Kaç gündür albüm yayınlamıyorlar: Ceza, Ezhel, Da Poet, Contra ve diğerleri!

Türkçe Rap’in -en azından bana göre- en büyük sıkıntılardan biri her zaman üretim olmuştur. Eskiden bunun için oldukça kabul edilebilir bahaneler var iken, konunun aslında imkansızlıktan olmadığını geldiğimiz şu durumda rahatlıkla görebiliyoruz.

Amerika veya Almanya ile kıyaslandığında sanatçılarımızın üretim konusunda büyük eksikleri var. Bunu yer yer piyasanın içinden isimler de söylediği için rahatlıkla dile getiriyorum. Zaman zaman bu konuda sert şekilde özeleştiri yapan rapçilere dahi rastlayabiliyoruz. 12 Nisan 2021 tarihinde yayınladığımız bu içerik ile uzun süredir herhangi bir solo stüdyo albümü yayınlanmamış rap sanatçılarına değineceğiz. Değinmişken de son yayınladıkları albüm hakkında 1-2 yorum yaparız. Haydi başlayalım!

 

Ceza – 2148 gün

Kariyerinin iyiden iyiye olgunluk dönemini geçirdiği bu dönemlerde Ceza, dinleyenlerini en çok bekleten rapçilerin başında geliyor. Son olarak 2015 yılında Suspus albümünü yayınlayan üstad, o günden bu yana yalnızca 3 single yayınladı ve birkaç projede de konuk sanatçı olarak yer aldı. Ceza son olarak Sansar Salvo, Eko Fresh ve Da Poet düetlerinin de yer alacağı yeni bir EP hazırlığında olduğunu söyledi. Yani albüm bekleyenlerin biraz daha beklemesi gerekecek.

 

Karaçalı – 4835 gün

Listemizde en büyük gün sayıya sahip isim Karaçalı. Saian ile 2009 yılında çıkardıkları Battle Royal bir ortak albüm ve kendisinin 2010 yılında yayınladığı Blow Up 9.69 da bir EP olduğundan Karaçalı’nın son albümü 2008 yılındaki Şimdi Git Zombi oluyor. O yıllarda gerçekten çok ayrı bir seviyede olan ve kendisine Sefalet Records ile kemik bir dinleyici edinen Keysi, sonradan rap’i bırakıp başka işlere yönelmek zorunda kalmıştı. Son olarak Boss Lig 3 projesine konuk olan Karaçalı, kısa bir süre önce de Instagram hesabından müziğe geri döneceğini açıklamıştı.

 

Contra – 2133

Contra da yine listemizde fazla güne sahip olan isimlerden ancak biraz yanıltıcı olduğunu söylemem lazım çünkü aslında son dönemde epey üretken bir isim. Albüm yayınlamama sebebi ise büyük ihtimalle piyasanın ve dinleme alışkanlıklarının geldiği hal. 2018 yılında Anıl Piyancı ile yayınladıkları YERDEN YÜKSEK albümü ortak bir albüm olduğundan, “Contra’nın son solo stüdyo albümü” şeklinde yapılacak Google aratması bizleri 2015 yılındaki Hitz En Şitz albümüne götürüyor. Contra’nın bir albüm planı var mı yakın zamanda bilemiyoruz çünkü kendisi kariyer planlaması konusunda tam bir kapalı kutu.

 

Beta – 1858 gün

Bu liste yapılıyorsa en büyük nedenlerinden biri de Beta’dır. Son olarak 2016 yılında en iyi şarkılarını dijital ortama taşımak için Best of Beta albümünü yayınlayan Beta, o günden bu yana yeni işler yayınlaması için yapılan tüm isteklere rağmen yalnızca Otuz isimli şarkısını yayınladı. Epidemik’in videolarında yeni işler çıkaracağını söylüyor ama konu Beta olduğu zaman ciddi olup olmadığını anlamak biraz zor bildiğiniz gibi.

