MALİ GREEN ile RÖPORTAJ! Kimdir, Kamufle ile nasıl tanıştı, verdiği 3 buçuk yıllık aradan neden pişman?

Mali Green ya da gerçek ismiyle Mehmet Ali Sağlıcak, özellikle son zamanlarda radarımıza giren çok genç ama bir o kadar da yetenekli bir MC. Önü çok açık görünüyor. Kendisinin işlerini severek takip ediyoruz, birçok mainstream MC’nin de onu aynı şekilde takip ettiğini biliyoruz. Yakın zamanda geniş kitlelere hitap etmemesi için hiçbir sebep yok. Rapertuar ekibi olarak Mali Green ile bir röportaj gerçekleştirdik ve kendisine farklı konulardan birkaç soru sorduk. Buyurun başlayalım!

 

Rapertuar: Şu anki hayatından memnun musun?

Mali Green: Memnun değilim ama razıyım, her zaman daha kötüsü olabileceğini düşünerek yaşıyorum, herkes gibi hayatımda zorluklar var ama zorlanmadan başarı kazanılmaz diye düşünüyorum.

Mali Green kimdir? Seni tanımayan okuyucularımız için kendini tanıtabilir misin? Mali Green müzisyen kimliği dışında kimdir, neler yapar, bunlardan da bahsedebilir misin?

Mali Green, 3 Mayıs 2002 Ankara doğumlu 18 yaşında bir hip-hop aşığı. Profesyonel diyebileceğim bağlama olmak üzere birçok enstrümanı çalabiliyorum. Müzisyen kimliğim dışında bir şey yaptığım yok çünkü müziği hayatıma göre yönlendirmedim, hayatımı müziğe göre yönlendirdim yani müzik benim hayatım ama boş vakitlerimde grafik tasarım ve seslendirme ile uğraşıyorum.

Ne kadar süredir bu müzik ile uğraşıyorsun? Gece Yarısı şarkında 3 buçuk sene rap’e ara verdiğin için pişman olduğundan bahsediyorsun. Bu süreci bize anlatabilir misin?

Hip-hop ile çok küçükken, 2007 – 2008 yılları arasında kuzenimin bilgisayarındaki ”Fuat Ergin – Hassickdir?” albümleri sayesinde tanıştım. Kendi sözlerimi yazmaya 2012’de başladım, aynı yıl içinde ilk amatör kaydımı da gerçekleştirdim. İlk şarkımı da 2014 yılında internet üzerinden yayınladım. 2016 yılında ilk solo albümüm İzdehera’yı yayınladıktan sonra ailevi sıkıntılarla birlikte gelen buhranla 3 buçuk sene kadar ara vermek durumunda kaldım. Çok pişmanım çünkü ara vermeyip kovalamaya devam etseydim bulunduğum konumdan çok farklı bir konumda olabilirdim. 3 buçuk seneyi sorunlarımı halletmeye, kendimi geliştirmeye ve kendimi keşfetmeye harcadım. 2019 senesinde de Rüyalarım adlı parçamla geri döndüm.

Mahlasının anlamı nedir? Neden “yeşil”?

Küçük yaşta kendi kendime koyduğum bir mahlastı Green. Gözlerim yeşil ve en sevdiğim renk de yeşil, bu sebeple koymuştum. Kimlikteki ismim Mehmet Ali, küçükken de beni hep Mali diye çağırırlardı bu yüzden 2020 yılının ilk çeyreğinde mahlasımı Mali Green olarak değiştirdim.

Türkiye’de beğendiğin/çalışmak istediğin isimler var mı?

Çalışmak istediğim birçok isim var. Ezhel, Murda, Ceza, Fuat Ergin, Kamufle… Say say bitmez, söyleyemediklerim varsa affola, aklıma gelen bunlar.

Kamufle ile tanışıklığın olduğunu biliyoruz. Peki nasıl tanıştınız? Neler konuştunuz ve birlikte bir şeyler yapma planınız var mı?

