Motive kimdir?

Tolga Serbes ya da sahne ismiyle Motive, 24 Mart 2000 yılında dünyaya geldi. Henüz çok genç olmasına rağmen kendini fazlasıyla kanıtlamış bir MC olan Motive, birçok dinleyici tarafından en iyi newschool’lardan biri hatta en iyisi olarak görülüyor.

Peki, bu hale nasıl geldi ve ne gibi süreçler atlattı? Bu yazıda, Motive’nin kısa ama bol aksiyonlu kariyerini detaylı olarak size aktarıyor olacağım.

 

Hayatı

Motive, 24 Mart 2000 yılında memur bir anne ve memur bir babanın çocuğu olarak İstanbul, Fatih’te dünyaya geldi. Şu an kendine “SLIMKIDD” dese de, çocukluğunda oldukça kiloluydu. O dönem kuzenlerinin break dance yapması çok hoşuna gitti ve break dance yaparak hip-hop kültürüne katılmak istedi ancak kilolu olduğu için yapamadı. Hatta insanların onunla kilolu olmasından dolayı çok fazla dalga geçtiğini de söylüyor. Kuzenleri de Tolga’ya, madem dans edemiyorsun bari rap söyle, diyerek onu hip-hop kültürünün bir diğer elementine yönlendirdi. Böyle ilginç bir hikaye ile kendini rap müziğin içinde buldu ve kendisiyle kilolu olduğu için dalga geçen arkadaşlarını rapiyle susturdu.

İlk kaydını karşı apartmanında oturan komşusu “Rapuzi” mahlaslı Ahmet Turan’ın evindeki stüdyoda aldı. Daha önce amatör olarak kaydettiği parçalarını Rapuzi’ye dinletti, Rapuzi onlardan birini seçti ve kaydı aldılar. İlk kaydına bile şimdi baktığında hiç ritim kaçırmadığı gördüğünü söylüyor.

12-13 yaşlarındayken yazları Silivri’ye kampa gidiyormuş. O dönem orada rap yapan Emre isimli bir abisi Tolga’ya; müziği bıraktığını, rap yaparken mahlasının Motive olduğunu ve ileride bu müziği yapacaksa Motive ismini kullanabileceğini söylemiş. Tolga da bu ismi beğenip Motive ismiyle piyasaya giriş yapmış.

Motive’nin yıllar öncesinden bir fotoğrafı.

Motive, eğitim hayatında pek başarılı değildi. Lisede çok fazla devamsızlığı olmasından dolayı başı beladaydı, bir de öğretmeniyle tartışması okulu bırakmasına sebep oldu. Öğretmeni, derste uyuduğu için Tolga’nın dışarı çıkmasını istiyor ve Tolga da özür diliyor, doğrulup dersi dinleyebileceğini belirtiyor. Öğretmeni de “Hayır, dışarı çıkmanı istiyorum.” deyince sinirlenip “İsteğini s*keyim.” diyor ve devamsızlığının tuzu-biberi olan bu olay okuldan atılmasına yol açıyor. O da erken yaşta okumayı bırakıp tamamen müziğe odaklanıyor.

Başta kötü görünse de, okulu erken bırakmasının onu geniş düşünmeye ittiğini, kendini erken tanıyıp stüdyoya erken kapanmasını sağladığını söylüyor Motive.

Okulu bıraktığı dönem amatör şekilde müzik yapmayı sürdürüyor zaten. Şimdi Jefe olarak bildiğimiz ancak o zamanki ismiyle Jumbo ile birlikte underground olarak hiçbir yaşıtlarının kovalamadığı kadar sağlam kovalıyorlar o dönemde. Motive 14, Jefe ise 15 yaşındayken birlikte yayınladıkları ilk düet olan Yasak Bölge isimli şarkı şans eseri patlıyor ve 300-400 bin izleniyor. Hatta konser teklifleri bile geliyor. Rap sayfaları vs. de onları paylaşıyor ancak kitle yaşlarından dolayı onları kabullenmiyor ve küfürlü tepkilerle karşı karşıya kalıyorlar. Bu biraz şevklerini kırsa da Jefe ile grup oluyorlar ve Dope Boy’z ismini verdikleri bu grupla sound’larını modernleştirip yeni işler yayınlıyorlar. Tabii ki ilk şarkı şans eseri tuttuğu için o etkiyi alamıyorlar. Ancak kendilerine kemik bir kitle edinmiş şekilde yollarına devam ediyorlar.

