REDO ile RÖPORTAJ! Kimdir, Karantina EP hakkında ne düşünüyor, mahlas değişikliklerinin sebebi ne?

Son olarak Keişan ile birlikte Karantina EP isimli proje ile karşımıza çıkan Redo ile röportaj yapma fırsatı bulup, geçmişten günümüze bir projeksiyon tuttuk.

Keyifli okumalar!

Rapertuar: Öncelikle, şu anki hayatından memnun musun?

Redo: Şu anki hayatımın büyük kısmından memnunum.

Değiştirmek istediğim bireysel gidişatlar ve varmak istediğim bir yer de var tabii ki.

Anlatmaktan sıkılmışsındır ama bu soruyu röportaj yaptığımız herkese soruyoruz. Redo kimdir? Müzisyen kimliğinin dışında Redo kimdir, neler yapar?

Müzik dışında Redo, Burak Kaya’dır. 1990’ın 7 Temmuz’unda Ankara’da aranıza katılmıştır. Akademik eğitim hayatını kendi kararıyla öngörülenden erken noktalamıştır. Tarih araştırmayı, basketbol ve futbol oynamayı, hoş sohbeti ve boş defteri sever. Ortalama bir günü müzikle ve köpeğiyle ilgilenmek dışında klişe rutinlerle geçer.

 

“Red, benim ergenliğim, Delaredo zor zamanlarım ve Redo tüm bunların sonucu. Rap, kendini ifade edebilmek için çok iyi bir sanat dalı. Redo olarak bunları sebep sonuç ilişkisi içinde anlatırım diye düşünüyorum.”

 

Güncel devam edelim. Yakın zamanda Keişan ile birlikte Karantina adını verdiğiniz bir EP yayınladınız. Oldukça temiz bir iş çıkmış ortaya. Senin gözünden geri dönüşler nasıl oldu projeye, neler düşünüyorsun?

Bu eve kapandığımız zamanı nasıl değerlendirebiliriz sorusuna cevap olarak projelenen bir EP. Kendimize özgü tarzımızla müziğinizi yaptık ve iyisiyle kötüsüyle öğretici geri dönüşler aldık. Keişan son zamanlarda baya üretken, ben de insanların Redo‘nun da tempolu üretmesini istediğini anlamış oldum. Biz yaptığımız işten memnunuz. Dinleyip kendinden bir şeyler bulabiliyorsa insanlar, ne âlâ 🙂

Delaredo olarak geri dönene kadar epey uzun bir ara verdin. Ara vermenin sebebi neydi, müzik yapmadığın dönem nelerle ilgilendin ve o arayı vermemiş olsan şu an olduğun yerden farklı bir yerde olur muydun sence?

Müzik yapmadığım diye bilinen dönemde bir yandan bir sürü demolar oluşturdum, bir yandan birçok sektörde çalıştım. Sekiz zamanlarından bu yana sürekli müziğime odaklanıp devam etsem kesinlikle senaryo daha farklı olurdu ama asla bilemeyeceğiz 🙂 Şimdiki koşullar üzerinden yine müzik yapmaya devam ediyorum ve bunu bir kaygıyla değil sevdiğim için yapıyorum.

 

 “Bu sene bitmeden birkaç düet projesi ve solo bir albüm yayınlamayı planlıyorum.”

 

Red, Delaredo ve son olarak Redo. Mahlasını çok kez değiştirdin. Spotify’da da 3 adet sanatçı profilin var. İsmini neden bu kadar çok değiştirdiğini dinleyiciler merak ediyor. Bu konu, dinlenme sayılarının bölünmesi başta olmak üzere sorunlara yol açmıyor mu?

Red, benim ergenliğim, Delaredo zor zamanlarım ve Redo tüm bunların sonucu. Rap, kendini ifade edebilmek için çok iyi bir sanat dalı. Redo olarak bunları sebep sonuç ilişkisi içinde anlatırım diye düşünüyorum. Rakamlara gelince evet, bugün elimdeki veriler aslında ulaştığım yerleri karşılamıyor. Müziğimi yaptıkça bu durumun nereye evrileceğini hep beraber görürüz herhalde 😀

Keişan ile arkadaşlığınız oldukça eskiye dayanıyor ancak Karantina EP’ye kadar bir ortak albüm ya da EP görememiştik sizden. Bugüne kadar ortak albüm yapmamanızın sebebini ve Karantina EP fikrinin nasıl çıktığının hikayesini kısaca anlatabilir misin?

