YENİ ÇIKANLAR: 16 Nisan 2021 | YSL Records, Allame, Conway the MACHINE, Xir ve çok daha fazlası!

Türkiye piyasasının Allame’nin maxi single’ı 87 dışında epey zayıf geçtiği haftada Amerika’da Young Thug’ın önderliğinde Young Stoner Life Records, uzun süredir beklenen yeni albümü Slime Language 2’yi yayınladı. Bunun dışında da underground’un yükselen isimlerden Conway the Machine yeni albümü La Maquina’yı yayınladı.

Her hafta olduğu gibi kendi düşüncelerim ekseninde yorumlayacağım projeleri.

 

Young Stoner Life Records – Slime Language 2

Bu şekilde hazırlanan toplama albümleri bir bütün olarak ele almak her zaman zor olmuştur. Çok farklı ses, çok farklı kafalar bir araya geldiğinden genellikle albümün tamamından memnun kalmak pek mümkün değil. Zaten yapılış amaçları da o değil. Piyasada belli bir isim yapmış isimlerle şirketin noname sanatçılarını eşleştirip onların adını duyurma amacıyla yapılan Slime Language 2, ilk yarısıyla beni epey hoşnut ederken geri kalan yarısında dakika saydırdı açıkçası. Albümden en beğendiğim şarkılar da arka arkaya gelmiş. Ski, Diamonds Dancing ve Solid benim favorilerim oldu. Özellikle Solid şarkısındaki altyapı, Gunna ile Drake’in uyumu gerçekten epey üst düzey.

 

Allame – 87 EPISODE 1

Allame son yayınladığı işlerinde bir tık fark yaratmamaya başladı sanki. Her yayınladığı şarkı belli bir seviyenin üzerinde ve keyifle dinleniyor ancak tekrara düşmeye başladı bence. Benim en beğendiğim şarkı Kezzo düetli Fırtına oldu bu projeden. Kezzo ile uyumlarını başarılı buldum baya, Allame de tertemiz nakarat yazmış. Verse’ündeki flow keza çok başarılı.

 

Conway the Machine – La Maquina

Conway the Machine ve albümü hakkında da Allame ile paralel düşünceler besliyorum. Griselda tayfasından favorim diyemem zaten Conway için. Benny the Butcher kesinlikle daha iyi ama neyse konumuz o değil. Albüm başarılı ama çok daha iyisi olurmuş bence. Favorilerim ise Murda Beatz altyapılı KD, JID ile Ludacris’in eşlik ettiği Scatter Brain ve Griselda tayfasının buluştuğu S.E. Gang.

 

Xir – Meteor

Xir, hazırlamakta olduğu albümü M.A.R.S’tan önceki ilk teklisi METEOR ile albüm sürecini başlattı. Kapak tasarımı, animasyon videosu vs. vizyon olarak başarılı bulduğum proje Xir’in alışılagelen sound’undan farklı aslında. Ancak son birkaç şarkısıyla da Xir farkı şeyler deneyeceğini belli etmişti. Şarkının içeriğine çok yükseldiğimi söyleyemem ancak fena da değil. Albüm yolunda bir başlangıç olarak fena değil denebilir.

 

İmpala – Saldır

İmpala albüm hazırlığına geçip bir süre ara verdiğini açıkladı. Her hafta klibiyle beraber şarkı yayınladığı epey yoğun bir sürecin ardından onun hakkında konuşmak istedim biraz. İmpala epey süredir “yeraltı” olarak tabir edebileceğimiz bir tavırla ilerliyor. Takdir etmek istiyorum kendisini çünkü hayallerine ulaşmak için son terine kadar mücadele veren bir adamın yolculuğunu izliyoruz son 2-3 aydır. Bu kadar seri üretim yapıp da hepsinde belirli bir seviyeyi tutturmak herkesin yapabileceği bir iş değil. Saldır isimli şarkısına gelirsek; son dönemdeki en iyi şarkısı diyemem ancak mikrofon başında hissettiği agresiflik ve hırs kesinlikle geçiyor dinleyenlere. Yer yer yaptığı alçalıp yükselmeler de dinleyişe keyif katan detaylardan.