Basri abi [Kamufle] ile tanışmam şöyle oldu: Erhan diye beni uzun süredir dinleyen ve takip eden bir abim var. Basri abi ile bir dizi/film setinde karşılaşıyorlar ve telefonundan Yeter adlı şarkımın müzik videosunu izletiyor. Basri abi de beni beğenip Instagram hikayesinde şarkımı paylaştı, çok mutlu oldum ve mesaj atıp teşekkür ettim. Bana hangi şehirde yaşadığımı sordu, Ankara’da yaşadığımı söyledim ve İstanbul’a gelirsem ya da o Ankara’ya gelirse görüşüp tanışabileceğimizi söyledi. Ben de o sırada bir proje için İstanbul’a gidecektim. İstanbul’a gittiğimde tanıştık ve bana bir abi olarak çok güzel öğütlerde ve tavsiyelerde bulundu. Daha önce hiç kimse bana bu kadar güvenmemişti, ben de kimseye güvenmemiştim. Bu yüzden Basri abinin yeri benim gönlümde ayrı bir noktada. Evet birlikte bir şeyler yapma düşüncemiz var, umarım en kısa sürede hayata geçiririz.

Mali Green, Kamufle ve Aga B, sahnedeler.

Spotify’da Mali Green ve Green isimlerinde 2 farklı profilin var. Bunun nedenini açıklayabilir misin? Dinlenmeni vs. negatif etkilemiyor mu?

Green mahlası bulunması çok zor bir mahlastı, dijital platformlarda arandığında başkaları çıkıyordu bu yüzden mahlasımı değiştirdim ve Mali Green yaptım. Spotify’da 2 profil olmasının sebebi de eski şarkılarımın teliflerinin Green üstüne olması. Bu yüzden o şarkıları Mali Green profiline alamıyorum ama artık Green profiline yeni şarkılar gelmeyecek. Mali Green profilinden devam edeceğim. Dinlenmelerimi de fazlasıyla etkiliyor, en yüksek dinlenme sayısına ulaşan şarkım Green profilinde bu yüzden kitle birazcık dağıldı ama en kısa sürede eski haline geleceğine inanıyorum.

Kısa ve uzun vadede ne hedeflerin var, neleri başarmak istiyorsun?

Babam rahmetli olduktan sonra psikolojik olarak büyük bir çöküntü yaşadım. Nerede olduğumu, kim olduğumu, ne yaptığımı sorguladım ve kendime bir hedef koydum: Aileme daha iyi şartlarda bir hayat sağlamak ve yaptığım veya yapabildiğim işte başarılı olmak. Senelerdir o hedefimi gerçekleştirmeye çalışıyorum. Kısa vadede hedeflerim şarkılarımı daha çok insana ulaştırmak ve bir albüm çıkartmak.

Mali ve babası.

Bu sıralar en çok dinlediğin 3 şarkı veya albümü öğrenebilir miyiz?

Kamufle – 19T [Albüm]

The Weeknd – After Hours [Albüm]

DaBaby – Shut Up [Single]

Son olarak, önümüzdeki projelerin ile ilgili bilgi verebilir misin?

LNCmusic etiketiyle bir single yayınlayacağız. Gölgeler adında çok beklenen bir şarkım var onun altyapısını yeniden yapıyoruz, onu bitirip yayınlamayı düşünüyorum ve birçok dinleyicim İnadına adlı afro-trap şarkımı bekliyor, en kısa sürede onu bitirip yayınlayacağım.

 

Mali Green: Çok güzel bir sohbetti, teşekkür ederim. Severek takip ettiğim bir platformsunuz; yaptığınız işler de çok başarılı ve etkileyici, sevgiler ve saygılar.

Rapertuar: Çok güzel bir röportaj oldu, biz teşekkür ederiz. İşlerini severek takip ediyoruz ve yenilerini sabırsızlıkla bekliyoruz. Yolun açık olsun.

Total
0
Shares
2 Yorum
  1. Öncelikle çok saygı duyduğum ve şarkılarını severek dinlediğim bir insansın. Hayat hikayen, yaşadıkların ve duruşun seni kendime örnek almamı sağladı, aramızda 1 yaş olsa dahi. Ayrıca aynı şehirde yaşamamızda kendime şans olarak gördüğüm ayrı bi etken. Bende yaklaşık 2 3 senedir söz yazıyorum ve kendi imkânlarımla aldığım bir kaç demo kaydım var, bir MC olma yolunda hedeflerim ve amaçlarım var. Seninle iletişime geçmek ve yakından tanımak istiyorum. Eğer yorumumu görüpte okursan bana instagramdan ulaşmanı bekliyorum.
    İnstagram Hesabım: @halil.clx

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

DRAKE, tüm zamanların en sevdiği 5 rapçisini açıkladı!

Sonraki İçerik

RMR İNCELEME! KİM BU GİZEMLİ SANATÇI VE NEREDEN ÇIKTI?

İlgili İçerikler