PLA4: THE VISION öncesi serinin önceki projelerine göz atalım!

© Hamdi Atay

Khontkar‘ın uzun süredir beklenen yeni albümü PLA4: THE VISION bu yazının yazıldığı günün gecesi, sonunda yayınlanıyor. 35 şarkıdan oluşacak proje, Puffin Like An Animal serisinin 4. bölümünün Prelude sonrası devamı niteliğinde olacak.

Khontkar, bu mixtape serisine 2013 yılında yayınladığı Puffin Like An Animal isimli mixtape ile başlamıştı. Daha sonra 2015 yılında Puffin Like An Animal 2: Probation Time ve 2018 yılında da Khontkar’ın adını en çok duyurduğu projesi olan Puffin Like An Animal 3: Back to the Streets yayınlanmıştı. Gelin hep beraber serinin adının anlamına ve önceki projeleri ile yeni bölümüne kısaca göz atalım.

Puffin Like An Animal, Türkçe’ye “hayvan gibi içmek” olarak çevrilebilir. Buradaki içmek eylemi tütün ve benzeri ürünler için kullanılan içmek.

Puffin Like An Animal (2013)

Serinin ilk ayağı 9 şarkıdan oluşuyor. Projede Kasetcalar, Lil’ Pac ve Metth düetleri bulunuyor.

 

Puffin Like An Animal 2 (2015)

Serinin 2. projesi Puffin Like An Animal 2’de Khontkar’ın Redbully isimli alter egosunu görüyoruz. Serinin adında aynı zamanda Probation Time, yani “şartlı serbestlik zamanı” ibaresi yer alıyor. Bu isimden ve kapak tasarımındaki kelepçeden de anlayabileceğiniz üzere Khontkar, o dönem şartlı serbestlik ile uğraşıyor. Projede Khont’a Bixi Blake, Young Bego, Kasetcalar, Metth gibi günümüzde de Redkeys Music’in omurgasını oluşturan isimler eşlik ediyor.

 

Puffin Like An Animal 3: Back to the Streets

Geldik Khontkar’ın adını en çok duyuran projeye. Puffin Like An Animal: Back to the Streets, 2018’de yayınlanmış ve Khontkar’ın o dönem karıştığı olaylarla da beraber inanılmaz bir başarıya ulaşmıştı. Ege Çubukçu, Bixi Blake, Şehinşah, Kasetcalar, Young Bego, Motive, Tepki, Fery, Atlas, Kozmos, Tahribad-ı İsyan, Jester AK48, KÖK$VL, Vio, Burry Soprano, Metth düetleri yer alan projeden özellikle Kaçarsa Vur ve Marry Jane şarkıları öne çıkmıştı. Khontkar, PLAA3’ten aldığı ivme ile aynı sene içinde ilk stüdyo albümü 100’ü yayınlamış ve kariyerinin zirve yılını geçirmişti.

PLA4: Prelude (2021)

Serinin 4. bölümüne gelirken şöyle bir değişiklik göze çarpıyor: Puffin Like An Animal’ın kısaltmasını PLAA olarak kullanılan Khontkar, buradan itibaren PLA’ya geçiş yapıyor. 15 Ekim’de yayınlanacak PLA4: The Vision, bildiğiniz üzere Spotify üzerinden gelecek bir proje. Khontkar, serinin ve mixtape kültürünün geleneklerine sadık kalma adına önceki 3 projede olduğu gibi yalnızca SoundCloud ve YouTube üzerinden yayınlayacağı bir mixtape hazırlayıp PLA4: Prelude’ü dinleyenlerine sunmuştur.

PLA4: THE VISION

Kapak tasarımı: TAI & Wipe3D & Can Aksu

Puffin Like An Animal’ın -şimdilik- son bölümü PLA4: THE VISION, 35 şarkısıyla Spotify’dan yayınlanacak. Bu, aynı zamanda Spotify’dan yayınlanan ilk Puffin Like An Animal bölümü olacak. Albümde KÖK$VL, VEYasin, Bixi Blake, GRKM, Kimera, Ceg, GOKO!, Metth, Kamufle, Da Poet, Keskin, Kozmos, Ege Çubukçu, Young Bego, Corr, Asil, MAW düetleri yer alıyor. Bu isimler dışında da Aykut Elmas 3 adet skit ile albümde yer alacak isimlerden.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Ceza, Tepki, Aspova ve Server Uraz: GAİN AÇIK MİKROFON başlıyor!

Sonraki İçerik

BANEVA anlatıyor: Yeni şarkısı TEK TABANCA nasıl yapıldı?

İlgili İçerikler