Motive – MAKAVELI (Albüm İncelemesi)

Motive‘nin yeni albümü Makaveli, bugün yani 11 Eylül Cuma günü yayınlandı. 8 parçadan oluşan albüm, ismini 2Pac‘ın rap müzikte kullandığı ikinci mahlası olan “Makaveli”den alıyor.

Motive’nin yeni albümünü uzun süredir bekliyordum. Motive nasıl bakıyor bilmiyorum ama bu albüm bana onun debut albümü olarak geliyor çünkü daha önce 5 parçadan oluşan Output Nr. 1 isimli bir EP çıkarmıştı. Output Nr. 1 projesi, MOB’nin ortak projesi olduğu için Makaveli’ye debut albüm olarak bakıyorum. Girişte de dediğim gibi albüm, ismini Tupac’ın ikinci mahlası olan Makaveli’den alıyor. Hapisteyken Niccolo Machiavelli’nin kitaplarını okuyan ve çok etkilenen Pac, çıktıktan sonra bu ismi İngilizce’ye uyarlayarak mahlasını Makaveli olarak değiştirmişti.

Albüm çıktığı gibi baştan sonra 2-3 kez dinledim ve şimdi her parça için tek tek görüşlerimi belirteceğim. Aslında bu ilk izlenim gibi bir şey olacak çünkü sıcağı sıcağına yazmak için albümü çok da sindirememiş oluyorum. Bilirsiniz, bazı şarkı veya albümleri dinledikçe daha çok seversiniz.

Hadi başlayalım!

 

Davam

Albümün ilk parçası olan Davam‘ın prodüktörlüğünü üstlenen isim Glam. Motive’nin tarzı çok o yönde olmasa da beat’te son dönemin popüler tarzı olan drill‘in esintilerini duyuyoruz. Ben şarkıyı oldukça beğendim. Nakarat ön plana çıkmış, kısa bir verse ile karşı karşıyayız. Motive’nin son dönemdeki tarzı da bu zaten. Daha melodik işler yapmaya başladı. Ancak drill bir beat’e bu kadar soft bir verse yazması biraz gereksiz olmuş sanki, bu şarkı bu beat’in şarkısı mı, emin olamadım.

 

ZGT

Daha önce IGTV’de ilk verse’ünü dinlediğimiz bu şarkıyı büyük bir heyecanla bekliyorum ve buna değdi. Gerçekten harika şarkı. Daha önce Trash’in beat’ini yapan Dincy, “Zorunuza Gidiyor mu Trash”in de beat’ini yapmış, bu ufak detay da hoşuma gitti. Dincy’nin de gayet iyi bir iş çıkardığını söylemek gerek. Şarkının ikinci verse’ü, ilk verse’e göre bir tık altta kalmış bence ama bütün olarak baktığımız zaman gerçekten güzel olduğunu söylemeliyim. Şarkı için tek negatif eleştirim var: Motive’nin okuma tarzının ilk verse’te bir tık daha “öfkeli” olmasını isterdim. O şekilde daha hype bir parça olabilirdi. Şimdi söyleyeceğim, şarkı hakkında değil ama bir diğer hoşuma gitmeyen detay da şarkının Spotify’a “ZGT” değil de “Zgt” olarak yüklenmesi. MOB’de hep böyle ufak hatalar oluyor ve daha önceki incelemelerimi okuyanlar bilir, ben profesyonelliğe zarar veren böyle ufak detaylara çok takılıyorum.

 

Bin Defa

Daha önce Aspova‘nın Matrix (Red) albümünde bir kısmını dinlemiştik bu şarkının. Motive uzun versiyonunu Vnders‘ın yaptığı bir beat’le kendi albümüne de koymak istemiş. Beat yine iyi, zaten albümün genel anlamda prodüksiyonunun üst düzey seviyede olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu şarkının Aspova ile düet olan halini ben daha çok seviyorum açıkçası. Motive’nin autotune kullanımını normalde çok beğenen biri olarak bu parçada aşırıya kaçtığını düşünüyorum. Vasat diyebileceğim bir parça.

 

Ateş Et

Şarkı çok iyi başlayıp çok da iyi olmayan bir noktaya gidiyor bence. Özellikle nakarattaki kelime tekrarları çok çok çok fazla olmuş. Verse’leri gölgelemiş. İkinci verse’ün neredeyse tamamında telefon efekti kullanılması da bana fazla geldi. Bu şarkı da bu sebeplerden ötürü vasat olarak nitelendireceğim bir parça. Ancak Uğur Öztürk beat’te çok iyi bir iş çıkarmış, onu es geçmeyelim.

 

Bi Sıkıntı Yok

Boombap olmasının bu parçadaki en çok hoşuma giden şey olduğunu söyleyerek başlayayım. Uğur Öztürk‘ün zaten son zamanlardaki işlerinden, bu tarz beat’lerde iyi olduğunu görüyorduk. Öyle çok “eskiye aşık” bir insan olmasam da bu albümde en azından bir tane boombap şarkı duymak beni mutlu etti. Şarkı öyle aman aman bir şarkı değil, nakaratı ise albümdeki diğer parçalara nazaran daha üstte.

