TEPKİ’nin 24 saatte ortaya çıkan sürpriz projesi 24 MIXTAPE nasıl olmuş? (Albüm İncelemesi)

Tepki, sadece 24 saat içerisinde oluşan mixtape’i 24’ü yayınladı.

8 şarkının bulunduğu mixtape’de Jefe, Spade427 ve Kezzo da yer alıyor. 4 şarkının prodüksiyonu 93’ün elinden çıkarken, 2 şarkıda Uğur Öztürk, 1 şarkıda CHEF COOKIN’ ve 1 şarkıda da Pangea Beatz altyapılar ile ilgilendi. Mixtape’de bulunan şarkılardan YAĞMURLAR, müzik video ile geldi. 24 Mixtape’e Tepki’nin YouTube kanalından ulaşabilirsiniz.

Böyle sürpriz bir projeye, sürpriz bir inceleme yakışır dedik ve bu saatte yayınlamaya karar verdik. Projeyi 3 kez dinledikten sonra değerlendirecek kadar sindirdiğimi düşünüyorum. Her şey dün akşam atılan bu tweetler ile başladı.

Açıkçası hiç bu kadar büyük bir sürpriz beklemiyordum ben, aklımın ucundan bile geçmedi. Öncelikle şu konuda tebrik ederim Tepki’yi ve emeği geçen herkesi: Türkçe rap piyasasının en büyük sorunlarından olan yeterli sıklıkta üretmemeye tepki olarak ilerliyor son zamanlarda. Albüm açıklayıp 2 sene sonra yayınlayanları da gördüğümüz için böyle bir anda mixtape görmek beni inanılmaz derece hype’ladı. Saatin 9 olmasını bekledim projeyi dinlemek için.

24 Mixtape, hızlı bir intro ile giriş yapıyor. Intro‘nun sözlerini inceleyince Tepki’nin MOB dönemini sırtından atıp ilerlemeye hazır olduğunu görüyoruz. “Uzak oldu dostlar, zaten her biri düşman.” ve “Format attım geçmişime, yandı hard disk.” satırları bunun için bir örnek mesela.

PGM yani Parmaklarım Gösteriyo’ Maze şarkısına gelince; Jefe şov ile başlıyor şarkı. Uğur Öztürk’ü Dre’ye benzetmesi tebessüm ettiren bir detay. Beat gerçekten de çok güzel. Jefe’ye de en çok yakışan batı yakası havaları, bir sağa bir sola sallanıyor kafa. En sevdiğim şarkılardan biri oldu mixtape içerisinde. Norm Ender’e olduğunu tahmin ettiğim bazı punchlar da bulunuyor bu arada şarkıda.

YAĞMURLAR şarkısı için karışık duygulardayım şimdilik. Studio Session halini yıllardır açıp açıp dinliyordum, resmi bir şarkıya dönüşmesi güzel olmuş. Ancak yıllarca live şekilde dinlediğimden olsa gerek şimdilik biraz garip geliyor. Beat için de en azından PGM kadar iyi diyemeyeceğim. Drill beat üzerine kesmeli, biçmeli konular olmasına alışamadım henüz. Trap müzikte de başlarda öyle olmuştu ama şu anda her konu olabiliyor. Alışacağım sanırım zamanla.

TRENDLERE DEĞİL şarkısının beat’i ve mix/mastering’i beni içerisine alamasa da konsept olarak güzel. YouTube’da her rap şarkısının altında “trendler için beğen geç” yorumlarından çok sıkıldım çünkü.

Jefe düetli ikinci şarkı ALLEY OOP‘a geliyoruz. Kapakta Kobe’yi görmek beni hüzünlendirse de hızlı bir nakarat havaya soktu beni hemen. Bu şarkının da beat’i ve mix/mastering’i çok hoşuma gitmedi doğrusunu söylemek gerekirse. Beat için ilk kısımdan bahsediyorum yalnız, ikinci kısım gayet iyiydi. Zaten Tepki ve Jefe ikilisi gerçekten çok dinamik bir ikili. Jefe’nin de dediği gibi “Ben ve Tep, prime döneminde Shaq ve Kobe demek!”

Jefe ve Tepki.

Geldik mixtape’de belki de en sevdiğim şarkıya. Pangea Beatz imzalı ve Spade427 düetli UCUZ FAHİŞELER şarkısında Tepki, acayip sert bir giriş ile MOB dönemini tabutta yatmaya benzetiyor. Daha sonra Ben Fero ve Norm Ender’e açıkça dokundurup Çekmece’ye uzanıyor Tep. Keyifli bir nakarat sonrası Spade427 en iyi yaptığı şeyi yapıp güzel bir free atıp Pango’nun beatine bırakıyor sahneyi. Ve… Harika bir outro ile bitiyor şarkı. Outro’da Tep ve Spade arasında dönen bir muhabbete şahit oluyoruz. “Altyapı boombap olunca gerçek rap, değilse gerçek rap değil.” diye düşünen insanlara çok güzel bir cevap olmuş bence.

Projenin en iyi beat’lerinden sahip Kezzo düetli KAÇINCI PERDE, aynı zamanda projenin en karanlık şarkılarından. Tepki’den yine agresif lirikler duyuyoruz. Kezzo’yu normalde çok dinlemeyi tercih etmem ama bu şarkının agresif ve karanlık havasına çok iyi yakışmış. Uğur Öztürk zaten döktürmüş yine, projenin kaliteli şarkılarından.

24 Mixtape’in son şarkısı OKYANUSLAR‘da ise bir önceki şarkının aksine çok smooth bir hava var. Kontrast bir geçiş ama projeyi KAÇINCI PERDE gibi sert bitirmek yerine OKYANUSLAR gibi yumuşak bitirmek daha mantıklı olmuş. Tepki’nin duygusal şarkılarını eskiden beri sevmişimdir, burada da güzel iş çıkmış ortaya. Gitar soslu beat’i de başarılı buldum. Nakarattaki autotune bir tık farklı ama alışılır, kötü değil.

 

Genel olarak güzel bir sürpriz diyebilirim proje için. Birkaç şarkıda belirttiğim gibi beat ve mix/mastering gibi sıkıntılar buldum ama piyasanın böyle işlere ihtiyacı var. Albümün kapağını da öveyim incelemeyi bitirmeden. Tepki’nin değerli eşi Asya Köksalözkan’ı tebrik etmek isterim. Belki de en beğendiğim Tepki albüm kapağı olabilir. Tepki’nin Instagram üzerinde açtığı canlı yayını da izleme fırsatı buldum. “Sizlerle bu şarkıları paylaşmak için bir cuma daha beklemek istemedim.” cümlesi çok kıymetli. Albümün bile zor çıktığı bu piyasaya böyle insanlar lazım gerçekten. Daha önümüzde Tepki özelinde akustik bir albüm ve Şehir Efsanesi albümü gelecek. O zaman ne diyoruz?

“2 yıldır yattığım tabuttan uyandım!”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

YENİ ÇIKANLAR (6 Kasım 2020) | Ahiyan, NAV, Bedo, Doe Boy ve çok daha fazlası!

Sonraki İçerik

2PAC ile KARL KANI markası arasındaki ilişki nereden geliyor?

İlgili İçerikler