2PAC ile KARL KANI markası arasındaki ilişki nereden geliyor?

Tupac Shakur‘un yaşadığı ve zirve yaptığı dönemde giymeyi en çok giymeyi tercih ettiği marka, bilenleriniz vardır; Karl Kani idi. 2Pac, markanın adeta yüzü olmuştu başta öyle bir planı olmasa dahi.

Peki neden Karl Kani? 2Pac neden bu markaya bu kadar çok sarıldı? Bu soruların cevaplarını direkt olarak Karl Kani markasının kurucusu Carl Williams‘tan alacağız.

Aslında Carl Williams, mahlası olarak kullanıyor Karl Kani’yi. Yani isim olarak Karl Kani olarak geçiyor kayıtlarda. Kendisi 1968 Kosta Rika doğumlu. Annesi ve babası o küçükken Amerika’ya göçmüş. Karl, Brooklyn’in en meşhur mahallerinden olan Flatbush’ta büyürken babası sayesinde küçük yaşlarda modaya ilgi duymaya başladı. Henüz 16 yaşındayken babasının özel terzisine verdiği fikirlerle başlayan bir kıyafet tasarlama serüvenine atıldı.

Birkaç yıl sonra yakın bir arkadaşının ölümünden etkilenen Karl, bir başka arkadaşıyla Los Angeles’a taşındı ve bir kıyafet dükkanı açtı. Dükkanın soyulmasıyla gazete satmaya başlayan Karl, kıyafet işine bir süre ara vermişti.

Daha sonra tekrardan ayağa kalkıp doğum adının K harfli versiyonu ve İngilizce’deki “Yapabilir miyim?” anlamına gelen “Can I?” sorusunun okunuşunu birleştiren Carl Williams, Karl Kani markasını oluşturur. Katalog ve gazete satmaya devam eden Carl, biriktirdiği para ile Right On! dergisine reklam verir ancak bu reklam ona hiçbir fayda sağlamaz. Daha sonra aklına gelen bir fikir ile markanın ilk yükselişinin fitilini ateşler. Carl’ın fikrine uyan New York’taki bir arkadaşı The Today Show programına katılır ve programda KARL KANI yazan bir tabelayı kameraya gösterir. Böylece insanların dikkatini çeken isim, birkaç gün içinde Carl’a sipariş olarak yansır ve Karl Kani markası ilk zıplamasını yapmış olur. Fotoğraftan sonra 2Pac ile Karl Kani arasındaki ilişkiye başlıyoruz.

2Pac, Karl Kani markalı boxer ve kemer ile.

Markanın kuruluşunu özetlediğimize göre; biraz daha konuyu 2Pac’a bağlayabiliriz. Karl Kani markası büyüdükçe rapçiler birer birer Karl Kani yazılı tişörtler, kapşonlular, ceketler giyer olur. Hatta markayı ilk giyenlerden biri Dr. Dre’dir. 2Pac da henüz Carl Williams ile tanışmadan önce onun markasını giyiyormuş. Carl Williams, 2Pac’ı uzaktan tanıyan bir arkadaşına onunla tanışmak istediğini söyler. Görüşme ayarlanır ve Carl Williams, 2Pac’ın senaryo yazdığı otele gider. Hikayenin geri kalanını Carl Williams şu şekilde anlatıyor: “Dergilerde sürekli olarak 2Pac’ın markamızı giydiğini görüyordum ama ona kıyafetleri veren biz değildik. Gidip kendisi satın alıyordu. Ben de onunla tanışmak istedim ve Beverly Hills’teki Hotel Niko’da bir görüşme ayarladım. Otele gittiğimde 2Pac odasında laptop başında film senaryosu yazıyordu. Benimle konuşurken başta yüzüme bakmadı ve senaryoyu yazmaya devam etti. Nasıl biri olmaya çözmeye çalışıyordum çünkü onu tanımıyordum. Sonra ona sormak istediğim şeyi sormaya karar verdim ve konuşmaya girdim: ‘Hey Pac, markam için reklamda oynasan bu bana kaça patlardı?’ Bu soruyu sorduğum an oda sessizliğe büründü. 2Pac ilk kez yüzüme baktı ve ‘Sen bir siyahisin, ben halkımdan para almam’ dedi. 2 hafta sonra New York’ta reklam çekimindeydik.”

Tupac Shakur (New York’ta Karl Kani reklam çekiminden)

Karl Kani o günden sonra durdurulamaz bir yükselişe geçer ve hip-hop ile kıyafet bir araya geldiği zaman akla ilk gelen markalardan olur. 2Pac da markanın doğal yüzü olmaya devam eder. Carl Williams’a hâlâ bugün sorulduğunda “O’na çok şey borçluyuz.” der. Marka, 2Pac dışında birçok rapçinin de yıllardır tercih oldu ve olmaya da devam ediyor. Bir başka büyük örnek vermek gerekirse; The Notorious B.I.G. öldüğünde üzerinde Karl Kani pantolon bulunuyordu.

Diddy, Karl Kani markalı boxer ve ceket ile.
2Pac’ın oynadığı Karl Kani reklamlarından birinin kapağı.
The Notorious B.I.G. Karl Kani markalı tişört ile.
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

TEPKİ'nin 24 saatte ortaya çıkan sürpriz projesi 24 MIXTAPE nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

Sonraki İçerik

AQTAII ile RÖPORTAJ! Kimdir, mahlası nereden geliyor, dinleyenlerine neden "hisdaş" diye hitap ediyor?

İlgili İçerikler