Meek Mill ve Drake arasında 2015 yılında yaşanan tartışmanın TÜM detayları!

Meek Mill ve Drake, 2015 ile 2018 yılları arasında son dönemlerin en çok konuşulan tartışmasının aktörleriydi. Olaylar, 29 Haziran 2015’te Meek Mill’in 2. stüdyo albümü Dreams Worth More Than Money‘nin yayınlanmasıyla başlamıştı.

Albümde yer alan R.I.C.O. şarkısı, Drake ve Meek Mill’in Amen şarkısından sonraki 2. düetiydi. Çıkış parçalarından biri olarak seçilen R.I.C.O., Drake’in şöhreti yardımıyla tahmin edildiği üzere albümün en çok dinlenen şarkılarından olmuştu. Her şey güllük gülistanlık giderken Meek Mill’in attığı tweet ortalığı karıştırmıştı.

Albümün yayınlanmasından neredeyse 1 ay sonra Meek Mill, Drake’in R.I.C.O. şarkısındaki verse’ünde ghostwriter kullandığını iddia etmiş ve bu nedenle de albümünün reklamını yapmadığını söylemişti. Gerçekten de Drake, albüm hakkında herhangi bir paylaşım yapmamıştı.

“Stop comparing drake to me too…. He don’t write his own raps! That’s why he ain’t tweet my album because we found out!” (“Beni Drake ile kıyaslamayı bırakın…. O kendi sözlerini yazmıyor! Bu yüzden albümümü paylaşmadı çünkü bunu yaptığını fark ettik!”)

“He ain’t even write that verse on my album and if I woulda knew I woulda took it off my album….. I don’t trick my fans! Lol”  (“Benim albümümdeki verse’ü bile yazmadı ve bunu bilseydim o verse’ü albümden çıkarırdım….. Ben hayranlarımı kandırmam”)

Meek Mill’in bu ağır iddiaları o dönem haliyle Twitter’ı yıktı geçti. Hayranlarla beraber, rap dünyasından birçok isim de hem bu olayla hem de genel ghostwriter’lık kavramı hakkında yorumlar yaptı. 2015 XXL Freshman Class’ta da yer alan rapçilerden OG Maco, Drake’in ghostwriter kullandığı iddiasını doğrulayan bir tweet atarak ghostwriter’lardan biri olarak Quentin Miller‘ı işaret etti. Özellikle Drake’in o yıl yayınlanan If You’re Reading This It’s Too Late isimli mixtape’inde yer alan birkaç şarkıyı yazdığını söyledi. Drake’in prodüktörü Noah ’40’ Shebib ise Quentin Miller’ın zaten credit olarak şarkılarda yer aldığını ve ghostwriter olsa orada adının bulunmayacağını savundu.

 

Dissler

Çeşitli kişiler olay hakkında konuşurken Drake’ten herhangi bir cevap yoktu. Meek Mill, iddiaları başlattığı günün akşamında o dönemki sevgilisi Nicki Minaj’ın The Pinkprint albümünün turnesinde yer alan bir konsere konuk oldu ve sahnede Drake’e sataşmaya devam etti. Drake ile “Ben sadece bir hayran olarak üzüldüm. Drake’e selam olsun. Bırakın da o, iyi olduğu alanlarda iyi olmaya devam etsin.” şeklinde dalga geçen Meek Mill, artık bardağı taşırmıştı.

Drake, 3 gün sonra 25 Temmuz’da Apple Music’te kendi label’ı OVO’nun radyo programı devam ederken Meek Mill için yazdığı Charged Up isimli diss şarkısını yayınladı. Diss’te 3 gün sessiz kalmasının sebebini katıldığı hayır kurumu etkinliklerine bağlayan Drake, Meek Mill’i genel anlamda kazandığı paralar ve elde ettiği başarılar ile vurdu. Meek Mill’in cevabını beklemeyen Drake, 4 gün sonra 29 Temmuz’da Back to Back isimli 2. bir diss yayınladı. Bu diss ile birçok kişi Drake’i kazanmış kabul ederken, Meek Mill sonunda 30 Temmuz’da Wanna Know isimli parça ile cevap verdi.

Parçada Meek Mill, Drake’e ghostwriter kullandığı iddialarını yineleyerek yüklendi. Quentin Miller’ın ses kaydını kullanarak, OG Maco’nun dillendirdiği iddianın üzerine gitti. Drake’in Meek’i başarılar ile vurmasına cevap olarak, Meek de “Tüm duyduğum platinum şu, platinum bu. Ben de platinum bir hatunun üzerindeyim.” diyerek Drake’i eski arkadaşı Nicki Minaj ile sevgili olmak üzerinden yaralamak istedi. Nicki Minaj da o dönem elbette sevgilisi Meek Mill’in tarafında yer almış ve Drake’in kendi sözlerini yazmayı bırakın, yazılan kelimeleri dahi doğru telaffuz edemediğini söylemişti.

Daha sonra sular biraz durulsa da 2 rapçi kendi projelerinde birbirlerine laf çarpmaktan çekinmedi. Drake, Future ile ortak yayınladığı What a Time To Be Alive isimli mixtape’te Meek Mill’in adını geçirirken, Meek Mill de 4/4 EP isimli projesinde Drake’ten bahsetti.

 

Barışma

Meek Mill, Kasım 2017’de şartlı tahliyesini bozduğu gerekçesiyle hapse girdi. Sosyal medyada başlatılan #FreeMeekMill kampanyasına katılanlar arasında Drake de vardı. 5 ay içeride yatan Meek, Nisan 2018’de dışarı çıkarken Drake ile aralarında ne geçeceği merak konusuydu. Eylül 2018’de Drake, Migos’la beraber turnedeydi. Boston’daki konserde Drake, sürpriz şekilde Meek Mill’i sahneye çıkardı ve ikili önce sarılıp sonra da birlikte performans sergiledi. Drake, konser sonrası Instagram hesabından yaptığı paylaşımda şu cümleleri kullandı: “Bu olay, gerçekten bu gece zihnimi rahatlattı. İyileşmek ve ilerlemek, kariyerimin en heyecan verici ve tatmin edici anlarından birini yarattı. Meek, evde olduğun ve ortak bir nokta bulabildiğimiz için mutluyum.”

İkili daha sonra Meek Mill’in 4. stüdyo albümü Championships’in çıkış parçası Going Bad için bir araya gelmişti. Şarkı o dönem tam anlamıyla bir hit olmuştu.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

MOB Entertainment dosyası: Oluşumun temelleri, başarıları & başarısızlıkları, geçirdiği 4 yılın özeti

Sonraki İçerik

TRAVIS SCOTT ve MEEK MILL, Bağımsızlık Günü partisinde kavga etti!

İlgili İçerikler