 

Ezhel – 1418 gün

Ezhel’i dinlemeyi seven birçok kişi Müptezhel benzeri bir albüm beklerken, Türkçe Rap tarihinin en önemli albümlerinden biri haline gelmiş Müptezhel’in üzerinden de 1418 gün geçmiş durumda. Ezhel’in daha sonra yayınlanan Lights Out ve Made In Turkey albümleri ortak albüm olduğundan, bu sene içerisinde yayınlanacak Bedel albümü öncesi Ezhel’in son solo albümü Müptezhel oluyor.

 

Sagopa Kajmer – 2835 gün

Sagopa Kajmer de aslında son dönemde single ve şarkılara konuk olma anlamında üretken olsa da iş albüme gelince biraz cepten yiyen bir isim. Cepten yeme terimini kullanıyorum çünkü hem bugüne kadar birçok albüm sunmuş hem de son birkaç yılda eski şarkılarını toparladığı albümler yayınlamakta. 2021 yılında yayınlanan Tek ve 2017 yılında yayınlanan Ahmak Islatan albümlerini saymıyoruz kriterlerimize uymadığı için. Böylece Sagopa’nın son albümü 2013 yılındaki Kalp Hastası oluyor.

 

Maestro – 1331 gün

Maestro her ne kadar solo olarak single’lar ve bünyesinde olduğu grup İstanbul Trip olarak da albüm ve single’larla dinleyenlerinin karşısına çıksa da solo albüm yayınlayamalı epey süre geçti. Maes son olarak 2016 yılında Bataklık isimli albümünü yayınlamıştı. O da bu sene içerisinde içerisinde bolca şarkı yer alacak bir albüm ile döneceğini belirtmişti.

 

Sansar Salvo – 1515 gün

Sansar Salvo, son albümü Şimdi Sans’ı 2017 başında yayınlamış ve pek de olumlu eleştiri almamıştı. Albüme konuk olarak aldığı isimler, yaptığı farklı denemeler değişime çok da hazır olmayan dinleyici kitlesi tarafından sertçe eleştirilmişti. Arada geçen 4 yıl ve son dönemde yayınlanan şarkılara baktığım zaman eski ve istenilen haline o albümden daha yakın bir Sansar görüyorum. Oldukça zayıf geçen 1 sene ve Khontkar tartışmasından sonra son dönemde ona yakışan işler çıkarıyor. Bu sene içinde bir albüm gelir mi bilemeyiz tabii ki.

 

Ayben – 1235 gün

Ayben son albümü Başkan’ı yayınladığından beri aradan yalnızca 1235 gün geçmedi. Bu arada Türkçe Rap ve Türkçe Rap’in en büyük eksiklerinden femcee piyasayı çağ atladı. Yıllarca “kadın MC” bayrağını neredeyse tek başına taşıyan Ayben’in artık bu konuda birçok ortağı bulunuyor. Üretim konusunda Özçalkan ailesinin bir diğer ferdi Ceza’ya benzeyen ve oldukça nadir iş çıkaran Ayben’in önümüzdeki günlerde, yıllarda neler yapacağı gerçekten merak konusu.

 

Da Poet – 3638 gün

Da Poet de aslında hem prodüktör olarak hem de 90 BPM ile MC olarak yıllar içinde birçok iş yaptı. Ancak artık solo olarak mikrofonun başına geçip bir albüm yayınlama vakti gelmişti. Son olarak 2011 yılında Poetika’yı yayınlayan DP, 10 yıl sonra Nisan ayı içerisinde bir albüm yayınlayacağını duyurdu. Hangileri albümde yer alır henüz kesin değil ancak Şam, Allame, Baneva gibi isimlerle şarkı kaydettiklerini de söyledi. Büyük bir heyecanla bekliyorum ben DP’nin dönüşünü!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

OYUNCULUK kariyeri de en az RAPÇİLİĞİ kadar başarılı olan 10 isim!

Sonraki İçerik

YENİ ÇIKANLAR: 16 Nisan 2021 | YSL Records, Allame, Conway the MACHINE, Xir ve çok daha fazlası!

İlgili İçerikler