Jefe ve Motive. Eskiden ve şimdi.

Motive, eskiden yaptığı amatör şarkıların neredeyse hepsini internetten kaldırdı çünkü küçükkenki halinin şu anki sözleriyle çeliştiğini düşünüyormuş. O zaman henüz kişisel gelişiminin çok başında olduğu için fikirlerinin çok değişken olduğunu söylüyor.

Motive, bir düğün salonunda 50 kişinin içeride olduğu bir konsere çıkınca “Bizim kendi stüdyomuz var, benim yapabildiğim bu mu?” gibi bir düşünceye giriyor ve o günden sonra yaptığı işleri çok daha kaliteli hale getirmeye başlıyor.

 

Tepki ile tanışması

Tepki’nin 832. Yanyol ismiyle kurduğu bir giyim markası var. O dönem Tepki’nin imza gününde tüm stoğu ücretsiz olarak hayranlarına dağıtması sonucu hiç satış yapamadan yok olan bir marka. Bu markanın ismiyle genç MC’lerden oluşan bir ekip kurmak isteniyor. Motive de o dönem Tepki’ye Instagram’dan sürekli kendini göstermeye çalışıyor. Her gönderisine yorum atıyor, DM’den yazıyor vs. Tepki de Motive’nin profiline girdiğinde Türkiye’de bu kadar genç bir çocuğun hem rap hem de giyim-kuşam anlamında daha önce hiç görmediği kadar vizyoner olduğunu fark ediyor. Bir gün Tepki, Motive’nin “Bi Parça Hiçbirşeylik” isimli şarkısını 16 yaşındaki Motive’ye DM’den yolluyor ve “Bu şarkı senin mi?” diyor. Moti de “Evet benim” diyor. Tepki “Ne zaman görüşebiliriz?” deyince Moti diyor ki “Abi sen şu an gel de ben geleyim”. Tepki “Gel” diyor ve Motive gidiyor. Bu şekilde 2016 yılında, Tepki ile Motive Avcılar’da tanışıyor ve Motive 832. Yanyol ekibine dahil oluyor.

Tepki ve Motive.

1 ay sonra da Motive, Tepki’nin daha özel bir ekip olarak gördüğü “The Maze”e katılıyor. Sosyal medyada sıkça kullandığı “2M” ibaresi buradan geliyor yani: Motive Maze. Tepki’nin de tam adı Tepki Maze’dir zaten.

Motive, Tepki’yle aralarındaki ilişkiyi sadece bir abilik-kardeşlik meselesi gibi görmediğini, Tepki’nin yanında olmanın onun için bir öğrenme süreci olduğunu söylüyor. Tepki’nin ona ilk öğrettiği şeyin, yaptığı işin sonuna kadar arkasında durmak olduğunu söylüyor.

“Tepki, beyni 7/24 çalışan, yanındakiler için çoğu şeyi göze almış ve her şeyi arkasında durarak yapabilecek biri.” -Motive

Tepki, Motive’nin vizyonuna, giyim-kuşamına ve bu işe bakış açısına büyük etkide bulunmuş. Hip-Hop kültürünü öğrenmesi için Moti’ye ansiklopediler, belgeseller, filmler ve diziler gibi birçok kaynak sunup Moti’den bunlarla ilgili çıkarım yapmasını istemiş. Hiçbir şeyi Motive’ye hazır olarak vermemiş, ona imkanı sunmuş ama hep onun kendi anlamasını ve olayı kendi yakalamasını beklemiş. Motive’nin söylediğine göre Tepki ona bu konuda bir nevi öğretmenlik yapmış.

Tepki, Motive’nin doğuştan gelen bir yeteneği olduğunu ve kendisinden çok daha yetenekli olduğunu göğsünü gere gere söylüyor.

Birlikte çıkardıkları birkaç şarkı ve live session’ın ardından Motive’nin ismi yavaş yavaş Türkçe Rap piyasasında duyulmaya başlamıştı. Motive tanınmaya başlayıp işler iyiye giderken de bir yatırım geldi ve Türkçe Rap tarihinin en önemli oluşumlarından biri olan MOB Entertainment, Tepki önderliğinde kuruldu.

