Türkçe Rap’te bu hafta: TEPKİ & ALLAME, REDKEYGANG, STAP ve diğerleri!

Türkçe rap adına nicelik olarak yoğun bir Release Day geçti. Tepki’nin mikrofonda, Allame’nin beat’te yer aldığı ve uzun süredir beklenen albüm BOOM BAP, aynı isimli müzik videoyla beraber yayınlandı. RedKeyGang, La Familia isimli toplama albümünün ikinci kısmını yayınladı. İlk kısmın aksine bu kısımda herhangi bir toplu şarkı bulunmazken, her sanatçı solo birer şarkı yayınlamış durumda. Geride bıraktığımız 1,5 yılın en üretken isimlerinden Stap ise yeni EP’si Kral’ı dinleyenleriyle buluşturdu.

Nicelik olarak yoğun dedik, peki nitelik olarak nasıl bir gündü? Bu sorunun cevabını içerikte vereceğim kendi görüşlerim doğrultusunda.

 

Tepki & Allame – BOOM BAP

Tepki ve Allame’nin uzun süredir beklenen ortak albümü BOOM BAP, sonunda dün gece yayınlandı. 8 şarkıdan oluşan albümde Tepki mikrofonda, Allame ise prodüksiyonda yer alıyor. Albüm benim beklentilerimin bir tık altında olsa da genel anlamda 8 şarkıdan oluşması ve tek bir prodüktör içermenin avantajı olan sound bütünlüğü ile kendini kurtarmış gibi görünüyor. Tepki, uzun süredir olmadığı kadar cesur ve içten liriklerle karşımızda. Bu da çok ciddi bir artı bana kalırsa. Beklentimin altında kaldı dememin sebebi ise bazı şarkılarda tercih edilen vokaller ve boom bap dendiği zaman aklımda canlanan bazı detayları projede bulamamam.

 

Red Keys Music – RedKeyGang la Familia 2 (Part 2)

RedKeyGang la Familia 2’nin ilk kısmı tamamen toplu şarkılardan oluşmuş ve bana göre ortaya çok karışık, replay atılması oldukça zor bir iş çıkmıştı. Single olarak yayınlanan Sence Neden albümün açık ara en kuvvetli şarkısıydı ki onda dahi birçok sorun vardı. Albümün yayınlanmasıyla beraber daha önceden de beğendiğim isimler olan Khontkar, Lil Zey ve Bixi Blake’in kısımlarını beğenmiş, geri kalan bölümleri zor bitirmiştim. Part 2’de aynı şarkıda 2 kişinin olduğu bir parça dahi yok, her şarkı solo olarak tercih edilmiş. Toplama bir albümden beklenmeyecek bir hamle ama Part 1 ile kıyaslayınca isabetli bir karar olmuş diye düşünüyorum. Daha ayakları yere basan bir albüm olmuş diyebilirim. Tamamen vasat şarkılar varken, beğendiğim işler de oldu. Ancak genel anlamda La Familia 2 sürecini çok başarılı bulduğumu söyleyemeyeceğim.

 

Stap – Kral

Stap, 2019’da yaptığı harika debut sonrası 2020 ve 2021’i inanılmaz şekilde üretken geçirmeye devam ediyor. Kral EP’ye kadar da bence çok iyi devam ediyordu. Yine piyasa normlarına kıyasla farklı bir iş olmuş ancak artık Stap’in de kendi içinde aynılaşmaya başladığını düşünüyorum. Özellikle müzik videoyu izlerken aklıma düştü bu fikir. Klip, Size XXL döneminden bir klip gibi. Dediğim gibi Stap farklı bir kulvarda devam ediyor ancak o kulvarın içinde aynılaşmamaya dikkat etmeli bana kalırsa.

 

Anıl Piyancı – Gözlerim Seni Arıyor

Anıl Piyancı, kalıcı olmamaya yemin etmiş albümü İzmir sonrası Gözlerim Seni Arıyor isimli şarkısıyla geri döndü. Şarkının kapak tasarımı güzel olmuş, onunla başlayalım. Şarkının kendisi için ise özellikle Piyancı’nın 2 kere üst üste aldığı ve artık birçok kişinin duymaktan sıkıldığı kaydı duyduktan sonra çok olumlu yorumlar yapmam zor diye düşünüyorum.

 

Summer Cem & Murda & Yung Felix – OHA

Summer Cem ve Murda’nın yeni şarkısı OHA, sözleri ve klibiyle tam anlamıyla onlardan beklediğim işti. Catchy bir nakarat, 2 ismin de son dönemde yaptığı işlere yakın verse’ler ile yeni bir hit denebilir. Ayrıca şarkının Luciano düetli bir remix versiyonu da bulunuyor.

 

Gökhan Kasıt – Çukur

Kapak tasarımıyla beni büyüleyen bir işe gelelim şimdi. Fufu’nun elinden çıkan bu nefis kapak tasarımına sahip şarkıda ilk kez adını duyduğum Kasıt, kısa ama etkili bir iş çıkartmış ortaya. Oldukça melodik bir nakarat ile güncel sound yakalanırken, Kasıt’ın mumblevari okuyuşu da oldukça hoşuma gitti benim.

 

Kum – Aleyna

Bu hafta dinlediğim en farklı işlerden biri de Kum’un Aleyna isimli şarkısıydı sanırım. Kum’un enteresan müziğini ilk resmi şarkısı Düşmanlarıma’dan beri takip ediyorum. Çok farklı kafalarda işler yapıyor ve genelde de iyi beceriyor bu işi. Yeni şarkısı Aleyna’da da kapak tasarımı, müzik video ve şarkının sonlarına doğru giren kısım ile farklı kafaları yakalamayı başarmış bence yine.

 

Burry Soprano – Sarhoş

Burry Soprano’nun yeni şarkısı Sarhoş, bu hafta dinlediğim en ortalama işlerden olabilir. Tamamen bir yaz şarkısı ancak basit kafiye, artık yavaş yavaş bayan sound ve içimi çok da açmayan kapak tasarımıyla beğenmediğim işlerden oldu diyebilirim. Müzik videoya gelecek olursak; eleştirdiğim kısımların yanında “okey” olduğum tek yanı o olabilir. Sop, klip çekiminden bir fotoğraf paylaşmıştı. Onun gözünden olan görüntüyü bize aktarmak için taktığı kask vs. uğraşmış gibi görünüyor. Takdir etmek lazım o konuda.

 

Lighty & alishot – Birkin!

Segah ve Lighty’nin son dönemdeki uyumuna alihot da eklenmiş ve bence tertemiz bir şarkı çıkmış ortaya. Sound ve flow’lar oldukça modern diyebilirim. Alishot’ın İngilizce’den Türkçe’ye geçtiği kısım da adeta “flow nedir?” bilmeyenler için ders niteliğinde olmuş. “Türkçe’den İngilizce’ye geçse de akış aynı kalıyor.” denilerek flow’un ne olduğu anlatılabilir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Ezhel, Güneş, Motive ve diğerleri: Radyo Boğaziçi'nden ödülle dönen TÜM sanatçılar!

Sonraki İçerik

Eazy-E'nin kızı Ebie Wright: "Bir gün babamın ölümünün ardındaki gerçeği açıklamak istiyorum."

İlgili İçerikler