MUAF albümü sonrası AGA B’nin yükselişi: Aga B – Bugy – Pangea Beatz hattı!

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Aga B eskiden beri beğenerek dinlediğim bir isim. Türkçe rap’e farklılık kattığını düşünüyorum. Piyasanın gidişatına göre değil de kafasının estiğine göre müzik yapanların yeri bende her zaman ayrı olmuştur zaten.

Ancak şu da yadsınamaz bir gerçek ki, Aga B 15 Mart 2019’da yayınlanan MUAF albümü ve sonrasında farklı bir kimliğe büründü. 2020 yılında Pangea Beatz ile birlikte ortaya çıkardıkları işler çok keyifliydi mesela. MUAF’tan başlayarak günümüze doğru geleyim en iyisi.

 

Aga B, Dj Suppa ve Bugy’den harika albüm: MUAF

Albümün tracklist’ini ilk gördüğüm anı hatırlıyorum. 10 şarkı, Ezhel ve Kamufle düetlerine kadar her şey normaldi. Ama prodüktör kısmına baktığımda biraz şaşırdığımı söylemeliyim. 3 şarkıda Suppa yer alıyordu, ki bundan daha normal bir şey yok. Yıllardır VooDoo Records’ta birlikte çalışıyorlar. Kalan 7 şarkıda ise Bugy ismi vardı. Ankara’dan tanışıklıkları eskiye dayanıyor biliyorum ama sound olarak kafamda oturtamamıştım o an. Yine de beni çok mutlu etmişti bu birliktelik. İki ismin de yaptıklarını büyük bir zevkle dinleyen biriyim çünkü. Albüm dijital platformlara geldiği an oturdum ve dinlemeye başladım. Öyle bir şarkıyı girişe koymayı tercih etmişler ki, direkt “tamam olmuş” diyorsunuz. Bugy tabii ki Ezhel ile yaptıklarından farklı bir sound yaratmış Aga B için. O kadar yakışmıştı ki. Trap’e veya herhangi bir alt janraya kesinlikle karşı değilim. Kaliteli her şeyi dinlemeye hazırım. Ancak şuna karşıyım: Bir şey tutuyor, dinlendiği görülüyor ve herkes o tarz yapmaya başlıyor. Autotune nedir, nasıl kullanılır bilmeden vokallerine ekleyen MC’ler ile dolu maalesef ülkemiz. Aga B, Bugy ile çalışmışken klasik trap soundları tercih edip kolay nakaratlar yazıp stream kovalamayı bilmiyor muydu sizce?

Sırf bu yönünden bile çok sevdiğim bir albüm MUAF. Toplamda da yarım saatlik ideal bir süresi olduğundan açtığım zaman tamamen baştan sona dinlerim.

2020 yılında Aga B: “Nerdesin Pango?”

2020 yılına gelirsek; MUAF albümüyle bir kez daha kulaklarımı şenlendiren Aga B, bu kez farklı bir perspektif ile işlerini çıkarmaya başlamıştı. Şarkıların kapakları, şarkıların duyurulma şekli vs. belli bir plan, vizyon içinde yapılıyordu bunlar. Dikkat edince anlamak çok zor değil. 2019 sonlarında başlayan Aga B – Pangea Beatz işbirliği de cuk diye oturdu bence. Pangea Beatz’i yeni yeni duyuyordum, yalan olmasın. İstanbul Trip ile de yakın olduğunu biliyorum emin olmamakla birlikte. Keskin ve Sivri şarkısının mix’inde yer alan Pango, daha sonra altyapıya geçti ve Bi’ Şey Yok, Kum Kale, Risk Al Paspal, Debboy., Bis ve son olarak Flaş şarkıları çıktı ortaya. Bence en iyileri Kum Kale ve Bis ama genel olarak bakıldığında müthiş çalışmalardı.

 

Aga B’yi keyifle takip ediyorum ve dinliyorum. Pangea Beatz ile konsept bir albüm veya en kötü bir EP çıkarsınlar çok isterim. Onun dışında da bu şekilde, sahip olduğu ve bizlere sunduğu vizyon ile devam etsin derim. Onun dilinden anlayan insanlar elbet ki var.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Motive kimdir?

Sonraki İçerik

POP SMOKE'un albümü SHOOT FOR THE STARS AIM FOR THE MOON'un DELUXE versiyonu yayınlandı!

İlgili İçerikler