Motive MOB bünyesine giren ilk isimlerden biri oldu. Çevrelerindeki yetenekleri de toplayarak MOB’yi oluşturdular. İlk başta her şey çok iyi gidiyordu. Konserler, etkinlikler derken insanlar yeni yeteneklerin çıkacağı bu oluşum için çok heyecanlıydı. Motive’nin çok yakın arkadaşı olan Vio, 4 Mayıs’ta kurulan MOB’den ilk klibi çıkmadan 2 gün önce önce, 30 Mayıs’ta hayata gözlerini yumdu. Bu tabii ki Motive de dahil tüm MOB ekibini çok kötü sarstı ve hızla ilerleyen ekip bir anda durdu. İstediklerini yapmakta çok geciktiler, proje taahhütlerini yerine getiremediler ve dinleyicilerden kötü eleştiriler almaya başladılar.

Vio ve Motive.

Vio’nun ölümünden birkaç ay sonra çıkan, birçok MOB üyesinin içinde bulunduğu ve Vio’ya ithafen yapılan Çekmeceden Yıldızlara isimli şarkıda tüm MC’ler kalplerinden geçenleri hassas bir biçimde kağıda döktüğünden olsa gerek, bu parça MOB’nin en çok tutan şarkısı oldu ve halen o konumda. Motive de buradaki hızlı bölümüyle adından söz ettirip daha geniş kitlelere kendini kanıtlamaya devam etti.

Motive, 2019 yılında, içinde Vio’ya yazdığı şarkılar ve sözlerin ağırlıkta olduğu Output Nr.1 isimli 5 şarkılık bir EP çıkardı. Aynı yıl Joker‘e, Vio ile ilgili söylediklerine sinirlendiğinden ve duruşunun sabit olmadığını düşündüğünden Trash isimli bir diss parçası yayınladı. Kendini birçok alanda kanıtlayan Motive, bu parçayla da Türkçe Rap gündeminde adından söz ettirdi.

Motive, kendini eskiden sadece bir “rapçi” olarak gördüğünü, 2018’den beri ise bir “müzisyen” olduğunu düşündüğünü söylüyor.

 

832. Yanyol grubunun dağılması ve MOB’de ayrılıkların başlaması

2019 yılında MOB üyeleri işlerini daha seri şekilde çıkarmaya başladı ancak birkaç ismin çok daha fazla işi çıkıyordu. Şarkıları çıkmayan isimlerin Instagram yayınlarından vs. şarkılarının hazır olmasına rağmen yayınlanmadığını gören dinleyiciler de bu konuda MOB’nin ve Tepki’nin üzerine gidiyorlardı. En sonunda kulislerde dönen söylentilere göre 832 grubunun birkaç üyesi sürekli Motive’nin işlerinin çıkıp kendi işlerinin çıkmamasına isyan edip grubu dağıttılar ve MOB’den ayrıldılar.

832. Yanyol grubu üyeleri bir arada.

Atlas, Jefe, Baskın, Vio, Modd, Burry Soprano, Motive ve Ogi‘den oluşan 8 kişilik gruptan Atlas, Baskın, Burry Soprano ve Ogi ayrıldı. Motive, Jefe ve Modd ise yollarına MOB’de devam ettiler. İnsanların merakla bekledikleri grup albümünü de çıkarmayacaklarını söylediler. Tüm ekibin bir arada olduğu ve resmi olarak yayınlanan tek şarkı, Vio’nun hatırı için yayınladıkları “Mahallemin Adı Yanyol” şarkısı.

