İsmini tarihi kişiliklerden alan rap sanatçıları

© Barak Keski

Bazı rap sanatçıları, sahne adlarını seçerken tarihte iz bırakmış isimlerden etkilenip isimlerini bu doğrultuda oluşturabiliyor. Yeni içeriğimizde bu sanatçılardan bazılarını derledik.

Yo Gotti & John Gotti

Memphis’in önemli rap sanatçılarından Mario Mims, rap kariyerine Lil Yo adıyla başladı ancak sonradan Yo Gotti adını benimsedi. Buradaki Gotti kelimesi, New York’un en büyük 5 m*fya ailesinden biri olan Gambino’yu 1986-1992 yılları arasında yöneten John Gotti’den geliyor. Yaptıklarından dolayı ona bu isim takılmış.

 

Rick Ross & Ricky Ross

Rick Ross, sahne adını özellikle 80’li yıllarda kurduğu büyük u*uşturucu ağıyla isim yapan, sonradan yazarlığa da adım atan Ricky Donnell Ross’tan alıyor. Rick Ross, hapishanede çalıştığı dönemde mahkumlardan Ricky’nin namını duyuyor ve yaratmak istediği rapçi karakterine bu hikayeyi çok yakıştırıyor.

 

2Pac & II. Túpac Amaru

José Gabriel Condorcanqui veya bilinen adıyla II. Túpac Amaru, Peru tarihinin en büyük kahramanlarından biridir. O da adını son İnka İmparatoru Túpac Amaru’dan almıştır. 2Pac’ın annesi Afeni Shakur, bu ismi oğluna koyarak onun sadece mahallesinin değil dünya kültürünün de önemli bir parçası olduğunu anlamasını istemiştir.

 

Necip Mahfuz & Necib Mahfuz

© Ados

Özellikle Batarya Company denildiği zaman akla gelen isimlerden Necip Mahfuz, sahne adını Mısır doğumlu yazar Necib Mahfuz’dan alıyor. Necib Mahfuz, 1988 yılında aldığı Nobel Edebiyat ödülüyle bu ödülü kazanan ilk Müslüman yazar olmuştu. Mısırlı yazar ise adını kendisini doğurtan Necib Mahfuz Paşa’dan almaktadır.

 

Şam & Şeyh Şamil

© Can Kadakoğlu

Şeyh Şamil, 1797-1871 yılları arasında yaşamış bir liderdir. Kuzey Kafkasya’daki halkların bir süre hem askeri hem de dini önderliğini yapmıştır. Hayatını Kafkasya’nın bağımsızlığına adamıştır. Şam ise bilmeyenler için; kariyerine Şeyh Şamil adıyla başlamıştır. Zaten Şam’ın da bu düşünceye yakın olduğunu söylemlerinden biliyoruz.

 

Sokrat ST & Sokrates

© Ömer Canik

Sokrat ST’nin sahne adındaki ST, gerçek adı olan Samet’in ilk ve son harfinden geliyor. Sokrat kısmıysa Yunan felsefesinin kurucularından olan ünlü filozof Sokrates’ten. Okulda bir öğretmenin tahtaya yazdığı Sokrates sözünden çok etkilenip daha sonra müziğe başladığında da bu sözün sahibi olan Sokrates’in adından esinlenmiş.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

TEPKİ'den yeni albüm geliyor: FULLMETAL

Sonraki İçerik

Travis Scott, Kanye West hakkında: "O olmasaydı, Travis Scott olmazdı!"

İlgili İçerikler