JEFE ile RÖPORTAJ! Kimdir, MOB’den ayrıldı mı, neden Batı Yakası?

MOB ile geniş kitlelere kendini tanıtan, ülkemizde Batı Yakası tarzında rap yapan ender kişilerden diyebileceğimiz Jefe’yi uzun süredir takip ediyoruz. Jefe, genç yaşına rağmen popüler tarza kendini kaptırmayıp “bir devrim yaratma” hedefiyle özgün müzik icra etmeyi tercih ediyor.

Jefe ile Tepki’nin ondaki yeri, MOB, Motive’yle dostluğu, Bayrampaşa ve daha birçok konuda konuştuğumuz güzel bir röportaj gerçekleştirdik. Bu röportaj, onun kariyerindeki ilk röportajı olma niteliğini de taşıyor.

 

Rapertuar: Öncelikle hayatından memnun musun?

Jefe: Çok şükür memnunum, fakat daha da memnun olmak için mücadeleye devam. Keyifsiz olmak için çok uzun bir hayatım olduğunu düşünmüyorum.

Jefe kimdir? Jefe müzisyen kimliğinin dışında kimdir, neler yapar?

2015 yılında eski sahne isminden sıyrılıp çocukluğunda Batı Yakası müziğinden etkilenip Bayrampaşa yaşamıyla sentezlenmiş, sıradanlık uzak bir rapçidir. Müzisyen kimliğinin dışında 2001 yılının Aralık ayında kar ve kışın ortasında doğmuştur, Karadenizli bir ailenin çocuğudur. Müzik dışında video-grafik işleriyle uğraşır. Fazla aşırıya kaçmadan her konuda olması gerekeni yapar.

 

“Yağmurlu ve kasvetli New York yerine, palmiyeli ve güneşli Los Angeles’ı tercih ediyorum.”

 

Jefe, İspanyolca’da “patron” anlamına geliyor. Sahne adının buradan geldiğini tahmin ediyoruz. Peki senin bu ismi seçme nedenin ne idi? Ayrıca sahne adının “Yefe” veya “Cefe” olarak telaffuz edildiğine şahit oluyoruz. Buradan bir kez daha net olarak söylemek ister misin?

Jefe ismi, 832. Yanyol’a dahil olmadan önce dövmeci bir abimin yaptığı ilk dövmeden geliyor ve evet “JEFE” değil “HEFE” 🙂

Jefe ve Tepki.

Ne kadardır bu müzikle uğraşıyorsun? Hip-Hop kültürü ve bu müziğin içine girme hikayeni bize kısaca anlatır mısın?

Bir kariyer yönetmekten söz edersek sadece 2 senedir, fakat 2013’ten beri gerek solo gerek Motive ile beraber bu işin içindeyim. Yaklaşık 5-6 yaşlarında San Andreas oynarken Radio Los Santos’ta ilk hip-hop tınılarını duyduğumu hatırlıyorum. Ondan sonra gelen seneler sadece araştırmakla geçti. 11-12 yaşlarına geldiğimde artık ben de bir şeyler seslendirmeye başlamıştım haliyle. Türkiye’de rap müziğin durumunu öğrenip kendime bir stüdyo bulmam çok uzun sürmedi ve şu an buradayım.

 

“Tepki, Türkiye’de rapçilerin bu kadar özgür ve rahat olabilmesinin öncülerindendir.”

 

Tercih ettiğin altyapılar ve şarkılarında bahsettiğin konularla West Coast sevgin buram buram geçiyor dinleyiciye. Peki neden West Coast? East tarafını tercih edenleri ikna edebilir misin bu konuda?

Doğuştan keyifçiyim. Batı Yakası’nda rapçiler, soundlar, yaşam kalitesi, kendimi bildim bileli hep çok keyifli geldi. İkna etmek için çok zorlamaya gerek yok. Yağmurlu ve kasvetli New York yerine, palmiyeli ve güneşli Los Angeles’ı tercih ediyorum.

Jefe Bomaye şarkında kendinden “Junior Tep” olarak bahsediyorsun. Tepki’yi de anmadan geçmeyelim o nedenle. Sendeki yeri nedir ve MOB’ye dahil olma sürecin nasıl oldu bununla beraber?

Kesinlikle Türkiye’de rapçilerin bu kadar özgür ve rahat olabilmesinin öncülerindendir. Kendisine bu konuda saygım büyük. M.O.B ekibi toplanırken 832. Yanyol bünyesine dahildim ve grup olarak şirkete transfer olduk diyebilirim.

Kısa ve uzun vadede ne gibi hedeflerin var?

Hedeflerimi uluorta konuşmayı pek sevmem ama devrim olabileceğime inanıyorum.

Eski sahne adın Jumbo, Motive ile beraber oluşturduğunuz Dope Boy’z ve ilk düetiniz Yasak Bölge’yi anarak seni biraz geçmişe götürelim şimdi. Genç yaşlarınıza rağmen Motive ile beraber uzun süredir berabersiniz. Neler söylemek istersin onunla ve bahsettiğimiz bu icraatlerle alakalı?

