TikTok ve Instagram Reels’in müzik sektörüne yaptığı akılalmaz müdahale

TikTok ve onun etkisiyle başlayan Instagram Reels’i sevin veya sevmeyin, günümüz müzik sektöründeki etkileri inkar edilemez. Öyle bir güç var ki özellikle TikTok’ta, bir şarkıyı 0’dan milyonlara taşıyıp bir sanatçının kariyerini de hayal edemeyeceği yerlere getirebilir.

Hem yurtdışından hem de ülkemizden verilebilecek bolca örnek var. Çok uzaklara gitmeden Ezhel ve Murda’nın AYA ve Bi Sonraki Hayatımda Gel şarkılarıyla yakaladıkları ivmenin fitilini ateşleyen TikTok olmuştu. Yine yakın zamanda UZI, -bana kalırsa Krvn hariç oldukça başarılı- Kan albümüyle TikTok kullanıcılarının en çok arattığı sanatçılardandı ve yakaladığı sayılar malumunuz. Bir de yakın zamanda enteresan bir Migos – Narcos örneği var bildiğiniz gibi. Hepimizin Instagram Reels’i birkaç hafta önce “şago şago” diye yankılanıyordu. Remix’lerinin de yapılmasıyla rap’le gram alakası olmayan, Migos grubunu tanımayan milyonlar 3 yıl önce yayınlanan Narcos şarkısını dinlemeye başladı. Ben bu örnekle şunu anladım ki; müzik zevki olmayan ve karşılarına ne sunulsa dinleyen affedersiniz ama “koyun sürüsü” diyebileceğimiz bu kitleye her türlü şarkı bir şekilde empoze edilebilir. Şarkı ve albümlerin PR’ı ile ilgilenen bir ajansta çalışıyor olsam yapacağım adımlar çok açık.

Biraz uzun bir giriş yaptıktan sonra anlatmak istediğim konuyu biraz daha daraltarak Lvbel C5’in Babe şarkısına geliyorum. Babe, henüz yayınlanmayan bir şarkı. Bildiğim kadarıyla birkaç hafta içinde yayınlanacak. Ancak henüz 15 saniyelik kısmıyla ben dahil çevremdeki birçok kişinin diline dolanmış durumda. Ben bunu isteyerek yapmadım mesela. Lvbel’ın attığı story’nin orijinalini dahi görmedim ama Instagram’ın keşfet kısmında, Reels sekmesinde gezerken ister istemez karşıma düzenli olarak çıktı ve bir şekilde de beynime kodlandı. Şarkının story’den alınan kesitlerle hazırlanmış halleri bile 400-500 binlere kadar ulaşan dinlenmelere sahip. Bilmiyorum Lvbel bu story’yi atarken bu amaçla mı yaptı ama PR örneği olarak tebrik etmek istiyorum kendisini. Babe isimli şarkısı muhtemelen ilk büyük sıçramasını yaşatacak ona. Yani kendimde, çevremde ve sosyal medyadaki birçok kişide gördüğüm kadarıyla bir şekilde “şarkının muhatapı ile foto çekinmeyeceğini” ezberledi. Şarkı resmen yayınlandığında en az 1 kere dinlerim diye düşünüyorum kendi adıma. Bu kadar çok duyduğum bir kesitin tamamını da merak ederim.

Sosyal medyadan doğru PR’ı yapmak, TikTok ve Reels’te fazla paylaşılmak vs. günümüzde gerçekten çok önemli. Şimdilik bence korkutucu seviyede değil ancak sanatçılar sırf TikTok gibi yerlere düşsün diye düşünerek şarkı yaparsa, işte o zaman müzik piyasası için tehlike çanları çalıyor demektir. CD’lerin altın çağından sonra internetin çıkmasıyla insanlar her türlü eseri ücretsiz indirmesiyle bir dönem çöküş yaşayan müzik piyasası, Spotify’ın devrim niteliğinde atağıyla yeniden ayağa kalkmıştı. TikTok ve türevi app’lerin müziklerle entegre içinde olması da bir benzeri kaos yaratabilir bence ilerde. CD’den internete geçerken bu kaos maddiydi ve bir şekilde giderildi. Bu seferki olası kaos biraz niteliği tehdit eder cinsten, geri dönüş o kadar da kolay olmayabilir.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Rap müziğin önemli merkezlerinden CHICAGO üzerine: Kanye West, drill etkisi ve fazlası

Sonraki İçerik

Logic, oldukça şık bir yol ile müziğe geri döndüğünü duyurdu

İlgili İçerikler