MIGOS’tan mücevherin hip-hop kültüründeki yeriyle alakalı belgesel: ICE COLD

Migos, NME dergisi fotoğraf çekimi. © Kenneth Capello

Kolyeler, saatler, bileklikler yani kısacası mücevher, hip-hop kültüründe büyük bir yer sahibi olan ve aynı zamanda eskiden beri de sürekli tartışılan bir kavramdır. Kimisi mücevherin yalnızca gösteriş ve para israfı olduğunu savunurken, kimisi de mücevher takmanın arkasında gösterişten çok daha fazlasının olduğunu söyler.

Hangi tarafa daha yakınsınız bilemiyorum ancak bu içerikte mücevhere oldukça değer veren insanlara kulak veriyoruz. Kısa bir süre önce 4. stüdyo albümleri Culture III’ü yayınlanan Migos grubu üyeleri, tatil yapmayı düşünmüyor gibi. Quavo, Offset ve Takeoff, bu kez bir şarkı veya müzik video ile değil, mücevherin hip-hop ve siyahi kültüründeki yerini anlatan bir belgesel ile karşımızda.

YouTube’dan yayınlanan bu 4 bölümlük belgeselin adı ICE COLD. Belgeselde Migos grubuna French Montana, Lil Yachty, City Girls, Lil Baby, A$AP Ferg, A Boogie Wit Da Hoodie gibi günümüz rapçilerinin yanında De La Soul, Slick Rick, Eric B & Rakim gibi efsaneler de eşlik ediyor. Her bir sanatçı, mücevherin kendisi için ve hip-hop kültürü için anlamını izleyenlere anlatmaya çalışıyor.

Migos grubu üyeleri belgesel ile alakalı Hypebeast‘e verdikleri röportajda da yapımın amacını ve mücevherin önemini anlattı. Quavo, “Kültür için elmasların ve mücevherin anlamını kavramak önemliydi diye düşündük. Bu olay Amerikan rüyasıyla bağlantılı aslında, özellikle de kötü bölgelerden geliyor ve yanlış şeylerden ilham alıyorsanız. Mücevher takıp, başarılardan bahsettiğimizde kendimizi önemli hissediyoruz. Nereden ve nasıl geldiğimizi gösteriyoruz.” şeklinde konuşarak mücevherin onlar için ne anlam ifade ettiğine değindi.

Offset ise daha çok yanlış anlamaları düzeltmeye çalışarak “Mücevherler hakkında para israfı gibi birçok yanlış anlaşılma var. Ama aslında insanların çok konuşmadığı olumlu şeyler de var. Bu yüzden biz de insanların bu kültürün siyahiler ve hip-hop dünyası için ne anlam ifade ettiğini öğrensin istedik.” dedi.

Takeoff ise “Hepinizin mücevher hakkında bilgi sahibi olmasını istiyorum. Hepinizin bunun önemini anlamasını ve asıl arka plandaki anlamını kavramasını istiyorum. Bu olay yıllardır böyle, atalarımız da eskiden altın takıyormuş. Yani hayatımızın ve hip-hop kültürünün büyük bir bölümünü oluşturuyor.” gibi ifadeler kullandı.

Migos ve konuklarının mücevheri anlattığı 4 bölümlük belgesel ICE COLD’un ilk bölümüne aşağıdan, diğer bölümlere de videonun açıklama kısmından ulaşabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

RED BULL DANCE YOUR STYLE finalinden geriye kalanlar

Sonraki İçerik

İkonik hiphop fotoğraflarının bir araya geldiği kitap, Contact High: A Visual History of Hip-Hop

İlgili İçerikler