MOTİVE, “Ali-Efe-Mete” sözünün anlamını Rapertuar’a anlattı!

© Ces XC

Motive ve Jefe‘nin 14 Ekim 2022’de yayınladığı CHORBA isimli EP, toplamda 5 dakikalık 48 saniyelik süresine rağmen oldukça doyurucu bir işti. Projede Motive ve Jefe’nin performansı, müzik videonun kalitesi vs gibi konular hakkında birçok paylaşım yapıldı.

Rapertuar olarak açıkçası bir kez daha yapılmayanı yapmak istedik ve projede yer alan bazı referansların ne anlama geldiklerine değindik. Böyle bir içeriği yapıp da çok merak edilen “Ali-Efe-Mete” sözüne de değinmemek olmazdı. Motive’ye bu içeriğimizden bahsedip bu sözün anlamını açıklamasını rica ettik. O da EP yayınlandığından beri konuşulan, tartışılan bu sözün anlamını ilk kez Rapertuar’a açıkladı.

Motive: “Müzik sifon olur, dertler shit”

Fuat Ergin’in 2005 yılında yayınladığı Her Ayın Elemanı isimli albümünün Okyanuslar şarkısında “Lirik sifon olur dertlerim shit’se” ve Geri Geldi şarkısında da “Benimki sifon senin shit ise” line’ları yer alıyor. Fuat’a daha önce de respect atan Motive, burada da Ergin’e selam yolluyor.

Motive: “S*ktir, lambaya üfle, puf”

“Lambaya Püf De”, Barış Manço’nun 1973 yılında Kurtalan Ekspres’le beraber Tanburacı Osman Pehlivan’ın türküsünden derleyip yaptığı şarkıdır. Aslında anonim bir eser olan Lambaya Püf De, geçmişten bu yana Allame, Kurban, Bulutsuzluk Özlemi gibi birçok sanatçı tarafından da seslendirildi. Motive, burada Barış Manço’yla özdeşleşen bu şarkıya gönderme yapıyor.

Motive: “Parka bu, değil Canadian Goose”

Canada Goose, 1957 yılında Sam Tick tarafından kurulan ve kışlık kıyafetler üreten bir Kanada şirketidir. Şirket; mont, parka, eldiven, ceket gibi ürünler üretmektedir. Parka ise diz seviyesinin üzerine kadar uzanan kalın kışlık bir ceket türüdür. Parkayı ilk kez Kuzey Amerika’da yer alan Aleut takımadalarında yaşayan Aleutlular, fok ve ren geyiği kürklerinden yapmış ve “hayvan postu” anlamına gelen bu kelime, 1625 yılında İngilizce’ye geçmiştir.

Motive: “Drop it, drop it like it’s hot (Like it’s hot)”

Drop It Like It’s Hot, 27 Eylül 2004’te Snoop Dogg’un 7. stüdyo albümü R&G (Rhythm & Gangsta): The Masterpiece’ın çıkış parçası olan yayınlanan bir şarkıdır. Snoop’un kariyerindeki en büyük hit’lerden olan şarkıda, Pharrell Williams da ona eşlik etmektedir. CHORBA’nın R kısmının beat’inde Drop It Like It’s Hot’ın beat’inde yer alan “dilin üst damaktan alt damağa çarpması” sesi kullanılmıştır.

Jefe: “34 yakışır sade’ 45’e, sade’ 45’e”

İstanbul’un Bayrampaşa ilçesinin Yıldırım semtinde yer alan Cevatpaşa Mahallesi’nin posta kodu 34045’tir. Bildiğiniz üzere Jefe, Cevatpaşalıdır.

Motive: “Vurdum balık gibi kendimi 35’e”

MOB’de yaşanan çalkantılı dönem sonrası UZI’yle Mortal Kombat isimli ortak albümü hazırlayan Motive, bu albümün de şirket telifine takılmasıyla tabiri caizse bir balık gibi ortada kalmıştı. Hayatında ve müzikal kariyerinde anlam aradığı bir dönemde tatil ve kafa dinleme amacıyla 35 plakalı İzmir’e giden Motive, burada -CHORBA’nın da prodüktörü olan- Osmancello ile tanıştı ve kariyeri için farklı bir pencere açtı.

Motive: “Çocuk yaşta tanıştığım Ali, Efe, Mete”

© Ces XC

CHORBA’nın en çok merak edilen bu kısmını Motive, Rapertuar’a özel olarak anlattı. Moti’nin gerçek dışı karakterlerle bir betimleme yarattığı bu sözlerde çocukken tanıştığı u*uşturucu bağımlısı arkadaşlarından bahsediyor.

Motive’nin burada adını geçirdiği ancak gerçek hayatta olmayan Ali, Efe ve Mete, bize söylediğine göre Motive’nin öğretmeninin çcoukları. Yani öğretmen çocuğu, görece iyi eğitim almış ebeveynlerin çocukları da olsanız Motive’nin büyüdüğü kötü mahallelerde u*uşturucu batağına düşebiliyorsunuz. Burada Motive’nin vermek istediği mesaj bu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

DRAKE: "Her Loss, kariyerimdeki en iyi 5 albümden biri."

Sonraki İçerik

SPOTIFY WRAPPED yayınlandı: İşte 2022 yılının en çok dinlenenleri!

İlgili İçerikler