 

Tepki ile küsmeleri ve Tepki’nin MOB’den ayrılması

2020 yılında daha üretken ve söz verdikleri tarihlerde projeleri çıkartan bir MOB göreceğiz gibi duruyordu. Bu konuda iddialılardı. Vio’nun doğum günü olan 14 Şubat 2020‘de de tam bir aile tablosu çizerek harika bir konser vermişlerdi. Sonra, hiç anlamadığımız bir şekilde 29 Mayıs’ta, tam da rahmetli Vio’nun yeni albümünün çıkacağı gün Motive ve Uzi, Tepki’yi takipten çıkardı. Tepki de onları takipten çıkardı. Dinleyiciler, Motive ve Uzi’ye sinirlenip “Sizi buralara getiren adama nankörlük ediyorsunuz” dedi. Tepki de onların nereden geldiğini unutmayacak çocuklar olduğunu, aile içinde böyle kavgaların yaşanabileceğini söyledi. Bu yüzden büyük bir şey yok diye düşündü herkes. Zaten Motive, Tepki’yi takipten çıkardıktan 1-2 gün sonra katıldığı bir Instagram canlı yayınında da “Tepki benim için bir dönüm noktasıdır” şeklinde konuşmuştu.

Aradan 1 ay geçti, bu süreçte birbirlerinin yeni çıkan işlerini sosyal medya hesaplarından paylaşmadılar. Yani küslüğün devam ettiğini biliyorduk ancak konu hakkında bir açıklama da gelmemişti. Tepki nişanlanıp bu isimlerden tebrik mesajı almamasına kırılınca “Sanki kan davamız var, bir hayırlı olsun demek bu kadar mı zor, ben sizin böyle olaylarınızda hep en ön sıralarda yer aldım” minvalinde bir tweet attı.

İşte bu tweet, Tepki’nin hayatındaki bir sayfayı kapatan tweet oldu. Şimdi uzun uzun anlatmayalım, buraya tıklayarak gidebileceğiniz içeriğimizde MOB’nin çoğu üyesinin Tepki’ye yazdığı ağır hakaretlerle dolu tweetleri derleyip bu olayları da özetlemiştik.

Çoğu MOB üyesi Tepki’ye laf ederken, onu 1 ay önce takipten çıkaran Motive’den de herkes bir açıklama yapmasını bekledi çünkü Tepki’ye en yakın olarak o görülüyordu. Ancak Motive, konuyla ilgili sessiz kaldı. Olayla ilgili midir bilinmez ama tam Uzi, Tepki’ye sert eleştiriler içeren tweetler attığında Motive, Uzi’yi de takipten çıkardı.

Tepki, bu olayların üzerinden MOB’den ayrıldı.

 

Makaveli ve Makaveli Deluxe dönemi

Tepki’nin de etkisiyle olacak, Motive o döneme kadar genellikle The Notorious B.I.G.’den daha çok bahsediyordu. Tarihler 11 Eylül’ü gösterdiğindeyse Motive bu sefer rap tarihinin bir diğer büyük ismi 2Pac’ı anmak için dinleyenlerinin karşısındaydı. 11 Eylül’de Makaveli isimli albümünü ve 2Pac’ın hayatını kaybettiği 13 Eylül’de de albümle aynı ismi taşıyan şarkıyı Pac’ın vurulduğu anı canlandırdığı bir müzik video yayınlayan Motive, albümle alakalı karışık geri dönüşler almıştı.

Makaveli’den 3 ay sonra gelen Deluxe versiyon ise 5 yeni şarkısıyla neredeyse herkesin beğenisini kazanmış ve Makaveli albümünü bir bütün olarak Motive’nin diskografisinde iyi bir konuma getirmişti. İşin ironik kısmı da Motive’nin normalde Deluxe olarak yayınlayıp da birçok kişinin beğenisini kazandığı bu 5 şarkıyı aslında hiçbir zaman yayınlamayı düşünmemesi. Çevresinden gelen geri dönüşler sonucu o 5 şarkıyı yayınlamasa belki de farklı bir kariyer gidişatından bile söz ediyor olabilirdik.

 

Gençlere tavsiyeleri

Genç ve başarmış bir isim olduğu için Motive’ye birçok yerde bu işe girmek isteyen veya yeni girmiş kişilere ne tavsiye ettiği soruluyor. 2000 yılında doğmasının kendisi için büyük bir avantaj olduğunu söyleyip internetin 95-2000 arasında gelişmesi sayesinde kendi neslinin her şeyi çok daha hızlı öğrenebildiğini ekliyor Motive. Her şeyden önce çok iyi bir dinleyici olduğunu da her fırsatta belirtiyor. Bütün gününü müzik dinleyerek geçirebilen Moti, tavsiye isteyenlere ise ağlarını genişletip “anlayarak” dinlemeleri gerektiğini, hip-hop kültürünü, kültürün geçmişini, gelecekte nereye gidebileceğini iyi bilip bunların üzerine kafa yormaları gerektiğini belirtiyor.

