PANDA şarkısının ardından DESIIGNER ne yaşadı da kariyeri tepetaklak oldu?

2016 yılındaki Desiigner rüzgarını hatırlarsınız. Adını ilk kez duyduğumuz ve sesi Future’a benzeyen bu genç Panda isimli single’ı ile o dönem hepimizin evine, arabasına girmişti. Rap ile alakası olmayan insanları dahi çeşitli remix’ler ile kendisine bağlayan ve dans ettiren bir havası vardı. Bugün dönüp baktığımızda şarkının Spotify’da 945 milyon, YouTube’da audio ve müzik video olmak üzere toplamda 1 milyarın üzerinde bir dinlenmesi bulunuyor.

Bir de Desiigner’ın 2020 yılına göz atalım. Spotify’da aylık dinlenmesi 5.2 milyon. Yani profilinde 1 milyara yakın dinlenen bir şarkı bulunan bir sanatçı için bu sayı oldukça az. 2020’de yayınladığı işlere bakalım bir de: Django (222 bin), Molly (1.4 milyon), I’m F.R.E.A.K. (868 bin), Soup (342 bin), In My Ways (446 bin), Hate Me Now (2.4 milyon), Survivor (2.1 milyon) ve Diva (5.2 milyon). Kariyerine Kanye West’in şirketi GOOD Music’te Panda gibi milyarlara kadar giden bir single ile başlayan Desiigner, ne oldu da hâle geldi? Gelin bu soruya beraber cevap verelim.

Desiigner, Panda sonrası hız kesmeden aynı yıl içinde GOOD Music’ten Timmy Turner isimli bir şarkı çıkardı. O şarkı da Panda’nın ivmesiyle gayet iyi gitti. Aynı yıl içinde Kanye West’in The Life Of Pablo albümündeki Pt. 2 şarkısında Desiigner’ın Panda şarkısı, sample olarak kullanıldı. Bu zekice yapılan ticari hamle, tabii ki Desiigner’ın ününü farklı tabanlara da yaymıştı. Kanye West, Desiigner’ı parlatmakta kararlıydı. Champions isimli yıldızlar geçidi şarkısında 2 Chainz, Big Sean, Gucci Mane, Quavo, Travis Scott ve Yo Gotti ile beraber ona da yer verdi. Bu arada 2016 yılında Desiigner’ın GOOD Music’ten New English isimli bir mixtape de yayınladığını ekleyeyim.

2017 yılını 5 single ile geçen Desiigner, 2018 yılına geldiğimizde artık debut albümünü yayınlamak istediğini ama şirketle sıkıntılar yaşadığından bahsetti. 2018 yılında GOOD Music’ten 2 single ve L.O.D. isimli EP’sini yayınlayan Desiigner, daha sonra artık köprüleri yaktı.

Kanye West & Desiigner

Kanye West’i ve GOOD Music’i sosyal medya üzerinden suçlayan Desiigner, oyundaki en zeki isimle anlaştığını ama ona göre artık onun en büyük deli olduğunu söyledi. Sürekli olarak sosyal medya hesaplarından GOOD Music’e saldıran ve şirketinin onun için hiçbir şey yapmadığından bahseden Desiigner, en sonunda da inanılmaz düetlere sahip olan debut albümünü “FUCK G.O.O.D.” ismiyle kendi elinden sızdırdı.

Tabii ki bu olayın sonu Desiigner’ın GOOD Music ile olan sözleşmesinin feshine ve sanatçının artık kendi işlerini kendi ele aldığı bir senaryoya gitti. Ancak aradan 1.5 yıl geçmesine rağmen, işler Desiigner için pek de parlak ilerlemiyor. Kanye West gibi biri ve GOOD Music/Def Jam Recordings ile takışmanın bedelini ödüyor gibi görünüyor Desiigner. Serbest şekilde şarkılar yayınlasa da piyasanın dışında ve medyanın da artık ilgilenmediği bir isim konumunda. Kariyerine yeniden başlamış gibi yani anlayacağınız.

Daha önce sızdırdığı debut albümünün hakları GOOD Music’te olduğu için büyük ihtimalle hiçbir zaman legal şekilde o albüme ulaşamayacağız. Arkada tam olarak neler döndüğünü kimse bilmiyor/bilemez ama Desiigner’a genel resimde büyük bir haksızlık yapılmış gibi duruyor. Ben Desiigner’ın işlerini radarımda bulundurmaya devam edeceğim, size de tavsiye ederim. Gerçekten arada temiz parçalar çıkartıyor, mesela Diva isimli 2020’de yayınladığı teklisini şiddetle öneririm. Zaten ‘Rapertuar, Ne Dinliyor?’ isimli listemiz oluşurken o şarkının başta olması ve Desiigner’ın da kapak olması konusunda çeşitli baskılarım olmuş olabilir 🙂

 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri’nden RAP dünyasına 7 ödül birden!

Sonraki İçerik

ATEŞ ile RÖPORTAJ! Kimdir, Tanerman & Nushadow ilişkisi, Türkiye'deki R&B kültürü hakkında ne düşünüyor?

İlgili İçerikler