Yarım kalan bir aşk hikayesi: TUPAC ve KIDADA

Birçok otoriteye göre tarihin en iyi rapçisi olarak görülen Tupac Amaru Shakur, öldüğünde Kidada Jones ile nişanlıydı. Çift, birlikte yaşıyor ve evlenmeyi düşünüyordu. Ancak Pac’ın 7 Eylül 1996’da vurulup 13 Eylül 1996’da hayatını kaybetmesiyle ikilinin aşkı da Tupac’ın hayatı gibi yarım kaldı.

Bu içerikte bu aşk hikayesinin derinliklerine iniyor olacağız.

 

Kidada Jones kimdir?

Kidada Jones, ünlü besteci ve müzisyen Quincy Jones ile aktris Peggy Lipton çiftinin kızı. Kendisi moda tasarımcısı, aktris, model ve yazar.

Kidada, babasının yanında Vibe dergisinin moda tasarımcısı olarak çalışmaya başladı. 1995’te Vibe’ın kapağı için Michael Jockson’ı giydirmesiyle dikkatleri üzerine toplamıştı.

Kidada Jones ve Michael Jackson, Vibe dergisinden.

Arkadaşlarıyla birlikte hazırladıkları başarılı bir reklam kampanyasının ardından Tommy Hilfiger, onu işe aldı. Kidada’nın buradaki 8 yıllık çalışması, Snoop Dogg için hazırladığı bir giyim serisini de içeriyordu. Kidada ayrıca bu dönemde Elle, Vogue ve Harper’s Bazaar gibi moda dergilerinde model olarak yer aldı.

Tupac ile ilişkisi

Tupac öldüğünde, Kidada Jones ile nişanlıydı ve birlikte yaşıyorlardı. 7 Eylül 1996’da Tupac vurulduğunda Las Vegas’taki otel odasında Kidada onu bekliyordu. Las Vegas’ta olma nedenleri, Mike Tyson’ın Bruce Seldon ile olan maçını seyretmekti. Pac, MGM Hotel’in lobisinde bir kavgaya karıştı. Bu kavgadan 1 saat sonra kırmızı ışıklarda vurulup hastaneye kaldırıldı. Yaralanmasından 6 gün sonra hayatını kaybettiğinde de Kidada, Tupac ile birlikte hastanedeydi.

Kidada, babasının otobiyografisinde kendine ayrılan bölümde Tupac için “O benim hayatımın aşkıydı. Onunla 4 ay beraber yaşadık ve sonra Las Vegas’ta öldürüldü. Bu başıma gelen en korkunç şeydi.” dedi. Zaten Pac ile ilgili söylediği birçok şeyi de babasının 2000’li yılların başında çıkan “The Autobiography of Quincy Jones” isimli otobiyografisinden biliyoruz.

İlişkinin başlangıcı

Tupac ile Kidada’nın ilişkisi aslında sert bir şekilde başladı. 1993’te Pac, Source dergisine verdiği röportajda Kidada’nın babası hakkında “Onun tek yaptığı s*kini beyaz s*rtüklere sokmak ve rezil çocuklar yapmak” gibi çok çok ağır ithamlarda bulundu.

Sırayla Peggy Lipton, Rashida Jones, Quincy Jones ve Kidada Jones. (2007)

Pac’ın söyledikleri, haliyle Quincy Jones’u ve kızları Kidada ile Rashida’yı kızdırdı. Hatta Rashida, yazdığı bir mektupla, ailesi hakkında söylenenlere sert bir karşılık verdi. Onun yazdığı mektubu da yine Source yayınladı. Babasını, yetenek ve sıkı çalışmayla mütevazı köklerden başarının doruklarına tırmanan bir müzik öncüsü olarak savundu. Pac’a cevap olarak “Onun gibi siyahiler, kendini ifade etme fırsatına sahip olman için yolu açmasaydı hangi cehennemde olurdun? Irkınız için savaştığınızı görmüyorum. Bence onu yok ediyorsunuz ve halkınızın her tarafına yayılıyorsunuz.” dedi.

Sonrasında Tupac ve Kidada bir gece kulübünde denk gelip tanıştılar. Tupac ondan özür dileyip gönlünü almak için uğraştı. Onu ilk başta Rashida sanmıştı ve özür dilemek için yanına gitmişti. Sonrasında ikili birbirine aşık oldu ve çıkmaya başladılar. Baba Quincy Jones, başlarda bu ilişkiden memnun olmadı. Sonrasında Tupac, tatlı dili ve saygısıyla hem Quincy Jones hem de Rashida Jones’un gönlünü aldı ve barışmalarının yanı sıra gayet yakın bir ilişkileri de oldu.

