Farklı müzik türlerinden prodüktörlerle çalışan rap sanatçıları

Rap sanatçıları; bazen sound çeşitliliği için, bazen farklı işler vermek için, bazen de yalnızca karşısındaki kişinin müziğini beğendiği için, hip-hop’tan gelmeyen ve asıl olarak farklı müzik türleriyle haşır neşir olan prodüktörlerle çalışabiliyor.

Gerçekten de, bu durumun yaşandığı belirli örneklerde ortaya oldukça enteresan birleşimler ve projeler çıkabiliyor. Bu içeriğimizde, farklı janralardaki prodüktörle bir araya gelen rap sanatçılarını derledik.

A$AP Rocky – Wild for the Night (feat. Skrillex & Birdy Nam Nam) | Produced by Skrillex & Birdy Nam Nam

İçeriği A$AP Rocky’nin ilk stüdyo albümü LONG.LIVE.A$AP’te yer alan bir klasikle başlayalım. Dönemin göze çarpan genç yeteneği Rocky, daha çok dubstep ve EDM ile ün yapan DJ Skrillex ve Fransa çıkışlı DJ ekibi Birdy Nam Nam ile bir araya gelip Wild for the Night isimli şarkıyı yaratmıştı.

BKE & Rakin – Kevgir | Produced by BKE

İçeriğe daha güncel bir örnekle devam ediyoruz. KÖFN grubunun prodüksiyon yükünü üstlenen BKE veya tam adıyla Bilge Kağan Etil ile Rakin isimli underground rap sanatçısının buluştuğu bu parça, elektronik müzik ile rap müziğin bir birleşimi.

UZI – Gecenin İçine Gir (feat. Mavi) | Produced by Cem Adrian

Geldik, belki de bu içeriğin ortaya çıktığı parçaya. UZI, Kan isimli albümünde prodüktör olarak beklendiği gibi ağırlıklı olarak Segah ile çalışmıştı. Mavi düetli Gecenin İçine Gir isimli parçanın katkıda bulunanlar kısmındaysa prodüktör olarak Cem Adrian notu düşülmüştü.

Cem Adrian’ın prodüksiyon yaptığı bilgisi bile birçok insanın radarının dışındayken, UZI ile çalışıp böyle bir beat ortaya çıkarması gerçekten de enteresan ve keyif veren bir hikaye.

Şehinşah – Yaz Yağmurum | Produced by Onur Betin

Kariyeri boyunca aykırı olmayı, yapılmayanı yapmayı kendine bir misyon edinen Şehinşah, bolca eleştiri aldığı Yaz Yağmurum isimli parçasında da ortaya tam anlamıyla bir pop şarkısı çıkarmıştı. Onur Betin’in prodüktörlük koltuğunda bu parça için Şeyho, daha sonra “Eleştiriler hakkında şunu söyleyebilirim: Ben her şeyin en iyisini yapmaya uğraşırım. Pop’un da iyisini yaptığımı düşünüyorum.” demişti.

Tepki & Arem Ozguc & Arman Aydin – Menekşe | Produced by Arem Ozguc & Arman Aydin

Tepki, yıllardır bir lakap olarak kullandığı Şehir Efsanesi’ni yeni albümünün adını olarak koymaya karar verdikten sonra, Türkiye’nin elektronik müzik sektöründe yükselen isimlerinden Arem Ozguc ve Arman Aydin’la beraber albümün başına oturmuş ve ortaya çıkış parçası Menekşe de dahil olmak üzere 10 parçadan oluşan Şehir Efsanesi’ni çıkarmıştı.

KayCyy – THE SUN | Produced by Gesaffelstein

Amerika rap sahnesinin yeni nesil ve deneysel işler denemekten kaçınmayan rap sanatçılarından KayCyy, Fransız DJ Gesaffelstein’la beraber ortak bir EP yayınlamış ve ne kadar geniş yelpazede müzik yapabilen bir sanatçı olduğunu bir kez daha kanıtlamıştı.

Lil Wayne – Mirror (feat. Bruno Mars) | Produced by The Smeezingtons & REO

Lil Wayne, kariyerinin en içe dönük ve en beğenilen parçalarından olan Mirror’da Bruno Mars’ı konuk etmişti. Parçanın prodüktörlüğünü Bruno Mars, Philip Lawrence ve Ari Levine’den oluşan The Smeezingtons grubu ile REO isimli DJ yer almıştı.

Emrah Karaduman & KÖK$VL – Değişmişsin | Produced by Emrah Karaduman

Aleyna Tilki’nin çıkışıyla beraber adını iyiden iyiye duyuran ve pop ile elektronik sound’larla bilinen Emrah Karaduman, Samsun çıkışlı rap sanatçısı KÖK$VL’la beraber Değişmişsin isimli füzyon işe imza atmıştı.

Jaden & Lido – K | Produced by Lido

Will Smith’in oğlu olarak tanınan, daha sonra yaptığı işlerle aktörlük sonrası rap müzikte de kendini kanıtlayan Jaden, alternatif ve deneysel işleri seven bir sanatçı. Jaden, K isimli parçasında rap müzikle başlasa da sonradan elektronik müziğe de yönelen Norveçli DJ Lido’yla çalışmıştı.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Spotify, son 10 yılın en iyi 100 rap şarkısını seçti!

Sonraki İçerik

Drake, Metro Boomin'in ona diss olarak hazırladığı beat'i kullandı!

İlgili İçerikler