Yeni MC’lerin mutlaka piyasadaki bir boşluğu doldurmaları gerektiğini, her zaman olmayanı yapmaları gerektiğini söyleyen Motive, “piyasada mavi renk varsa siz kırmızı olmalısınız” şeklinde konuşuyor.

Hedefinin ne olduğu sorulduğunda ise Motive, şunları söylüyor:

“İnsanların benim tınıma değil, ne söylediğime bakmasını istiyorum. Bir şarkı yayınladığımda insanlar benim ne anlattığımı merak ederek o şarkıyı açtıklarında gelmek istediğim yere ulaşmış olacağım.”

 

MOB’den ayrılış süreci, UZI’nin patlaması ve çıkmayan Mortal Kombat albümü

2021 Haziran, Motive’nin kariyeri için dönüm noktalarından biri oldu çünkü o güne kadarki kariyerinin büyük bölümünü geçirdiği MOB Entertainment’tan UZI ve Aksan ile beraber ayrıldığını duyurdu. Bu sırada UZI, Kan albümüyle yakaladığı hype ile konserden konsere koşuyor, elbette Motive de onunla beraber birçok farklı şehirde konserler veriyordu.

Bu sırada mart ayında duyurulan UZI & Motive ortak albümü Mortal Kombat ve bu yayınlanmayan albümünün single’larından Şarkılar Sokaklara Ait de ortalığı kasıp kavuruyordu. Şarkılar Sokaklara Ait şarkısı öylesine yayılmıştı ki UZI veya Motive tarafından konserlerde açıldığı zaman neredeyse şarkıyı ezbere söylemeyen yoktu. UZI’nin Kan albümüyle yakaladığı hype, Motive’nin o dönem sürekli olarak UZI ile vakit geçirmesi, Mortal Kombat duyurusu ve Şarkılar Sokaklara Ait’in yayınlanmadan yakaladığı hype bir şekilde Motive’nin Spotify profilinde de karşılık bulmuş ve uzun süredir herhangi bir iş yayınlamayan Motive’nin dinlenme sayıları doğal bir şekilde artmıştı.

Geldiğimiz noktada Mortal Kombat albümü maalesef çıkmayacak çünkü şarkı ve beat’lerin lisansları MOB Entertainment elinde bulunuyor.

 

İzmir, Osmancello ile bir araya gelmesi, 22 albümü

Yaz mevsiminin sonlarına doğru İzmir’e kafa dinlemeye giden Motive, Instagram hikayesi üzerinden A$AP Rocky’nin Gunplay ve A$AP Ferg düetli şarkısı Ghetto Symphony’yi paylaşmıştı. O sırada İzmir’de bulunan Osmancello da bu şarkıyı oldukça beğendiğinden Motive’ye mesaj atıp şarkı hakkında konuşmuş. Daha sonra buradan muhabbetleri gelişen Motive ve Osmancello ikilisi stüdyoya kapanıp bir anda kendilerini albüm üzerinde çalışırken bulmuş.

Aralarındaki doğal bağlantıya mix&mastering ile ilgilenen Canberk Gedikli (JAGERSTEREO) ve görsel işlerin arkasındaki kişi Ulaş Koyuncu da katılınca ortaya Motive’nin yeni albümü 22 çıkmış oldu. Albüm öncesi bu ekip gerçekten iyi bir hype yarattı demek yanlış olmaz. Albümün içinden herhangi bir şarkının sızmaması, projeyle alakalı çok çok az bilgiyle albüm release’ine gelmemiz dahi Motive’nin akranlarıyla kıyaslandığında bu dönemi çok başarılı yürüttüğünü gösteriyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YENİ ÇIKANLAR (17 Temmuz 2020) | DJ Khaled, Drake, Ati242, Killa Hakan, Khontkar ve çok daha fazlası!

Sonraki İçerik

MUAF albümü sonrası AGA B'nin yükselişi: Aga B - Bugy - Pangea Beatz hattı!

İlgili İçerikler