 

Yüksel

Bu parça daha önce sızmıştı ve çok beğenmiştim dinlediğimde. Mix-mastering yapılmış halini dinleyince de hoşuma gittiğini söylemeliyim. Ancak çok fazla “yüksel” diyor, biraz sonra genel yorumlarımda da belirteceğim gibi zaten albümün tamamında olan bir problem bu. Şarkı da çok kısa geldi bana, bir verse daha olabilecekken durmadan “yüksel” diyor Motive ve şarkı bitiyor. Gördüğüm kadarıyla Motive’nin sesini son derece incelttiği bölüm çok eleştirilmiş ama benim hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Özellikle şarkının sonlarına doğru bu kadar tekrara gitmesi insanları sıkar diye düşünüyorum.

 

Risk

En beğenmediğim şarkı olabilir. Çok kısa verse’ler, aşırı seviyede kelime tekrarı, çok vasat bir nakarat. Uğur Öztürk’ün deneysel beat’ini beğendim ancak şarkı gerçekten yetersiz kalmış.

 

Makaveli

Geldik albümün bence en iyi parçasına. Harika bir beat ile başlıyoruz bir kere. Sego, yine ateş ediyor. Bu parça, aslında albümün tümünden beklediğimiz Tupac konseptini de bize başarıyla yansıtıyor. Tupac, 5 kurşun yeyip ölmemişti ve kısa süre sonra hapse girmişti. Hapiste Niccolo Machiavelli‘nin kitaplarını okumuştu ve çıktığında takma adını Makaveli yapmıştı. Yeni biri olmuştu yani. Motive de, bırakma noktasına geldiğini ama şimdi yeniden oyuna dahil olduğunu söylüyor ve kendini 5 kurşun yemiş Makaveli’ye benzetiyor. Zaten artık daha melodik bir tarzda Motive, belki bu anlamda değiştiğini de söylüyordur. Bunun dışında da kendi doğrularını söylemekten çekinmediğini anlatıyor. Şarkının nakaratı, verse’ler, yükselmeler ve alçalmalar, kısaca her şeyi çok beğendim. Albümde beklediğim seviye tam olarak buydu.

 

Genel Yorumum

Motive’nin çıtayı koyduğu noktadan olsa gerek, Makaveli albümü beklentimin altında kaldı. Bir de Motive ve çevresindeki insanlar bu albümü çok fazla övüyorlardı. Vadedileni veremediği bir gerçek. Albümde sanırım en sevmediğim şey nakaratlar oldu. Sürekli aynı tarzda, kelime tekrarına dayalı nakarat kullanması beni rahatsız etti ve bazı şarkılar bu yüzden bir yerden sonra sıkabiliyor insanı. Bir de Motive’den hepimizin beklediği bir sıçrama var. İnanılmaz bir iş ortaya çıkarıp, kendini rap dinlemeyen insanlara da tanıtması ve Türkçe Rap’te mainstream’in zirvesindekilerin yanına katılması. Bu albüm, bunu sağlayabilecek bir albüm değil bence. Albümün adının Makaveli olmasından ötürü çok daha konsept bir albüm bekliyordum. Ancak Makaveli şarkısı dışında bunun çok yetersiz olduğunu söyleyebilirim. Çok daha fazla Tupac referansı olmalıydı bence. Albümü kısa bulduğumu da söylemek istiyorum. Verse’leri kısa tutup nakaratları uzun tutmasından kaynaklı böyle hissettim. Albüm 8 şarkıdan oluşuyor, aslında günümüz şartlarında gayet yeterli bir sayı olduğu düşünülebilir ancak Output Nr. 1 EP’si 5 şarkıdan oluşmasına rağmen 19 dakika sürüyordu, bu albüm 8 şarkıyla 22 dakika sürüyor.

Gelelim prodüksiyona. Beatler’in gerçekten hepsi mükemmel bence, fire yok. Her beat özenle hazırlanmış ve hepsi üst düzey. Motive ise aslında birçok parçada yine bildiğimiz kalitesinde ancak biraz daha farklı şeyler deneme yöneliminde. Yine çok kaliteli verse’ler ve kafiyeler yer alıyor albümde, almıyor değil. Bu eleştirilerim, sadece Motive’nin bizdeki algısının çok yüksek seviyede olmasından kaynaklanıyor. Ondan bir sıçrama beklediğimizden.

Siz Motive’nin Makaveli albümü hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum yazarak belirmekten çekinmeyin!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YERALTI SAHNESİ #2: DENİZ THE LIGHTBRINGER

Sonraki İçerik

MOTİVE'nin yeni albümü MAKAVELI yayında!

İlgili İçerikler