Motive – MAKAVELI DELUXE nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

Motive‘nin 11 Eylül’de çıkan Makaveli isimli albümünün deluxe versiyonu, bugün yani 11 Aralık 2020’de çıktı. Yılın son projelerinden biri olan Makaveli Deluxe‘ta 5 yeni şarkı bulunuyor.

Deluxe versiyonu incelemeden önce bırakmam gereken linkler var. Makaveli’nin normal versiyonu için yazdığım incelemeye buradan, deluxe versiyonun ne olduğunu anlattığımız içeriğe ise buradan ulaşabilirsiniz. Hadi başlayalım Makaveli’nin deluxe versiyonu hakkında konuşmaya. Önce albümü genel anlamda ele alıp ardından tek tek şarkılara değineceğim.

Başta da söylediğim gibi, deluxe versiyon ile birlikte 5 yeni parça karşımıza çıktı: Nereden, Zamanım Yok, Ölümsüz, Beni Mi Boğar ve Siyah Kelebekler. Motive, kendisiyle yaptığımız röportajda sorduğumuz “Deluxe’ta bizi neler bekliyor?” sorusunu şu şekilde cevaplamıştı: “Hazır kış yoldayken sizinle daha mevsime uygun şarkıları buluşturmak istedim. Benim için değerli olan 5 adet duygusal şarkımı bu albüme ekliyorum. Albümü tamamlayacağını düşünüyorum.”

Albümü tamamlama kısmı dışında tam anlamıyla söylediği gibi olmuş. 5 şarkıda da agresif bir duygusallığın söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. 5 şarkı da sizi gerçekten etkileyici bir atmosfere sokuyor ve oradan çıkmanıza hiç izin vermiyor. Albümün geri kalanıyla ne kadar uyumlu parçalar oldukları tartışılır ancak bu 5 parça kesinlikle kendi içerisinde müthiş bir uyumda. Hatta acaba Makaveli Deluxe olarak değil de 5 şarkılık ayrı bir EP olarak mı çıksaydı diye düşünmedim değil. Çünkü bu proje o kadar iyi olmuş ki, Motive’nin diskografisinde kaybolup gitsin istemem.

Benim deluxe’da en çok beğendiğim parça sanırım Ölümsüz oldu. Motive, Makaveli albümünün normal versiyonundaki 8 parçanın toplamında belki de kendini bu kadar iyi ifade etmemişti. Evet, Motive her şarkısında mutlaka bir şeyler anlatıyor ancak genel anlamda para ve hustle’dan bahsetmesine bir eleştiri vardı. Deluxe versiyonda ise genelde varoluşsal dertlerinden, kaygılarından, hayatındaki sıkıntılardan, sokaklarda yaşadıklarından ve tüm bunlardan çıkardığı derslerden bahsediyor. Aynı zamanda sürekli olarak kendisiyle hesaplaşıyor. Daha önce Makaveli albümü için yaptığım “Nakaratların çok zayıf olması ve sadece kelime tekrarından oluşması” eleştirisini de bu albümde çok farklı bir noktaya çekti zira çok güzel nakaratlar yazmış.

Söylediğim gibi deluxe versiyonun tamamına agresif bir duygusallık hakim. Motive’nin vokal kullanımı da bu yönde. Şarkıların içerisinde yer yer fısıldıyor, yer yer de bağırıyor. Bu yükselip alçalmalar ise o agresif ama duygusal flow’u bize çok iyi biçimde yansıtmasını sağlıyor. Beat’lerin neredeyse tamamında Dincy’nin imzası var. Kesinlikle atmosferin yaratılmasında beat’lerin de büyük katkısı var. Beat’lerde de karanlık bir hava, agresiflik ve duygusallık aynı anda hissediliyor. Motive’nin kayıt esnasında vokaline eklediği efektlerin de atmosfer için büyük bir katkısı olduğunu düşünüyorum.

Yeni eklenen 5 şarkı hakkındaki yorumlarımı teker teker de belirtmek istiyorum.

Nereden

Albümü açtığımızda bizi Nereden isimli parça karşılıyor. Bu parça, MOB’nin YouTube kanalından yayınlanan bir belgesel projesinin de tema müziği aslında. O projede de kısa videolarla birçok farklı kesimden insanın hikayeleri bu şarkı eşliğinde anlatılıyordu. Motive, bu şarkıda hepimizin geldiği yerler farklı olsa da ortak bir paydada buluştuğumuza ve farklılıklarımızla güzel olduğumuza değiniyor. Bir de kendisiyle hesaplaşması var. Kendi içinde bir yabancının da yaşadığını ve onunla yüzleştiğini söylüyor. Bu parça, mükemmel bir nakarat, yer yer fısıldamalar, yer yer bağırmalarla insanı tutuyor ve bırakmıyor. Döndürüp döndürüp dinlemeye uygun, içine hapsolunası bir şarkı. İsmail Şabotiç‘in çektiği klip de muhteşem olmuş bence. Şarkının atmosferini kesinlikle bozmamış hatta tamamlamış diyebilirim.

Zamanım Yok

Ardından Zamanım Yok parçasına geçiyoruz. Bu parça aslında Makaveli Deluxe’a göre biraz daha farklı bir tonda diyebiliriz zira hustle’dan bahsediyor Motive, ancak bunu da duygusal biçimde yapıyor bu sefer. Bu parçanın bir kısmını daha önceden IGTV üzerinden paylaşmıştı Moti. Açıkçası burada da rap’in ve hustle’ın kendisine yaşattıkları, bedeli, tercihleri ve kendisiyle hesaplaşmasını anlatıyor. Nakarat yine dinleyeni yakalıyor ve deluxe’taki tüm şarkılarda olduğu gibi bu parçada da vokaldeki yükselip alçalmalar oldukça hoş.

