ATEŞ ile RÖPORTAJ! Kimdir, Tanerman & Nushadow ilişkisi, Türkiye’deki R&B kültürü hakkında ne düşünüyor?

Türkiye’de henüz yeni yeni gelişen ve kendine dinleyici kitlesi edinen R&B/Trapsoul ve Dancehall türlerinde müzik icra eden ve bunu yaptığı kalite ile bir süredir radarımızda olan Ateş ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportaj olarak 2021 yılını onunla açıyoruz. Keyifli okumalar!

 

Rapertuar: Öncelikle hayatından memnun musun?

Ateş: Her şey şu anlık iyi gidiyor. Corona muhabbeti biraz uzadı ama onun dışında iyi hissediyorum. Kendi kendime kalmak fena bir his değilmiş.

Ateş kimdir? Ateş müzisyen kimliğinin dışında kimdir, neler yapar?

Müzik dışında sanırım fotoğraf çekme merakım ikinci sırada diyebilirim. Tabii doğal olarak fotoğraf çekmek istediğimde de güzel mekanlar aramaya başlıyorum. Gezmeyi ve keşfetmeyi seviyorum.

“Türkiye’den Seda Erciyes, Emir Taha, Mert Demir gibi isimlerin işlerini seviyorum. Her zaman her işin daha iyisi olur ama bizde R&B tarzında sık işlere rastlamıyoruz. Belki de Ezhel bu konuda biraz bize yardımcı oldu bilmiyorum.”

İcra ettiğin müziği tanımlayabilir misin bizim için?

R&B/Trapsoul tarzında yapıyorum fakat yeni çıkacak işlerimde istenilen R&B/Trapsoul hissiyatını daha çok göstericekmişim gibi geliyor. Çıkardığım 4 parçanın iki tanesi zaten Dancehall tarzındaydı. Bu yüzden yeni şarkıların tepkisini merak ediyorum.

Sahne adın, gerçek adın ile aynı. Bu isim ile öne çıkmanın zor olacağını düşündün mü seçerken?

Yani Google’da veya çoğu platformda Ateş yazınca ilk ne çıktığını tahmin edebiliyoruz. Fakat Ateş adından çok fazla tanıdığım olmadığı için bir sorun olacağını düşünmedim.Henüz resmi olarak yayınlanmış 4 şarkın bulunuyor. Son dönemde de daha önce Gözlerim Kırmızı şarkısında çalıştığınız Tanerman ile ve Nushadow ile sık sık berabersiniz. 2021 yılında Ateş’ten neler beklemeliyiz?

Tanerman ve Nushadow ikilisi sadece beat konusunda değil söz, melodi konusunda da güçlüler. Gidişatı iyi takip edip, eh işlere karşı geliyorlar. Eğer kendi içlerine de sinmeyen bir şey varsa onu net bir şekilde dile getiriyorlar ki belki de söz yazma becerimi onlar sayesinde durmadan geliştirdim. Ayrıca son 1 yıl içerisinde en yakın hissettiğim ve en sık görüştüğüm dostlarım oldular.

“Gözlerim Kırmızı en içten yazdığımdı. Çünkü en gerçek oydu.”

Türkiye’de R&B kültürü yavaş yavaş yükseliyor ancak hâlâ yavaş rap şarkılarını R&B zannedenlerin sayısı azımsanmayacak seviyede. Senin Türkiye’deki R&B kültürü hakkında düşüncelerin nelerdir?

Türkiye’den Seda Erciyes, Emir Taha, Mert Demir gibi isimlerin işlerini seviyorum. Her zaman her işin daha iyisi olur ama bizde R&B tarzında sık işlere rastlamıyoruz. Belki de Ezhel bu konuda biraz bize yardımcı oldu bilmiyorum. Summer Walker, Ty Dolla, Pharrell, Jhene Aiko gibi takip ettiğim isimlerin, şarkıları yaparken çalıştığı ekipler o kadar güçlü ki; sonucu güzel olan işler çıkıyor. Fakat bizim ülkemizde collab (ortak çalışma) anlayışı aşırı yaygın değil. Bir söz yazarı veya bir beatmaker tek başına çalışmaya daha alışık gibi. Belki de toplu bir çalışma, kulağa alışagelmiş müziği bizden unutturur.

Biraz daha müzikten çok kişisel bir soru soralım. Yayınladığın şarkıların yazıldığı bir “O” var mı, yoksa hayali bir kadın için mi?