Çok kısaca anlatayım. Biz Ankara’nın garip sosyolojisinde uzun yıllar geçirip bir ton şeyi beraber gördük. Evde otururken böyle bi’şey yapalım ve karantinaya üretime çevirelim diyerek bu EP’ye başladık.

Redo ve Keişan

Geçtiğimiz yıl, paylaştığın bir fotoğraftan ötürü sana “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçuyla dava açılmıştı ve yanlış hatırlamıyorsak 1 yıl ila 4 yıl arasında hapis istemiyle yargılanacaktın. O davanın son durumu nedir, bilgi verebilir misin?

Bu konuda çok uzun konuşmayacağım, şartlı salıverildim. Buranın, herkesin hakaret etmeden fikirlerini söyleyebildiği normal bir ülke olmasını diliyorum.

 

“Uzun vadeli hedeflerim arasında zengin olmak var ama bu zenginlik paradan ziyade zengin zihinli insanların olduğu bir hayat kurmak :)”

 

Dediğimiz gibi Karantina EP’yi çok beğendik ama 4 şarkı olduğu için tadı damağımızda kaldı. 2020’nin geri kalanında üretken bir Redo görecek miyiz, ne gibi projeler bekliyor bizi yılın geri kalanında?

Bu sene bitmeden birkaç düet projesi ve solo bir albüm yayınlamayı planlıyorum.

Önceki soruyla bağlantılı bir şey daha soracağız. 2019 yılında, solo bir albüm geleceğini birçok yerde dile getirmiştin ancak hâlâ yayınlanmadı. Bunun sebebi nedir ve o albümü yakın zamanda dinleyebilecek miyiz?

Bir önceki soruda buna da yanıt vermişim 🙂

Nadas, bize göre Türkçe Rap’in eskimeyen şarkılarından biri. Birçok dinleyicin gibi biz de hâlâ açıp dinliyoruz o parçayı. Sen de Nadas 2’nin geleceğini zaten sosyal medya hesaplarından açıklamıştın. Nadas 2 projesi hakkında biraz bilgi verebilir misin, trap formunda mı olacak mesela?

Nadas 2’ye bir proje gözüyle bakmıyorum o zaten ben oldum diyecek ve yayınlanacak. Zaman veya sound’la ilgili bi’şey söylemem gerçekçi olmaz.

Türkçe Rap, eskisine göre çok daha iyi yerlere gelse de hala büyük bir üretim ve bilinçli dinleyici kitlesi gibi sorunları olduğu görüşündeyiz. Senin bu konuda düşüncelerin nelerdir?

Bence insanlar daha iyi ve kalıcı şarkılar üretmeye başladı. Renk ve bakış açısı sayısı arttı. Eskilerden bilgi birikimlerini müziğine yansıtan birçok isim de oldu, yeni yeni piyasaya çıkıp kendini müziğiyle anlatmayı başaran gençler de. Bizim insanımızın anladığı, anlamadığı her konuda fikirleri ve kesin doğruları olduğu için ben takmıyorum. Dinleyici bilinçli olsa zaten şu an rap veya müzik yapmaya çalışan birçok kişi başka bir işe yönelirdi.Kısa ve uzun vadede ne gibi hedeflerin var?

Kısa vadede bir albüm projem var bahsettim. Bunun dışında orta vadede birkaç kalabalık projeye dahil olabilirim. Uzun vadeli hedeflerim arasında zengin olmak var ama bu zenginlik paradan ziyade zengin zihinli insanların olduğu bir hayat kurmak 🙂

Bu sıralar en çok dinlediğin 3 şarkı veya albümü öğrenebilir miyiz?

BEAM – 2X2

Kalash – Mada

Eko Fresh – Ekmek Parası

Son olarak, daha önce hiçbir yerde bahsetmediğin, bu röportaja özel bir bilgi verme şansın var mı?

Sokaklar 2 gelecek desem bence yeterli olur 🙂

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

ROLLING STONE'un tarihin en iyi 500 albümü listesi güncellendi: Yeni listede çok daha fazla RAP var!

Sonraki İçerik

BEN FERO'nun yeni projesi YABANİ EP yayında!

İlgili İçerikler