Eğer genç Metro sana güvenmezse, seni vuracağım! Metro Boomin, tag’lerini ne zaman kullanmaya başladı?

Hazır Metro Boomin, SAVAGE MODE II ile bir kez bu işin zirvesinde yer aldığını -en azından bana göre öyle- bir kez daha kanıtlamışken, onun o meşhur tag’leri nereden geliyor, ilk kez ne zaman kullanılmış diye gidip bakmak istedim.

Bakıp bulmuşken de siteye yazmamak olmazdı. Tag’ler ve tarihçeleri benim fazlasıyla ilgilendiğim ve zevk de aldığım bir konu.

Bu konuda da yalnız olmadığımı farz ederek yazıyorum bu yazıyı. Öncelikle bilmeyenler için Metro Boomin’in hali hazırda kullandığı tag’lere bakalım:

  • Metro Boomin want some more, ni**a
  • If Young Metro don’t trust you, I’m gon’ shoot you
  • Ayy, Lil Metro on that beat
  • Metro

This beat is so, So Metro, Metro be boomin’ gibi tag’ler de var ama onları uzun süredir kullanmıyor ve kullandığı zamanlarda da tag’den çok ad-lib gibiydi zaten.

 

En basit tag olan Metro ile başlayalım. Bu tag’in ilk kullanıldığı şarkı Young Thug‘ın 2015 yılında yayınlanan Hercules isimli şarkısı. Şarkı, daha sonra Young Thug’ın 2016 yılında çıkan I’m Up isimli mixtape’inde de yer almıştı. Metro Boomin’in en çok kullandığı tag’lerden denemez ve son dönemde de pek tercih etmiyordu. Ancak SAVAGE MODE II’de birçok şarkıda yeniden bu tag’i fazlaca duyduk. Tag’in seslendiricisi de Young Thug bu arada.

 

Ayy, Lil Metro on that beat tag’i Metro’nun en yeni tag’lerinden. İlk kez Kodak Black‘in kariyer şarkısı olan Tunnel Vision‘da onun sesiyle ortaya çıkan tag, o yıldan beri o kadar da çok kullanıldı denemez. Tunnel Vision sonrası; Gucci Mane‘in Droptopwop albümünde 2 şarkıda ve Big Sean ile Metro Boomin’in ortak albümü Double or Nothing‘de 1 şarkıda yer aldı.

 

Metro’nun en ikonik 2 tag’inden beri olan Metro Boomin want some more, ni**a aynı zamanda onun kariyerinde ilk kullandığı tag konumunda. Metro Boomin’in 2013 yılında çıkan debut mixtape’i 19 & Boomin‘de yer alan Some More şarkısı, bu tag’in ilk duyulduğu yer oldu. Daha sonra You Was Right, Ric Flair Drip gibi birçok hit şarkıda bu tag’i duyduk.

 

Geldik benim kişisel olarak favorime. “If Young Metro don’t trust you, I’m gon’ shoot you”

Future‘ın ağzından çıkan şu cümleyi duyup da kötü şarkı dinlediğiniz pek olmamıştır diye düşünüyorum. Uncle Murda ile Future düetli 2015 yılında çıkan Right Now şarkısında ilk kez sarf edilen bu cümle, Drake ile Future’ın hit şarkısı Jumpman‘de tag’e dönüştü. Bir önceki tag gibi bu da o yıldan beri hit rap şarkılarının girişini yapan ve şarkıyı bitiren cümle oldu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

HSSNSBH'ın uzun süredir beklenen EP'si 666 sonunda yayınlanıyor: TRACKLIST belli oldu!

Sonraki İçerik

KENDRICK LAMAR, 1 yıl aradan sonra konuştu ve TDE'deki geleceğini netleştirdi!

İlgili İçerikler