EZHEL’in ALLAH’INDAN BUL parçasında bahsettiği SALIERI KOMPLEKSİ nedir?

Ezhel, 9 Ekim’de Allah’ından Bul isimli bir şarkı yayınladı. Aslında bu şarkının sızan birkaç saniyelik bir kesitinden dolayı ismini “Yargılarlar” zannediyorduk ve 1 seneden uzun süredir bekliyorduk. Şarkının çıktığı gün Ezhel bir de VEVO Almanya ile ortak olarak bir canlı performans videosu yayınladı. Hem stüdyo kaydı hem de canlı performans videosu büyük ilgi gördü hatta Ezhel bu şarkıyla Spotify’ın resmi verilerine göre global çapta haftanın en iyi 4. açılışını yaptı. Allah’ından Bul’un canlı performans videosunu, daha önce izlemeyenler veya tekrar izlemek isteyenler için aşağı bırakıyorum, ondan sonra devam ederiz konumuza.

Ezhel, şarkının bir bölümünde şöyle iki cümle kuruyor:

“İki kişiden fazla yok dostum. Hepinizde Salieri Kompleksi”

Peki, Ezhel bu cümlelerle aslında ne anlatıyor? İlk cümlede “İki kişiden fazla yok dostum” demiş. Bu cümle ile DJ Artz ve Bugy‘den bahsettiği bariz zaten. Asıl olay, Salieri Kompleksi’nde.

“Salieri Kompleksi” tabiri, hayatımıza ilk kez Amadeus isimli film ile girdi. Aynı isimli kitaptan uyarlanan filmin bir “tarihsel gerçekçilik” iddiası yok, öncelikle onu söyleyeyim. Yani birazdan anlatacaklarım Salieri‘nin gerçek düşünceleri mi, buna emin olmamız mümkün değil.

Antonio Salieri, bir saray bestecisidir. Kendisi de yetenekli bir besteci olmasına rağmen maalesef Mozart gibi bir deha ile aynı dönemde dünyaya gelmiştir. Bu yüzden ne kadar çabalasa da Mozart’ın doğuştan gelen yeteneğiyle yaptıklarına yaklaşamaz. Ne yazık ki, Mozart’ın dehasını ve ona yaklaşamayacağını anlayabilecek müzik bilgisi ve zekası da vardır. Hatta şu şekilde Tanrı’ya sitem eder: “Tanrım, madem bana Mozart’ınki gibi bir yetenek vermedin, bu durumu anlamamı sağlayacak zekayı neden verdin?”

Ezhel ise bu söz ile kendini Türkçe Rap piyasasında Mozart’ın yerine, Artz ve Bugy dışındakileri de Salieri’nin yerine koyuyor. Araya sıkıştırılmış, ince bir referans gerçekten. Yani inceden kastım çok gizli bir anlam olduğu yönünde değil ancak birçok kişi Ezhel’in burada ne dediğini araştırıp öğrenmez, dinleyip geçer.

Aslında bu sözü söylemesinde Rota’nın etkisi var mı, diye düşünmedim değil. Çünkü Ezhel, Rota’nın gözaltı olayında canlı yayınlar açarak desteğini ortaya koymuştu. O canlı yayınlarda o kadar sinirliydi ki, zor konuşuyor ve titriyordu. Sonrasında Rota’nın olayının yalan olduğu ortaya çıkıp Rota’dan da tatmin edici en ufak bir açıklama gelmeyince, Ezhel hem Rota’yı takipten çıkarmış hem de “Bundan sonra sadece KOAL” gibi bir paylaşım yapmıştı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

R&B/Trapsoul'un yeni temsilcisiyle tanışın: ATABERK KURNAZ ve debut albümü VİDAR!

Sonraki İçerik

JUICE WRLD ile 2PAC arasındaki bağlantı nedir?

İlgili İçerikler