LIL WAYNE’in NO CEILINGS MIXTAPE’i 11 yıl sonra SPOTIFY’da ancak hem eksik hem de farklı!

Lil Wayne, 31 Ekim 2009’da yayınlanan No Ceilings isimli mixtape’ini dün 11 yıldan sonra dijital platformlarda da yayınladı. Ancak tam olarak aynı yayınlandı denemez.

Öncelikle 21 şarkıdan oluşan projenin sadece 11’i dijital platformlarda yer alabildi. Bunun da nedeni tabii ki yasal haklar. Bildiğiniz üzere, mixtape’ler herhangi bir para getirisi beklenmeden hazırlanan projeler. Haliyle beatler, varsa sample’lar telif hakları ödenmeden alınabiliyor. Dijital platformlara yüklemek için sample’ların temizlenmesi, beatlerin telif haklarının ödenmesi gibi prosedürler gerekiyor.

Bu nedenle sanatçılar mixtape’lerini ya böyle platformlara yüklemiyor, yükleseler bile uzun yıllar alabiliyor. Lil Wayne de yükleyemediği 10 şarkıda bahsettiğim sorunlarla karşılaşmış olmalı.

Spotify’a yüklenen halini incelediğimiz zaman 11+1 şarkı görüyoruz. Sondaki şarkıyı ayırıyorum çünkü normalde projenin orijinal halinde böyle bir parça yer almıyordu. Lil Wayne, bu şarkıyı adından da anlaşılacağı üzere geçtiğimiz Ocak ayında hayatını kaybeden Kobe Bryant için kaydetmişti. Buraya da eklemek istemiş. Projenin yeni halinde Fre$h, Gudda Gudda, Tyga, Shanell, Lucci Lou ve Drake, Weezy‘e eşlik ediyor.

Ayrıca şarkıların yanı sıra projede şöyle bir farklılık da var: Bazı şarkıların adı değiştirilmiş durumda. Wasted şarkısı YM Wasted olarak, Watch My Shoes şarkısı Shoes olarak, Banned From T.V. şarkısı Banned olarak ve Break Up şarkısı da Broke Up olarak değiştirilmiş. Bu hamle de dediğim gibi belirli telif ihlallerinin önüne geçmek adına yapılmış olmalı.

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YENİ ÇIKANLAR (28 Ağustos 2020) | MURDA, EZHEL, INTERNET MONEY, EPİDEMİK ve çok daha fazlası!

Sonraki İçerik

ONE-HIT WONDER kavramı nedir, kimler için söylenir?

İlgili İçerikler