SPADE427’nin debut albümü KARANFİL hakkında bilmeniz gereken her şey!

Spade427‘nin debut albümü KARANFİL, 2 Temmuz Cuma günü yayınlanacak. 10 parçadan oluşacak albüm, ismini Ankara’nın meşhur sokağı olan Karanfil’den alıyor.

Spade’in son işleri, gerek yeteneği gerekse oluşturduğu konseptlerden dolayı piyasaya yeni bir soluk olarak düştü. Aslında kendisi uzun yıllardır bu piyasanın içinde ancak çok fazla ara verdiği için kariyerini bir türlü oturtamamıştı. Şimdiyse, hiç olmadığı kadar çok üretiyor ve bunu bir albümle taçlandırmak için gün sayıyor. KARANFİL albümü, birçok dinleyici gibi bizde de merak uyandıran bir iş ama internette albümle ilgili neredeyse hiçbir bilgi yoktu. Tam da bu sebeple Spade ile konuştuk ve bu içeriği hazırladık. Spade’e başlıklar verdik, o da verdiğimiz başlıkların altında albümünü Rapertuar okurları için anlattı. Sözü Spade’e bırakıyorum:

 

Albüm ismi

“Albümün ismi Ankara, Kızılay’daki “Karanfil Sokak”tan geliyor. Karanfil Sokak, Ankara’dayken benim için Hip-Hop evrenine giriş portalı gibiydi. Hayatımın değişmesine, bugün olduğum kişi olmama dair yolculuğumda kendi ruhumla daha derinden iletişime geçmemi sağlayan yola çıktığım sokak. İlk Freestyle atışmalarımı yaptığım, tek başına ortama yeni giren bir MC olarak kalabalığın içinde dik durmayı öğrendiğim yer. Bana birçok şey öğretti. Karanfil Sokak’ta kalbim hem çürüyüp parçalandı, hem de iyileşti. Bu yüzden benim için ilk albümümün isminin KARANFİL olmasının böyle bir sembolik anlamı var.”

 

Yapım aşaması

“Geçen sene Ağustos’da COVID sürecinde işten çıkartıldıktan sonra, kendi içimde müzikle ve hayatla alakalı olarak ciddi bir yüzleşme yaşadım. Ardından İstanbul’a taşındım ve üretimlere burada devam etmeye başladım. İstanbul’a geldiğimde, geldiğim ilk yılda yapmak istediğim belli bir üretim sayısı vardı kafamda. Bu süreçte single’lar yaparken albüm fikri süreç içinde kendiliğinden oluşmaya ve gelişmeye başladı. Bu albümde önceki yıllarda üretim yapamadığım ve geçmiş dönemlerde yapmış olmam gerektiğini düşündüğüm sound’lara yer vermek istedim. Albüm çift yüzlü bir plak gibi, A ve B tarafı olarak değerlendirilebilir. A tarafında efektlerde biraz daha ileride deniyor olacağım yeniliklere dair ipuçları veren “boom bap” parçalar, B tarafında ise “trap” parçalar mevcut. Zemini bu stiller üzerine oluşturduktan sonra ileride denemek istediğim daha farklı yeni sound’lara yöneliyor olacağım.”

 

Prodüksiyon

“Prodüksiyon tarafında, Ankara’da beraber çalışmaya başlayıp güzel bir dinamik oluşturduğumuz kardeşim Info (Oğuzhan Akgül) 5 parçada beat, mix & mastering, bir parçada mix & mastering’iyle bana eşlik ediyor. Info’nun mix & masteringini yaptığı diğer parçada ise beatte SKAII’a davul yürüyüşüyle Muerte Beatz eşlik ediyor. 3 parçada İstanbul’a geldiğim ilk haftadan beri burada hem dostluğuyla hem de müzikal anlamda çok güzel bi kimya yakaladığımız, üretirken çok keyif aldığım Yiğit Avcı kayıtlar ve beatleri, Emre Kaya ise mix & masteringleri yaptı. Bir parçada beat kısmında turntable’dan sample keserek yaptığı beatle DJ Araz var, o parçanın kaydını ve mix & masteringini de Nosta yaptı. Info’nun mix & masteringleri ile yaptığımız parçaların kayıtlarını ise ben kendim yaptım.”

 

Tracklist

  1. MATRIX (feat. Şehinşah)
  2. ALL IS WELL
  3. CCKF (feat. Kamufle)
  4. LALE
  5. BAŞINDAN BERİ (feat. Baneva)
  6. FLU
  7. GELECEK GEÇECEK (feat. F.A.)
  8. BURRITO
  9. GG EAZY
  10. BEBES LOVE FREESTYLE

 

Albüm kapağı

 

Spade’in debut albümü KARANFİL’den sizin beklentileriniz neler?

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Hip-hop'ın Altın Çağı'nın efsanelerinden BIG DADDY KANE'in belgeseli geliyor!

Sonraki İçerik

Travis Scott, moda tasarımcısı Kim Jones ile DIOR işbirliği için bir araya geliyor

İlgili İçerikler