Ölümsüz

Zamanım Yok bitiyor, beat’inin girişiyle bile insanı duygusal bir moda sokan Ölümsüz isimli harika şarkı başlıyor. Şarkının ilk 1,5 dakikasında, Motive konuşma tonuna çok yakın bir ton ile bir şeyler anlatıyor. Tam olarak buna uygun şekilde ilk 1,5 dakika boyunca beat’te sadece melodiyi dinliyoruz, drum’lar girmiyor. Aslında bu şarkının motto’su sayabileceğimiz “Bütün yaptıklarım, ölünce basit bir hashtag olabilmek için değil.” cümlesinden Motive daha önce bir Instagram post’unda da bahsetmişti. Orada bunları düşündüğünü anlamıştık. Uzaktan görünen hayatı herkesin ona yetenekli dediği ve sürekli olarak eğlendiği bir hayat. Ancak Motive, bunları değil ölümsüz olmak istediğini söylüyor. Hayata iz bırakmak istiyor. Boş bir hayat yaşamadığını, ünün getirdiklerine kapılmadığını ve sorguladığını aktarıyor. Bu şarkı beni gerçekten çok etkiledi, Motive anlatmak istediklerini de o kadar net anlatmış ki, bilgisayarın karşısındaki çocuk olarak ona “Motive ne kadar yetenekli” dedim. TVTO ise beat’te harika bir iş çıkarmış. Bu şarkıyı başka bir beat ile hayal edemiyorum, duygu en iyi şekilde böyle yansıtılabilirdi herhalde.

Beni Mi Boğar

Tam biraz daha duygusallaşıyoruz, derken Motive’nin yine iç hesaplaşmalarıyla karşı karşıya olduğumuz bir şarkı giriyor araya. Beni Mi Boğar isimli bu şarkı, metropolün Motive’yi boğmasını dinlediğimiz bir şarkı. Motive “Şehir Çocuk, Cityboi” değil miydi? Sokaklar, kalabalık caddeler, İstanbul, büyükşehir onun için aşk değil miydi? İşte sürekli bunları anlatan Motive, bu şarkıda kendisiyle hesaplaşıyor ve metropolün onu boğduğunu, huzuru aradığını söylüyor. Dincy’den yine başarılı bir beat dinliyoruz. Dincy’nin ileride çok daha fazla konuşulan bir isim olacağı aşikâr bence.

Siyah Kelebekler

Albümün biraz daha “ara” diyebileceğimiz şarkısı Beni Mi Boğar’dan sonra öyle bir şarkı giriyor ki… Siyah Kelebekler isimli bu şarkı işte tam o  “agresif duygusal” dediğim flow’u yansıtan bir şarkı. “Siyah Kelebek” kavramı ölümü temsil eder. Motive de burada vefat eden dedesi ve Vio’dan bahsediyor zaten bildiğiniz gibi. Boombap bir beat’in üzerine harika bir hikaye anlatıcılığı örneği dinliyoruz Moti’den. Açıkçası şarkı başlarken böyle bir sound ve söz yazımı kesinlikle beklemiyordum. Sözleri dikkatli incelerseniz de Motive’nin söz sanatlarını ustalıkla kullandığını fark edebilirsiniz. “Dedem her sabah güneşiyle tekrar denedi şansını, ve en sonunda yendi akciğer kanserini bak” derken hüsnütalil örneği sergiliyor mesela. Dedesinin sabah namazı kılmasından yola çıkarak kanseri Allah’a sığınarak yendiğini söylüyor. Bu şarkı hakkında daha fazla konuşmayacağım, tek kelimeyle mükemmel…

Makaveli’nin deluxe versiyonu, normal versiyonuyla alakasız bir albüm olmuş. 2021’de Spotify’da en çok dinlediğim 5 albümden biri olma ihtimali gerçekten yüksek, bunu şimdiden söyleyebilirim. Şarkıların her birini hayranlıkla dinledim. Baştan beri methiyeler dizdim biliyorum ama abartmıyorum, gerçekten çok beğendim. Bana gerçekten uzun zamandır yeni çıkan rap şarkılarında hissedemediğim duyguları hissettirdi. Karanlık havalarda  kapüşonu takıp yürürken o kadar güzel olur ki bu şarkıları dinlemek…

Neredeyse hiçbir kötü eleştirim yok Makaveli Deluxe hakkında. Kapağının kötü olduğunu, Makaveli’nin normal versiyonunun kapağına yazık olduğunu ve de yeni eklenen 5 parçanın albümün geri kalanıyla uyumsuz olduğunu, farklı bir proje olarak çıkmasını isteyeceğimi söylemek isterim sadece.

Puanlamayı, yalnızca deluxe versiyonla birlikte eklenen 5 şarkı için yapıyorum, bilginiz olsun.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

MAHO G'nin debut albümü YÜKSEKTEYİM nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

Sonraki İçerik

YENİ ÇIKANLAR (11 Aralık 2020) | MOTİVE, KID CUDI, CEG, JACK HARLOW ve çok daha fazlası!

İlgili İçerikler