 

iann dior – Still Here

iann dior, emo rap alanında başarılı bulduğum isimlerden. Zaten 24kGoldn’ın Mood şarkısıyla ulaştıkları yer inanılmaz bir seviyeydi 2019 yılında. Bu iki şarkıda da konforlu olduğu alandan pek çıkmamış. Özellikle Trippie Redd düetli “shots in the dark” bakılmaya değer.

 

Kamufle & Eko Fresh – Ecdadına Dinlet

Kamufle ve Eko Fresh’in yeni şarkısı Ecdadına Dinlet, Kamufle’yi bir kez daha takdir ettiğim bir şarkı oldu. Piyasa şöyle, piyasa böyle demeden kendi kafasındaki müziği yapmaya devam ediyor. Çok saygı duyduğum isimlerden. Eko Fresh verse’ü yine maalesef çok başarılı değil. UZI’nin albümündeki Mahalle şarkısına kıyasla idare eder ancak Eko Fresh kendi de söylediği gibi Almanca’da çok daha elle tutulur işler çıkarıyor. Şarkının nakaratı epey başarılı bence, kafasını tutamıyor insan dinlerken. Kapağa da değinmem lazım son olarak. 2 sanatçının fotoğrafı ve eski ruhu vermesi adına duvar yazıları olsun diye düşünülmüş herhalde ancak baya başarısız bence, hiç beğenmedim.

 

$uicideboy$ – NEW PROFILE PIC

$uicideboy$, bu yıl yayınlayacakları The New Normal albümünden ilk şarkı NEW PROFILE PIC’i bu harika kapakla yayınladı. Müzikleri herkese göre değil ancak ben birçok şarkılarını oldukça beğenerek dinliyorum. NEW PROFILE PIC için de benzer düşünceler içindeyim, albüm için içimi kıpırtadan bir şarkı oldu.

 

Ateş – Bereket

Ateş, önünü çok açık gördüğüm birisi. Yaptığı müziğin Türkiye’de o kadar da karşılığı yok şu anlık ancak pop müziğin belli isimler dışında doygunluğa ulaşması, insanların rap müziğin melodikleşmesi nedeniyle farklı kafalara alışması nedeniyle Ateş’in yaptığı müzik birkaç yıl sonra pastadan epey pay alacak bence. Nushadow’un prodüktörlüğündeki Bereket şarkısı çok keyifli olmuş. Bir süredir Nushadow ve Tanerman ile kayıtlar alıyorlardı, yayınlama sürecine geçtiler gibi görünüyor. Bekliyoruz devamını.

 

Ufo361 & Data Luv – ANGEKOMMEN

Ufo361, 30 Nisan’da yayınlayacağı Stay High albümü öncesi single’lar yayınlamaya devam ediyor. Alıştığımız Ufo taktiği, albümün yarısını yayınladı yine neredeyse. Data Luv’un da çok küçük bir kısımda kendisine eşlik ettiği şarkıda Ufo, son dönem yaptığı işlerden farklı bir şeyler denemiş. Bunun da nedeni altyapı bence. Altyapı vokale daha fazla imkan verecek şekilde hazırlanmış, iyi de olmuş bana kalırsa. Çok da beklentimin olmadığı albümü bekleyelim bakalım.

 

Khontkar – Tek Tabanca

Khontkar, daha önce NFT olarak sunduğu yeni şarkısı Tek Tabanca’yı dijital platformlardan da paylaştı. Nakaratını hiç sevmediğim şarkının altyapısı da bir o kadar iyi bence. Khontkar’ın 2016-2017 yıllarına götürdü beni altyapı ve verse’ler.

 

Critical & UZI – Milyoner

Bir süredir işlerini büyük bir iştahla dinlediğim ve albümünü de merak içinde beklediğim Critical ile Kan albümüyle sadece rap piyasasının değil tüm Türkiye’nin radarını üzerine çeken UZI’nin yeni şarkısı Milyoner, bu hafta epey beğendiğim işlerdendi. Critical’ın vokalini kullanma şekli çok başarılı ve farklı bir yere koyuyor bu da onu. UZI biraz sıradan kalmış albümüne kıyasla ancak çok da sırıtmış diyemem. Altyapıda da GOKO! olunca genel anlamda başarılı bir iş çıkmış ortaya.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Kaç gündür albüm yayınlamıyorlar: Ceza, Ezhel, Da Poet, Contra ve diğerleri!

Sonraki İçerik

ROLLING LOUD 2021'in TAM KADROSU belli oldu!

İlgili İçerikler