AZER BÜLBÜL ve RAP müzik arasındaki ilişki: Azer Baba’nın adının geçtiği rap şarkıları!

2012 yılında hayatını kaybeden Türk halk müziği, arabesk fantezi müzik sanatçısı Azer Bülbül, daha çok arabesk müzik sevenleri etkilese de toplumun birçok kesimine dokunmayı başarabilmiş bir sanatçı.

Arabesk müzik icra eden sanatçılar dışında da birçok farklı tarzda müzik yapan kişiyi etkilemiş. Rap müzik de tabii ki bunlardan bir tanesi. Özellikle son birkaç yıl olmak üzere Azer Bülbül’ün ismi Türkçe rap şarkılarında fazlasıyla geçiyor. Sizler için bazılarını derledik.

 

Şam – Kör Kurşun

En barizi ile başlıyoruz. Ancak şarkının içinde geçmiyor Azer Baba bu şarkıda. Şam, direkt olarak konsept onun üzerine kurmuş. Zaten şarkının adı Azer Bülbül’ün 1999 yılında çıkan şarkısıyla aynı adı taşıyor. YouTube’da yayınlanan audio’da bahsettiğim şarkının kapağı var ve klipte de bol bol Azer Bülbül görüntüsüne yer verilmiş.

 

Murda – Pahalı

Böyle bir listede beklenmeyen bir isim aslında Murda. Yanlış anlaşılmasın, tabii ki dinliyor ve seviyor olabilir. Ancak mesela Şam, yer yer depresif işlerin altına imza atsa da Murda genelde eğlenceli bir profil çiziyor şarkılarında. En azından Türkçe olanları bu şekilde, Flemenkçe olanları anlayamıyorum maalesef.

“Yeah, kurşun yedik Azer Bülbül.”

Ben Fero – Arkadaş

Ben Fero da aynı Murda gibi eğlenceli bir profil çizse de sosyal medyadan da takip ediyorsanız böyle bir respect atmasına şaşmamalı.

“Biraz obsesyon Azer reis filan, baba rest in peace.”

UZI – Replika

UZI, çizdiği profil ile bu listede kesinlikle olması gereken bir isim ve 1 değil 2 şarkıyla yer alıyor zaten. Replika isimli şarkısında çok net bir cümle ile Azer Bülbül dinlediğini belirtiyor.

“Dinliyoruz Azer Baba, Ahmet Aslan, İbo (İbo)”

Çağrı Sinci – Dönek Dünya (feat. Yener Çevik)

Listemizdeki en eski şarkı bu. Çağrı Sinci‘ye Yener Çevik eşlik ediyor ve şarkı daha ilk cümlesinden Azer Bülbül ile başlıyor. Çağrı Sinci, Azer Bülbül’ün hayatını kaybetmesiyle arabesk müziğin de öldüğünü söylüyor.

“Arabesk Azer’le öldü, biz kaldırdık naaşı.”

UZI – Paranoya

UZI, Azer Bülbül referanslarına devam ediyor. Son çıkardığı şarkısında da aynı cümle içerisinde hem Eko Fresh hem de Azer Baba’ya respect atıyor.

“Eko Fresh Kurşun gibi patl’ıyım, ama şu an Azer Baba gibi zordayım.”

Furkan Karakılıç feat. Fery – Son Kurşun

Dediğim gibi Azer Bülbül’ün ismini her yerde görebiliyorsunuz. Tamamı trap olarak yapılmış böyle bir albümde bile olabiliyor mesela. Tabii ki bunun trap ile alakası yok ama albümdeki diğer şarkıların atmosferine bakıldığı zaman böyle bir referans görmek şaşırtıcı.

“Yine gergin saatlerim başladı Azer Baba.”

Jefe – Vibes Bir

Jefe, şarkılarında genelde büyüdüğü ve halen yaşadığı semt olan Bayrampaşa’dan çokça bahsediyor. West Coast rap’i ile Bayrampaşa sokaklarını anlatan Jefe, Vibes isimli serisinin ilk şarkısında Azer Baba’yı es geçmiyor.

“Nağmeye yükseliyo Azer Baba geceleri patlak amfi ve Pioneer’da.”

Bizim aklımıza gelen bunlar. Eğer bu şarkılar dışında aklınıza gelen başka örnekler varsa, yorum olarak göndermekten çekinmeyin!

Total
0
Shares
1 Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

EN İYİ beatmaker isimleri/producer tag'leri (ABD)

Sonraki İçerik

46. Pantene Altın Kelebek Ödülleri'nde EN İYİ rap sanatçısı CEZA seçildi!

İlgili İçerikler