ALBA ile PARÇALAR albümü üzerine: “Hayatımın bir dönemini kapayıp yeni bir dönemine adım attım.”

Türkçe Rap’in yükselen isimlerinden Alba, geçtiğimiz günlerde debut albümü Parçalar‘ı yayınladı. Albüm, ismini Ravend ile birlikte yaptıkları ve oldukça ses getiren aynı adlı şarkıdan alıyor.

Parçalar (Ravend ile) ve Bi Sigara (Kum ile) gibi parçalarla dinleyicilerini depresif yanına hazırlayan Alba, Parçalar isimli albümüyle bizleri iç dünyasına doğru bir yolculuğa çıkarıyor. 10 parçadan oluşan albümde Baneva, Berrin Keklikler, Kum ve Ravend gibi isimler Alba’ya eşlik ediyor.

Rapertuar: Parçalar albümü nasıl ortaya çıktı, süreci anlatabilir misin?

Alba: Parçalar aslında 2020’nin sonlarına doğru ilk demolarını kaydettiğim bir albüm. O zamanlar duygusal bir dönemden geçiyordum ve iç dünyamı yansıtan bir RnB, Rap albümü yapmak istedim. Henüz ismine karar vermemişken önden çıkarmak istediğim ilk teklinin ‘Yerlerde’ olduğuna karar verdim ve müzik videosunu çektik. Yayınlandıktan kısa bir süre sonra yaşadığım sağlık problemlerinden dolayı albümü rafa kaldırıp bir süre müzik yapmaya ara vermek zorunda kaldım. 4-5 ay kadar ara verdikten sonra kendimi yeniden müzik yapmaya hazır hissettiğim ilk anda ‘Biraz Mola Ver’ şarkısını kaydettim ve albüm sürecine yeniden başlamış oldum. Albümü yaparken vermek zorunda kaldığım arada başımdan geçen olaylar aslında albümü bitirmek için girmem gereken kafa yapısını bir manada tamamlamış oldu. Albümün ikinci teklisi olan ‘Parçalar’a gelen geri dönüşler albüme olan inancımı tam olarak kazanmamı sağladığı için sürecin devamını hızlı bir şekilde ekibimle bitirdik ve ‘Parçalar’ı sizlerin huzuruna sunduk.

“Baneva’sız bir Alba albümü dinleyeceğinizi sanmıyorum.”

Albümde 3 düet var. Düetlerin ortaya çıkış sürecini ve neden albümde bu isimlerle düet yapmayı tercih ettiğini senden dinleyebilir miyiz?

Albümü yapmaya yeniden başladığımda ilk düet projesini, bir süredir içinde bulunduğum depresif zamanlarda şarkılarından haberdar olduğum Ravend’e götürmek istedim. Tam onun tarzı olduğunu düşündüğüm ve ondan başkasını düet olarak düşünemediğim bir parçaydı. Ravend’in projeye pozitif bakması ve kısa sürede geri dönüş sağlaması ile ortaya albümün ilk düeti olan ‘Parçalar’ çıkmış oldu. Şarkı her şeyiyle içime o kadar çok sinmişti ki bir süre bu fikir üzerinde düşündükten sonra albüme ismini veren şarkı olmasına karar verdim. Elimdeki 10 şarkıyı da gerçekten benden bir parça olarak gördüğüm ve ‘Parçalar’ şarkısında içinde bulunduğum duygusal durumu dinleyiciye tam anlamıyla aktarabildiğim için albüme bu ismi koymaya karar verdim. Sürecin devamındayken sevgili dostum Kum, severek dinlediğim albümü H.Ş.Ç.G.O.’nun mix&mastering işlemlerini üstlenmemi istedi. Gerçekten dahil olma fırsatını kaçırmak istemediğim bir proje olduğu için kendi albüm sürecime kısa bir süreliğine ara vererek Kum’un albümünün mix&mastering sürecine başladım. Hızlı ve eğlenceli bir şekilde bu süreci atlattıktan sonra kendi albüm sürecime döndüğümde Kum’un da albümümde olmasını istedim ve kısa bir süre içinde ‘Bi Sigara’yı ortaya çıkardık. En son Baneva ve Berrin Keklikler düetlerinin olduğu şarkıyı büyük bir keyifle yaptık ve albümün düet listesi tamamlanmış oldu. Tamamen bana ait, düet olmayacak bir albüm yapmadıkça zaten Baneva’sız bir Alba albümü dinleyeceğinizi sanmıyorum. Kendisi çok sevdiğim, saydığım bir isim. Berrin Keklikler ise sesine ve potansiyeline çok güvendiğim, dinlemekten keyif aldığım ve ileride büyük işlere imza atacağına emin olduğum bir sanatçı. Albümde bana eşlik eden tüm sanatçı dostlarıma minnettarım.

“Benim için anlamı büyük hikayeler anlattım.”

Bu albümden sonra bizi neler bekliyor?

Bu albümden sonra benden uzun bir süre daha bu kadar slow parçalar dinleyemeyeceksiniz. Bu albümle hayatımın bir dönemini yazdım, söyledim ve artık o modda değilim. Alba bu albümden sonra nasıl bir kafaya girmiş bunu göreceksiniz.

Son olarak tüm bu süreç boyunca destekçim olan, albüme dair herhangi bir şeyin ucundan tutmuş herkese minnettarım. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Benim için anlamı büyük hikayeler anlattım. Hayatımın bir dönemini kapayıp yeni bir dönemine adım attım bu albümle. #AlbaSZN devam ediyor. Takipte kalın 🙏🏻

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

LVBEL C5'in debut albümü "C5MODE" geliyor!

Sonraki İçerik

Oğuzcan Pelit anlatıyor: Grafik tasarım, KOAL ile çalışmak, müzik sektörü ve fazlası!

İlgili İçerikler