İMPALA ile yeni albümü PERIPETEIA üzerine: “Benden duymak istedikleri her tarzı yapmaya çalıştım.”

2021’i oldukça üretken geçiren ve gerek kendi projeleri gerekse kurucusu olduğu Agarta ekibiyle 2022’de daha da üretken olacak gibi görünen İmpala, yakında PERIPETEIA isimli albümüyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Bugün, albümden ilk single olan Oldurdum, müzik videosuyla birlikte yayınlandı.

Albüm öncesi konsept, paylaşılan görseller, Oldurdum’un kapak tasarımı, tracklist’teki büyük isimler vs. derken karşımızda önceki İmpala işlerine göre çok daha iyi bir görüntü vardı ve beğenimizi kazanan bu hamlelerin sonrasında İmpala ile bir albüm söyleşisi yapmak istedik. Sorularımıza verdiği özenli cevaplar için İmpala’ya teşekkür ediyoruz.

 

Rapertuar: Albümüne “PERIPETEIA” ismini koyma nedenin ne?

İmpala: Öncelikle bu albümün ismini bulmamda bana yol gösteren sevgilim Aşkım Tuncer’e teşekkür ederek başlamak istiyorum. Bu isim Antik Yunan dönemi tiyatrosunda baş kahramanın “baht dönüşü” anlamına gelir ve “artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı” durumunu önümüze serer. Ben de 1 sene önce bu albümü yapmaya başladığımda benim için bir baht dönüşü olacağına gönülden inanmıştım. Hayatımda bir kırılma noktası yaratacağını, albümden sonra hayatımda hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını düşlemiştim… İşte bu yüzden #PERIPETEIA

“Benden duymak istedikleri her tarzı yapmaya çalıştım. Yapabildiğimi de gördüm.”

Düet listesi epey başarılı bize kalırsa. Bu isimleri nasıl bir araya getirdin, o süreci anlatabilir misin?

Düet istediğim çoğu isimle aramızda halihazırda bir diyalog mevcuttu. Lakin hiç tanışıklığımız olmayan diğer kıymetli isimlerle de kısa sürede iyi bir diyalog geliştirip birlikte güzel bir çalışma ortamı yarattık. Pandemi sürecine denk gelen albüm çalışmalarım özellikle düetler konusunda birçok kere çıkmaza girse de kendi sabrım ve özverim sonucu en sonunda meyvesini verdi. Tabii ki hiç kolay bir süreç değil. Herkesin yapması gereken işleri, herkesin belli başlı bir yoğunluğu ve koşuşturmacası var. O sebepten hiçbir şey hemen sonuç vermiyor, normal olarak. Her ne olursa olsun bana bu güzel düet listesini yaratan insanlarla buluşmak, onlarla diyalog içinde olmak bana her konuda birçok bilgi ve deneyim kattı. Hepsine buradan teker teker teşekkür ederim.

Tracklist

 1. Dargınsın
 2. Müsamaha (feat. Kamufle)
 3. Devran (feat. Çağrı Sinci)
 4. Oldurdum
 5. Klişe (feat. Tepki)
 6. Efsane (feat. Eko Fresh & Ayaz Kaplı)
 7. Savruldum
 8. Yana Yana
 9. Kıymet (feat. Kezzo)
 10. Kıstas Yok (feat. Rizzo Guerta & Arman Yekta)
 11. Nasıl İstersen (feat. Chef Bi)
 12. Geriye Basmam (feat. Ege Çubukçu)

Dinleyicilerin albümden ne beklemeli?

Dinleyicilerimi tam bir İmpala ziyafeti bekliyor. Çünkü benden duymak istedikleri her tarzı yapmaya çalıştım. Yapabildiğimi de gördüm. Albümde 2 tane drill, 2-3 tane boombap, 2-3 tane trap, 1 tane dancehall ve  1 tane de (ki en fantastik parça o) arabesk fantazi/alaturka bir parça var; albümün ilk parçası “Dargınsın”

O sebeple içerik olarak çok zengin bir albüm olarak görüyorum. Şarkı arası geçişlerde de özel bir sıralama yaptım ki içinde bulunan farklı tarzdaki birçok şarkı dinleyiciyi uzaklaştırmak yerine birdenbire etkisi altına alsın…

Albümü hazırlarken seni en çok zorlayan neydi?

Çalıştığım insanların yoğun olmaları sebebiyle ortaya çıkan iletişim problemleri beni en çok zorlayan kısmıydı. Cünkü düet listesindeki tüm değerli isimler kendi tarzlarında kendilerini kanıtlamış insanlar ve haliyle onlarla birlikte iş bitirmek bu yönden biraz zorlayıcıydı. Ama en nihayetinde her şey güzel sonuçlandı ve ortaya güzel bir albüm çıktı.

Peripeteia’ı diğer albümlerinden ayıran tek bir şey istesek, ne derdin?

Bu albümü diğer albümlerden ayıran şey pek tabii düet listesindeki isimler ve geçtiğimiz 1 sene boyunca albümü bitirmeye çalışırken öğrendiğim her şey…

“Türkçe Rap piyasasının rakipsiz en ÇALIŞKAN ekibi biziz.”

Bu albüm özelinde ne gibi hedeflerin var?

Bu albümle birlikte dinleyici kitlemi daha da genişletmeyi ve beni hiç duymayan insanlara da müziğimi duyurabilmeyi hedefliyorum. Özellikle yaptığım farklı stildeki birkaç güvendiğim parçanın insanların zihinlerine kazınmasını ve ikonik bir durum/olgu ya da simge yaratmasını arzuluyorum…

Son olarak albüm öncesi dinleyicilerine ne söylemek istersin?

Son olarak; ben bu müziğin içerisinde yıllardır tüm ruhum ve kalbimle varım ve var olmaya, sanatımı var etmeye devam edeceğim. Genelgeçer şarkılarla hit müzik üzerinden giden ve belli başlı isimleri sahiplenen listeler bizlerin de kariyerleri için önemli birer basamak. Piyasayı domine eden birkaç isimden ibaret bir müzik döngüsündense, çok seslilik, çok renklilik her zaman iyidir. Naçizane bu tip durumlara karşı görüşüm hep budur. Ülke olarak zor dönemlerden geçiyor olsak da müziğe olan bağlılığımız her zaman bizi ayakta tutuyor ve mücadeleci ruhumuzu hiç kaybetmeden devam edebiliyoruz. Ve bunu da söylemek istiyorum: İddiam şudur ki bu piyasadaki en iyi müziği yapan biziz, en iyi beat’i yapan biziz, en çok para kazanan biziz diyemem belki ama; bu Türkçe Rap piyasasının rakipsiz en ÇALIŞKAN ekibi biziz. Edindiğim tecrübeler ve gördüklerim hep bunu gösteriyor. Herkese sevgiler&saygılar.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

MOTİVE'nin yeni albümü 22 nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

Sonraki İçerik

CHRIS BROWN, kendisine açılan 20 milyon dolarlık dava hakkında: "SAÇMALIK!"

İlgili İçerikler