Yaşıtlarımızdan çok haberdar değilim ama o zamanlardaki imkansızlıklarda çok iyi bir yeraltı itibarına sahiptik. Vizyonumuz genişti ve bu da bizi zamanla izbe yerlerde sahneler yapmamaya, harabe stüdyolarda vakit geçirmemeye itti. Bazı zorlukları beraber gördüğümüz için işler müzik ortaklığından çok dostluğa doğru yöneldi ama bu onu sevdiğim anlamına gelmiyor 🙂 Motive’den ” MAKAVELI” 11 Eylül’de yayında!!!

Jefe ve Motive, Eskiden ve şimdi.

Bir süredir sessizdin derken MOB Mixtape ve Bloklar Arasından ile yeniden farklı tarzınla buluşturdun bizleri. Peki Jefe daha aktif olacak mı? Mesela bir albüm veya EP duyma ihtimalimiz var mı yakın zamanda?

Tabii ki de gençliğimin enerjisini kullanmak için uzun zamanım yok, her zaman daha üretken olmanın peşindeyim. Bu konuda büyük yardımları için Uğur Öztürk’e teşekkür ediyorum. Bu kadar ortak noktada buluşabilmemizle beraber tüm prodüktörlüğünü üstlendiği albümüm ve single çalışmalarım çoook yakında.

 

“M.O.B ekibinden ayrıldığımı söylemek isterim. Benim için asla problemli bir ayrılık olmadı.”

 

MOB’de -en azından sanatçılar kısmında- işler çalkantılı gidiyor bir süredir. Son olarak senin de iyi anlaştığını bildiğimiz Uğur Öztürk de ayrıldı. Bu konu hakkında neler söylemek istersin?

M.O.B ekibinden ayrıldığımı söylemek isterim. Benim için asla problemli bir ayrılık olmadı. Ekipteki her sanatçıya saygım sonsuz yolları açık olsun. Bu durum, Uğur Öztürk’le çalışmamı etkilemiyor ve hatta daha da fazla çalışmaya devam ediyoruz.

Uğur Öztürk ve Jefe.

Bayrampaşa’nın ve Cevatpaşa Mahallesi’nin üzerindeki etkisi büyük. Bunu şarkılarından da anlayabiliyoruz. Peki mahallen senin için tam olarak ne ifade ediyor ve ne derece etkilemeye devam edecek sence müziğini?

Doğduğum, büyüdüğüm ve hâlâ yaşamaya devam ettiğim bir muhit üzerine çok fazla konuşmama gerek yok. Her adımında farklı bir anımın olduğu bir yerden bahsediyoruz. Eminim hayatım boyunca burayla alakalı bahsedebileceğim bir şeyler olacak. Burası gerçek dostlukları, düşmanlıkları, düşmeyi ve kalkmayı, küfür etmeyi ama aynı zamanda terbiyeli de olmayı öğrendiğim, kendi küçük gezegenim diyebilirim ve üzerinde çalıştığım albümle beraber burayla alakalı daha çok fikriniz olacak.

Bir önceki soruyla paralel devam edelim. Şimdiye kadar yayınlanan şarkılarında -genellikle- birbirine yakın konuların hakim olduğunu görüyoruz. Bundan sonrası için neler söylersin bu konuda?

Kariyerimi bir hikaye olacak şekilde şekillendiriyorum. Bahsettiğim her şeyi net bir şekilde anlatmayı hedefliyorum çünkü anlattığım her şey dinleyicinin anlayabildiği kadardır. Ama kuşkunuz olmasın, üzerinde çalıştığım tüm işlerde farklı anlamlar arayabileceksiniz.

 

“Eminim hayatım boyunca Bayrampaşa ile alakalı bahsedebileceğim bir şeyler olacak.”

 

Türkiye’den veya herhangi bir yerden çalışmak istediğin isimler var mı? Özellikle yerli piyasada MOB dışında beğendiğin isimleri de öğrenmek isteriz bu soruyla.

Dünya çapında çalışmak istediğim birçok isim var. Gerek yeni gerek eski nesilden beraber aynı odada bulunmayı düşlediğim insanlar saymakla bitmeyebilir. Türkiye piyasasında isimlere değil, işlere odaklanıyorum ama bunun dışında daha sizin duymadığınız birçok Bayrampaşa rapçisini takip ediyorum.

Bu sıralar en çok dinlediğin 3 şarkı veya albümü öğrenebilir miyiz?

Aynı şarkılarını dinlediğim belli bir ara yok, genelde dinlediklerimi paylaşmayı seven biri olmadım ama önerebileceğim 3 şarkı bırakabilirim.

  • Cypress Hill – L.I.F.E
  • ScHoolboy Q – Dangerous
  • Damian Marley – Welcome To Jamrock

Son olarak, yeni projelerle alakalı daha önce hiçbir yerde bahsetmediğin, bu röportaja özel bir bilgi verme şansın var mı?

TEPKİ, DÜET, YAKINDA 🙂

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

MELİH KİBAR için 5 parçalık EP geliyor: 1 şarkı da CEZA'dan!

Sonraki İçerik

YERALTI SAHNESİ #2: DENİZ THE LIGHTBRINGER

İlgili İçerikler