İkonik hiphop fotoğraflarının bir araya geldiği kitap, Contact High: A Visual History of Hip-Hop

Tupac Amaru Shakur (1994) © Mike Miller

2016 yılında Vikki Tobak‘ın oluşturduğu bir Instagram hesabı olarak başlayan Contact High: A Visual History of Hip-Hop, daha sonradan 2017 yılında Photoville, Brooklyn’de bir sergiye ve 2018 yılında da bir kitaba dönüşmüştü.

Kitapta hip-hop alakalı 1970’li yıllardan başlayıp günümüze kadar yapılmış çeşitli fotoğraf çekimleri yer alıyor. Sergilerde de aynı fotoğraflar sergilenerek fotoğrafçılar ve sanatçılar bir kez daha onore ediliyor. Aynı zamanda hiphop’ın belirli bir dönemine fotoğraflar eşliğinde ışık tutan kitap, bir bakıma sizi kültürün gelişimine tanık olmaya davet ediyor. The Notorious B.I.G.’nin kafasında taç yer alan ikonik fotoğrafı gibi birçok fotoğrafın kaliteli örneklerini kitaptan önce bulmak neredeyse imkansızdı.

2017 yılında Photoville’de gerçekleştirilen sergiyi saymazsak, kitabın ilk kez büyük bir organizasyon ile sergilenmesi Nisan 2019’da Los Angeles’ta yer alan The Annenberg Space for Photography’de gerçekleştirildi. İkinci sergi 18 Ocak 2020 ile 15 Mayıs 2020 tarihleri arasında New York’ta International Center of Photography’de gerçekleştirilecek şekilde planlanmış, açılışına da başta A$AP Rocky olmak üzere birçok saygın sanatçı katılmıştı. Her türlü etkinlik gibi bu sergi de açılıştan 1 ay sonra COVID-19 önlemleri kapsamında ertelenmek zorunda kaldı. New York’taki serginin yarım kalmasının ardından yeni serginin Abu Dhabi’de yapılması fikri ortaya atıldı. Pandeminin gidişatı nedeniyle bir süre orada da gerçekleştirilemeyen etkinlik, Aralık 2020-Mayıs 2021 tarihleri arasında gerçekleştirebildi.

Contact High: A Visual History of Hip-Hop kitabında ve sergilerinde görebileceğiniz, bazı ikonik hip hop fotoğrafları ve o fotoğrafları çeken fotoğrafçılar:

 

Gucci Mane (Fotoğrafçı: Cam Kirk)

 

The Notorious B.I.G. (Fotoğrafçı: Barron Claiborne)

 

A$AP Rocky (Fotoğrafçı: Phil Knott)

 

Outkast (Fotoğrafçı: Michael Lavine)

Eminem (Fotoğrafçı: Jus Ske Salguero)

 

Nicki Minaj (Fotoğrafçı: Angela Boatright)

 

Kanye West (Fotoğrafçı: Danny Clinch)

 

LL Cool J (Fotoğrafçı: Jayson Keeling)

 

Tyler, The Creator (Fotoğrafçı: Jorge Peniche)

 

 

DMX (Fotoğrafçı: Mike Schreiber)

 

Eazy-E (Fotoğrafçı: Ithaka Darin Pappas)

 

DJ Premier & Q-Tip & Nas & Large Professor (Fotoğrafçı: Lisa Leone)

 

 

JAY-Z (Fotoğrafçı: Danny Hastings)

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

MIGOS'tan mücevherin hip-hop kültüründeki yeriyle alakalı belgesel: ICE COLD

Sonraki İçerik

Başarılı 10 prodüktöre sorduk: "Bu işe yeni başladığımda keşke bana söylenseydi" diyeceğin bir tüyo verir misin?

İlgili İçerikler