Dürüst olmak gerekirse benim uzun ilişkim hiç olmadı hatta en uzun 3 ay sürdü. Fakat aşırı yoğun duygu beslemem için uzun bir ilişki yaşamama da gerek yok. Bazen anlık oluşan duygularımı hemen söze döküyorum. Bazen de abartarak anlatıyorum. Gözlerim Kırmızı birine yazılmış bir şarkıydı fakat Geri Gel hayali bir olayı anlatıyor.

4 şarkın arasında en sevdiğin veya en içten yazdığın hangisi?

Gözlerim Kırmızı en içten yazdığımdı. Çünkü en gerçek oydu. Geri Gel’in klip çekimi bitmişti ve eve gitmiştim. Karanlıkta öyle piyanoda takılırken kulağıma güzel gelen bir akor dizilimi buldum. Sonra telefonumdan ses kaydı aldım ve mırıldandım. Heralde 30 dk içinde yazdım zaten o an duygu patlaması yaşıyordum iyi denk geldi.Küçük yaştan beri piyano çalmayı bildiğini biliyoruz. Piyano dışında çalabildiğin ya da çalmak istediğin müzik aletleri var mı?

Kontrbas eğitimi almıştım çok iyi değilim. Şimdi gitara başlıyorum belki söz yazarken daha farklı ilham verir. Hep piyanoyla yazmaktan sıkıldım 😀

Albüm için henüz erken olduğunu farkındayız ama bir maxi single/EP gibi tekli dışı projeler yayınlamayı düşünüyor musun önümüzdeki sene?

Nushadow ile kısa sürede yeni şarkılar ürettik çoğu da birbirinden alakasız enerjide. Hem de liseden beri arkadaşım Cenker (gcode) ile de yaptığımız işler var. Sırasını hiç bilmiyorum ama 2021’in ilk aylarında paylaşacağım.

“Yeni şarkılarım; hem kendim için hem de çoğu kişi için kaliteli olduğunu savunacakları işler. Gerçekten kafamdaki cümleleri şarkıya güzel yansıtabildiğim ve dilimizde duymaya alışık olmadığımız o R&B sound’ını göreceğimize inanıyorum.”

Yine diskografinden devam edecek olursak; şimdiye dek solo şarkılar ürettin. Ateş’in yanında daha sık birilerini görebilecek miyiz?

Bu konuyu ben de çok düşünüyorum ama henüz net biri yok. Birkaç kez konusunu açtığım isimler oldu ama dediğim gibi henüz ben de bilmiyorum.Kısa ve uzun vadede ne gibi hedeflerin var?

Olabildiğince müziğimi büyük kitlelere ulaştırmak tek hedefim. Sonuçta yarattığım işleri başka insanların hayatlarında görmek beni mutlu eder. Sadece artist olarak değil aynı zamanda songwriting ve producer olarak da kendimi geliştirmek istiyorum. Çocukken öğrendiğim müzik yaşlandığımda da yanımda olacak. Müziği çoğu yönünden tanımak uzun vadeli hedefim.

Bu sıralar en çok dinlediğin 3 şarkı veya albümü öğrenebilir miyiz?

Son dönemde Don Toliver’ın Heaven Or Hell albümü ilk sırada benim için, Drake’in Views albümü de favorilerimden çünkü çok çeşitli tarzlarda şarkılar var içinde ki ben benzer olmayan şeyleri seviyorum. Son olarak albüm değil fakat Swae Lee’nin Borrowed Love şarkısını çok severim dinlemeyen varsa acil dinlesin.

Son olarak, yeni projelerle alakalı daha önce hiçbir yerde bahsetmediğin, bu röportaja özel bir bilgi verme şansın var mı?

Yeni şarkılarım; hem kendim için hem de çoğu kişi için kaliteli olduğunu savunacakları işler. Gerçekten kafamdaki cümleleri şarkıya güzel yansıtabildiğim ve dilimizde duymaya alışık olmadığımız o R&B sound’ını göreceğimize inanıyorum. Yeni bazı şarkılarımın beat’i sert fakat rap flowlarını melodik şekilde okumam güzel bir hava kattı. Yakında zaten hepsini paylaşırım diye düşünüyorum.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki İçerik

PANDA şarkısının ardından DESIIGNER ne yaşadı da kariyeri tepetaklak oldu?

Sonraki İçerik

BEGEFENDİ albümünün çıkış tarihi ve TRACKLIST'i belli oldu!

İlgili İçerikler