O nedenle örneklere geçmenin vakti geldi!

 

Desiigner

“Panda, Panda, Panda!” 2016 yılını bu şarkıyla yıkıp geçmişti hatırlayacağınız üzere Desiigner. Spotify’da 916 milyon, YouTube’da klibi biraz daha geç paylaştığı için 386 milyon gibi dinlenmelere sahip. Daha sonra Panda’nın verdiği ivme ile fena sayılmayan dinlenmelere yine ulaşmayı başardı. Kanye West‘in plak şirketi G.O.O.D. Music bünyesinde yer alan sanatçı, şirketiyle yaşadığı sorunlar nedeniyle debut albümünü çıkaramadı. Düşünün, neredeyse 1 milyar stream almış bir şarkınız var ancak debut albümünüz bulunmuyor. Desiigner daha sonra şirketten ayrılıp F**K G.O.O.D. adını verdiği bu albümü sızdırdı. Sızan albümde yer alan bazı isimleri yazalım: French Montana, A Boogie Wit da Hoodie, Jadakiss, Quavo, Rich The Kid, Famous Dex vs. şeklinde gidiyor. Bu albüm normal bir şekilde yayınlanmış olsaydı, büyük ihtimalle Desiigner bugün bu listede olmak yerine Panda’yı bile geçen bir şarkı yapmıştı belki de.

 

DRAM

2016 yılında Lil Yachty düetli şarkısı Broccoli ile 600 küsür milyonlara ulaşan DRAM, sonrasında o sayıların yanına bile yaklaşamadı. Desiigner’da olduğu gibi onu feci şekilde engelleyen bir olay da olmadığı için aslında one hit wonder kavramına daha çok uyan bir profil olduğu söylenebilir.

 

KYLE

Yine Lil Yachty’in içinde olduğu bir one hit wonder durumu. Şüphelenmeye başladım ondan. 2016 yılında iSpy isimli şarkısını çıkaran KYLE, Spotify’da 687 milyon ve YouTube’da da 387 milyon stream’e sahip. Daha sonra bu ivmeyle ve bazı düet destekleri yine fena olmayan rakamlara ulaştı. Netflix’te After Party isimli birçok rapçinin de konuk olarak yer aldığı filmde başrol olarak yer aldı, bunu da tavsiye etmiş olalım arada. Ancak hiçbir zaman iSpy seviyesinde dinlenmeye ve stream’e ulaşamadı.

 

BlocBoy JB

2018 yılında Drake düetli çıkardığı Look Alive şarkısını hatırlıyorsunuzdur. Tay Keith‘in altyapıda yer aldığı upbeat parça o dönem herkes tarafından konuşulup, dinleniyordu. Spotify verilerine göre konuşursak; Look Alive 736 milyon dinlenmeye sahipken, BlocBoy‘un 2. en çok dinlenmeye sahip şarkısı 66 milyon seviyelerinde. Ayrıca Look Alive şarkısı ile beraber aldığı o ivmeyi hiç iyi kullanamadığı da ortada. Şarkının altyapısını hazırlayan Tay Keith’in bile ondan daha iyi yerlere geldiğini düşünürsek…

 

Bu isimlerin dışında Envy Me parçasıyla parlayıp daha sonra o seviyeleri aratan Calboy, Water parçasıyla Ugly God, Leave Me Alone şarkısıyla Flipp Dinero da sayılabilir. Eski ve yeni birçok örnek verilebilir ancak bu yazıda son 5-6 yılı kapsayacak şekilde değerlendirme yaptık. Yerli piyasada işler biraz daha farklı döndüğünden buraya almak istemedik.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

LIL WAYNE'in NO CEILINGS MIXTAPE'i 11 yıl sonra SPOTIFY'da ancak hem eksik hem de farklı!

Sonraki İçerik

2020 MTV VIDEO MÜZİK ÖDÜLLERİ VMAs'ta ödüller sahiplerini buldu!

İlgili İçerikler