Türkçe Rap’te BU HAFTA: DJ Sivo, Lvbel C5, Ben Fero, cakal ve diğerleri!

O hafta yayınlanan projeleri değerlendirdiğimiz YENİ ÇIKANLAR içeriklerimizi bir süredir rafa kaldırmıştık ancak bu hafta en azından Türkiye piyasasında yayınlanan işler üzerine bir şeyler karalamak istedim. Çünkü gerçekten son dönemlerin en çılgın haftasını yaşadık.

DJ Sivo‘nun inanılmaz bir kadroya sahip albümü GriotLvbel C5 ve Batuflex‘in epey uzun süredir beklenen ortaklığı “ralli“; Gringo ve Ben Fero ortaklığı 50 Kilo bu haftanın öne çıkan işlerindendi bence.

 

DJ Sivo – Griot

DJ Sivo, hem MC hem de prodüktör anlamında toplanması zor bir kadroyu bir araya getirmiş. Ceza, Gazapizm, Saian, Çağrı Sinci, Aga B, Ben Fero, Cash Flow, Khontkar, Anıl Piyancı vs derken albümde prodüktör olarak da DJ Sivo’nun yanı sıra Berkay Duman, Pangea Beatz, Denizkan Boz, Osmancello gibi isimler yer alıyor. Albümün iyi ve kötü işleri çok net gibi geldi bana. Yorumlarda da birçok kişi ortada buluşmuş zaten. Örnek vermek gerekirse; Ceza ve Gazapizm ortaklığı BASKIN’ı birçok dinleyen beğenirken, Hugo’nun ÖLÜRÜM şarkısını da bir o kadar beğenmeyen var. Kendi adıma konuşursam; EYVALLAH, BASKIN, YABADABADU, KRİMİNAL RAPLER ve KORSAN benim en beğendiğim işler oldu. Özellikle de YABADABADU ve KORSAN epey üst düzey işlerdi. ABLALARLA GEZ parçasında da Hazel’in performansını beğensem de genel anlamda şarkı için o kadar olumlu konuşamayacağım.

 

Lvbel C5 & Batuflex – ralli

Aylardır Instagram keşfetlerimizi adeta esir alan “ralli” şarkısı sonunda yayınlandı. Akdo prodüktörlüğündeki şarkıda zaten üst düzey bir lirik yazımı beklemiyordum o nedenle dinlerken hissettiğim enerji üzerinden değerlendirme yapıyorum. Özellikle Lvbel’ın verse’ü ve nakarat oldukça hype. Batuflex’in verse’ü liriklere çok bakmadığım halde aşağıda kalmış. Altyapı sade ve başarılı bence. Şarkıdaki sansürlere de değinmek istiyorum. Lvbel daha önce de Aynen Öyle şarkısında yaşamıştı bu durumu. Universal, bünyesindeki diğer isimlere karışmazken -en azından lirik olarak-  en sert söyleme sahip olan Lvbel’a neden bu şekilde karışıyor anlamış değilim. Durum tam olarak öyle mi bilmiyorum ama bağımsız şekilde müzik yapsa böyle sansürler olacağını düşünmüyorum ben. Böylesine hype şarkılar, müzik videolarla beraber bu şekilde basit sansürler tat kaçırıyor bence.

 

Gringo & Ben Fero – 50 Kilo

Ben Fero, bu hafta hem DJ Sivo’nun albümünde hem de Gringo’yla beraber kaydettikleri 50 Kilo şarkısında boy gösterdi. Ben şahsen KRİMİNAL RAPLER’deki performansını çok beğendiğimi söylemem. Cash Flow öyle bir parlamış ki zaten, Ben Fero’yu beğenmemem normal diye düşünüyorum. 50 Kilo ise bu hafta en beğendiğim işlerden oldu. Nakarat ve Ben Fero verse’ü beni epey eğlendirmeyi başardı. Gringo’nun müziğini pek beğenen biri olmama rağmen onun verse’ünden de tatminkar ayrılınca şarkı benim için listeye atmaya değer oldu.

 

cakal – Lütfen

cakal’ın Reckol, Down, Kachi ve Berk Erdemanar olmak üzere oldukça kalabalık bir prodüktör kadrosuna sahip şarkısı Lütfen, bırakın bu haftayı sanırım uzun süredir dinlediğim en başarısız şarkı olabilir. DJ Sivo’nun albümünde yer alan Hugo – ÖLÜRÜM ile yarışırlar bu konuda. cakal’ın müziği bana zaten çok hitap etmiyor ancak Puşt, Gözler gibi dinleme rotasyonumda uzun süre yer alan şarkıları var. Lütfen şarkısının özellikle ilk verse’ü dayanılmaz şekildeydi benim açımdan. Son dönemlerde tartışmalı seçimlerden biraz sıyrılmış görünen NKVT listesinin ise özellikle Sivo’nun albümü varken bu şarkıyı kapağa taşıması bana kalırsa üzerine düşünülmesi gereken bir konu.

 

Xir – H.A.L.O

Xir’in yeni şarkısı H.A.L.O’yu değerlendirmeye kapak tasarımı ile başlamak istiyorum. Kim tasarladı bilmiyorum, kusura bakmasın ama bence epey başarısız bir deneme olmuş. Tartışılır ama ben beğenmedim yani. Şarkıya gelecek olursak; altyapı baya keyifli bence. Instrumental olarak yayınlanırsa baya mutlu olur ve seve seve dinlerim. Xir’in vokaliyle ise biraz dinlemek zorlaşıyor bence. “Nasılsa Sallan tuttu, ona benzer bir şeyler yapalım.” fikri sezdim ben şarkıyı dinlerken, o nedenle biraz zorlama geldi açıkçası.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

TRAVIS SCOTT ve MEEK MILL, Bağımsızlık Günü partisinde kavga etti!

Sonraki İçerik

RED BULL DANCE YOUR STYLE finalinden geriye kalanlar

İlgili İçerikler