Aslında o sıralar Pac, hâlâ ilk eşi Keisha Morris-Shakur ile evliydi ancak Kidada Jones’a aşık olduğu için onunla çıkmaya devam etti ve Morris’ten boşandı. Morris ile yalnızca bir yıl süren bir evlilikleri olmuştu. Fakat Tupac’ın büyük aşkı olarak her zaman, her kaynakta Kidada Jones geçer. Kidada, resmen Tupac’ı daha iyi biri yapmış ve hayatını düzene sokmuştu. Annesi de Pac’ın Kidada ile çıkmasından ve Kidada’nın onun hayatına olan etkisinden çok memnundu.

Tupac ve 1 yıl evli kaldığı eşi Keisha Morris.

Pac’ın ölümü sırasında yaşananlar

Birkaç ay sonra Las Vegas’taki o kara gece geldi. Kidada, Tupac ile birlikte şehirdeydi. Tupac, Tyson’ın maçından sonra otel odasına gelip Kidada’ya ettiği kavgadan bahsetmiş ve çok kısa bir süreliğine Suge Knight’ın sahip olduğu bir gece kulübüne uğraması gerektiğini söylemişti. Kidada’ya, onu otelde bırakacağını çünkü bir Crip üyesiyle kavga ettiklerinden onu yanında götürmesinin güvenli olmayacağını söylemişti. Kıyafetlerini değiştirip kulübe gitmek üzere çıkarken Kidada, Tupac’a gitmemesi için ısrar etmişti. Hatta bir söylentiye göre, o gece zaten kavga ettiğinden çelik yelekle dışarı çıkmasını istemiş ancak Tupac havanın sıcak olduğunu söyleyerek bunu reddetmişti.

Sonrasında Tupac, kısa bir süre sonra döneceğini söyleyerek otel odasından çıktı. Kidada otel odasında onu bekliyordu. Sonrasında Pac’ın vurulduğu haberini aldı ancak bu, Kidada’ya çok da büyük bir olay gibi gelmedi çünkü Pac daha önce de vurulmuştu. Olayın ciddiyetini hastanede fark etti. Hastaneye geldikten sonra Pac’ın kanlı giysileri ile mücevherlerini teslim aldı ve içeri girdiğinde kendisine Tupac’ın tansiyonunun olmadığı söylendi. Kidada’nın Tupac’a söylediği son sözler, “Seni sevdiğimi biliyor musun? Hepimizin seni sevdiğini biliyorsun değil mi?” oldu. Tupac, kafasını sallayarak bunu onayladı ve Kidada tam oradan uzaklaşırken Pac’ın komaya girdiğini gördü. Kidada, daha sonra dokuz saat boyunca hastanenin otoparkında volta attı ve kendi kendine “Tupac’ın ölemeyeceğini” tekrarladı. Kidada Jones, daha sonra bu yaşananlarla ilgili, “O gece Vegas’a hiç gitmememiz gerektiğini biliyordum. Bu konuda korkunç bir his içindeydim. Bunu zihnimde milyonlarca kez gözden geçirdim. Olmaması gerekiyordu, orada olmamamız gerekiyordu. Olabilecek en kötü şey oldu. Bugüne kadar onu kimin vurduğunu öğrenemedim. Ona veda edemedim. Bu, kimsenin başına gelmemesi gereken bir şey.” diyecekti.

Tupac’ın ölümüyle ilgili kurulan yüzlerce komplo teorisinden biri de, Kidada’nın babası Quincy Jones’un bu işte parmağı olduğuydu ancak kendisi bunu şiddetle reddetti ve yıllar sonra Pac ile ilgili şunları yazdı: “Tupac’ın trajedisi, zamansız vefatının bu ülkedeki birçok genç siyahi erkeği temsil etmesidir.” Ayrıca Quincy Jones, Pac ile ilgili “Tupac Amaru Shakur, 1971-1996” isimli kitabın derlenmesine de ön ayak oldu.

 

Tupac öldüğünde, Kidada ile nişanlıydı. Evlenmeyi ve çocuk sahibi olmayı planlıyorlardı ancak Tupac’ı vuranlar, bu aşkın yarım kalmasına yol açmıştı.

 

Kidada Jones şimdi ne yapıyor?

Kidada Jones, 2003’te Jeffrey Nash ile evlendi ve 2006’da boşandı. 2005’ten bu yana The Walt Disney Company ile çalışmakta. 2017 yılında, genç kızları güçlendirmeyi amaçlayan “School of Awake” isimli kitabını yayınladı.

 

BONUS: Kidada Jones, 1992-1994 yılları arasında LL Cool J ile çıktı. LL Cool J, I Make My Own Rules isimli otobiyografisinde Kidada ile ilişkisini, onun ruhani inançları sebebiyle bitirdiğini söylemişti.

BONUS 2: Pac öldüğünde 22 yaşında olan Kidada, koluna onun dövmesi yaptırdı ancak yıllar sonra bu dövmeyi çiçekle kaplattı. Dövmenin üstünü neden kaplattığı bilinmiyor.

Total
0
Shares
1 Yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

JEFE'nin debut albümü P.A.$$$.A'nın TRACKLIST'i belli oldu!

Sonraki İçerik

KANYE WEST prodüksiyonda neden bu kadar iyi?

İlgili İçerikler